Dehogy múlik! Most jön! Mint az „Ez a vonat, ha elindul”. Mert bár értékvesztett korban élünk, a Quimby dalt azért te is a Csík Zenekar feldolgozásában ismerted meg (a fent idézett lemezről) és most is büszkén feszítesz, ha a melléd sodródott külföldi szíve meghasad egy kalotaszegi keserves hallatán. Pedig tán lassan nem is beszélni magyar. What's this?
Tényleg, mi ez? Mi lehet ez a Nagy Magyar Kultúra, mit a szélsőségesek oly' örömmel sajátítanak ki, vagy éppeg rombolnak a földig? Tán egy üveg spirituszban lebegő múlt idő, mit harcsabajszos, kucsmás őrök vigyáznak a Nemzeti Múzeum ódon falai közt, vélhetőleg aranyozott kisbaltával a kezükben...Frászt! Mikor Bartók és Kodály nyomdokain – túlélve az élenjáró szovjet módszerek hazai kulturális kísérleteit – elindult a néptánc- és táncházmozgalom, nos, az volt annyira progresszív, lázadó és underground, mint bármely kortárs szubkultúra! Mikor már a hetvenes évek derekán százhúsz pár táncos zakatolta a finálét a szegedi Dóm tér előtt, Michael Flatley még jótékony öntudatlanságban szteppelt – ráadásul – Chicago rejtekén! Nem beszélve a nyolcvanas évtizedről, hol a Newton Family Japán karrierjének lehetőségeit ködösítette a KISZ Központi Média, miközben a Muzsikás és Vízöntő zenekarok több világturnén voltak túl! Soroljam „Tomorrow Sunrise”?
Nem teszem, mert aztán kilencszázkilencvenháromban egy Deep Forest nevű, meglehetősen unalmas formáció vehette át a Grammy-díjat, magyar és cigány dalainkat salátára mixelő world music koncepciójukért. Volt eszük persze. Csak tiszta forrásból...
Én komolyan kérdezem: akarsz világsztár lenni? Mert akkor ne homokot exportálj a sivatagba, könyörgöm, hanem nézz körül a saját gyökereid háza táján, a szó legszorosabb értelmében!
Mert azt a legendás NMK-t (Nagy Magyar Kultúra) az itt élő magyarok, cigányok, zsidók, svábok, szászok, románok, tótok, rácok (és még valahány név a naptárban) érlelték, csiszolták, borogatták össze röpke kétezer év alatt. Innen bizony egyedülálló gazdagsága és szívmeghasító készsége...
Szép selymes Loadingom! Kapd elő, dolgozd át és töltsd föl!
What's this? Natural rock and roll!
A népzene a mai populáris zenék múltja. Ennek a múltbeli hagyománynak a jelen életébe való beépítése nem csupán hasznos és felfrissítő hatású, hanem hagyománykövető eljárás is. E törekvés széles társadalmi elfogadottságát illetve az, ez irányú kulturális igényt jól példázta az „Örömtánc” eseménysorozat sikeressége.
Ezért a Dr. Média Kft. és a Kultúrpart szeretné folytatni az „Örömtánc” eseménysorozat szervezését és gondolatiságának, célkitűzésének minél szélesebb körben való elterjesztését. Ennek keretében támogatjuk a magyarországi (magyar és nemzetiségi) népzene mai populáris zenei igényekhez igazodó formában való feldolgozását, hogy ezzel is segítsék a hagyományos értékeknek a fiatalabb generációk számára való átörökítését, a társadalom szélesebb rétegeiben való elterjedését, s általában véve a hazai népzenei hagyományok népszerűsítését.
Ezen szándékunk kifejezéseként pályázatot írunk ki
- modern, XXI. századi hangzású, populáris (akár nyilvánosan megjelentetett, akár más együttes / zeneszerző által szerzett) zenemű „népies” változatának (tradicionális hangszerekkel kiegészített, átdolgozott) elkészítésére. Ebben az esetben a pályázó szabadon dönt a kiválasztott zeneműről. Amennyiben a kiválasztott zenemű más harmadik személy szellemi joga, úgy a pályázó köteles a harmadik fél hiteles aláírásával egy, az átdolgozás jóváhagyására vagy együttműködésre vonatkozó hozzájárulást / igazolást csatolni.
- a „népzene XXI. századi modern átiratára", azaz a magyarországi népzene és népdalhagyomány elemeire építkező, korszerű hangzásvilágú, populáris, modern új (eddig nyilvánosan nem megjelentetett) zenemű elkészítésére. A pályázó a lakhelyéhez tartozó területről (lásd a mellékletben szereplő ország felosztást és hozzá kapcsolt határon túli területeket), illetve annak népzenei hagyományaiból köteles kiválasztani egy, az átdolgozásra kerülő népdalt, népzenei művet.
http://dalverseny.hu/