Számtalan érdekesség tudható meg az egyiptomi múmiákról a komputeres tomográfia segítségével, amely képes "bekukkantani" a pólyák alá. A New York-i Brooklyn Múzeum egyiptológiai gyűjteményének 11 múmiájából négyet vetettek alá CT-vizsgálatnak a közelmúltban azzal a céllal, hogy kiderítsék, kik lehettek életükben, és miben hunytak el.
Ugyanakkor nyomon szerették volna követni a balzsamozási technikák változását is az évezredek során.A The New York Daily News szerint a vizsgálat nem várt eredménnyel szolgált, kiderült, hogy a gyűjtemény Lady Hor-ként, azaz nőként számon tartott kétezer éves múmiája, amelyet 1937-ben fedeztek fel az ősi Théba nekropoliszában, valójában férfi nemi szervekkel rendelkezik. Az utóbbi hetven év során a múmiát pusztán azért sorolták a női nemhez, mivel a koporsóján kifaragott "arcról" hiányzott a férfiak esetében szokásos szakáll.
Árulkodó a múmia oldalán a belső szervek eltávolításakor ejtett finom metszés, miként a testét betöltő balzsamozó folyadék is. A királyi herceg szívét, amely az óegyiptomiak hite szerint a gondolkodás szerve volt, és itt lakozott a lélek is, a helyén hagyták. A szívnek kellett tanúskodnia az elhunyt életéről, jelleméről, amikor egy kétkarú mérleg egyik serpenyőjére helyezték, a másikra pedig egy tollpihét. Amennyiben a szív könnyebbnek bizonyult, mint a tollpihe, a halott megkezdhette túlvilági életét, ha viszont súlyosabb volt, a Halottfaló szörny prédájává vált.
Paszebahaienipet nyelőcsövében egy majd 13 centiméteres náddarabot fedeztek fel. A vizsgálatot végző szakemberek szerint majdnem biztos, hogy nem a nádszál volt a halál oka, ezt utólag vezették be az elhunyt száján keresztül. S hogy miért? Erre valószínűleg sohasem kapnak választ a kutatók.
A Chicagói Egyetem végezte el a közelmúltban Mereszamun, a háromezer évvel ezelőtt élt templomi énekesnő vizsgálatát, akit koporsója felnyitása nélkül vetettek alá komputeres tomográfiának. Mereszamunt, aki Kr.e. 800 körül a thébai templomban szolgált, egy különlegesen díszes koporsóban temették el, amelyet megtalálása óta nem nyitottak fel. A faládára festett ábrák között a nő neve, énekesi beosztása és az "Amonnak élt" felirat található.
Koporsóján korábban, 1989-ben és 1991-ben is végeztek CT-vizsgálatot, ám akkor csak elmosódott képeket kaptak. A felvételek alapján a szakértők akkor arra a következtetésre jutottak, hogy a nőt egy, a torkában nőtt daganat ölhette meg. A legkorszerűbb berendezéssel készített felvételek most megcáfolták a feltételezést, a kutatók szerint az elváltozásokat csak a balzsamozók okozhatták. Mint kiderült, Mereszamun jólétben élt és egészséges volt, erre enged következtetni a csontozata, amelynek tanúsága szerint a templomi énekesnő nem végzett fizikai munkát, viszont rendesen táplálkozott, és a testedzés sem volt idegen tőle. A 30 éves korában elhunyt énekesnő halálának pontos oka így továbbra is rejtély maradt, a kérdést talán egy következő vizsgálat adhatja majd meg.