Mark Twain ugyan irodalmi munkásságával szerzett világhírnevet, de az amerikai íróról köztudott volt az is, hogy rendkívüli humora van. Továbbá az sem volt titok, hogy életében szinte egyik cigarettáról a másikra gyújtott, miközben jól tudta, hogy a dohányzás nem tesz jót az egészségének.
Így maradt fenn az a neki tulajdonított idézet, amely szerint "nincs könnyebb dolog a világon, mint leszokni a dohányzásról... Én már 137-szer megtettem ezt". Ebből az idézetből indultak ki azok a heidelbergi kutatók, akik éveken keresztül próbáltak a végére járni, hogy miért is oly könnyű - vagy inkább oly nehéz - leszokni a dohányzásról, miközben az érintettek is érzik szenvedélyük negatív következményeit.Az orvosi társadalom alapjában képtelen a kérdés megválaszolására. Van, aki azt állítja, hogy a dohányzás szenvedély, egyfajta kábítószer - akárcsak az alkohol -, míg mások úgy vélik, hogy élvezet, viselkedési forma és alapjában véve életstílus. A heidelbergi kutatók most amellett tették le a garast, hogy betegségről van szó.
A vizsgálatban több mint 10 ezer, 50 és 74 év közötti dohányos vett részt, zömmel olyanok, akik a szenvedéllyel összefüggő betegségben szenvedtek. Túlnyomó többségük, mintegy 76 százalékuk beismerte, hogy ugyan megpróbált leszokni a dohányzásról, de kudarcot vallott. Sőt 55 százalékuk többszöri - igaz, hiábavaló - kísérletet tett, még ha nem is annyiszor, mint Mark Twain. És ami a tanulmány szerint még riasztóbb: azok közül, akik cukorbetegségben, szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedtek, sőt infarktuson vagy akár agyvérzésen is átestek, 89 százalék hiába próbált leszokni.
Azaz a leszokás roppant nehéz, ami abszurddá teszi azokat az állításokat, amelyek szerint a dohányzás esetében egyfajta életstílusról van szó - érveltek a kutatók, akik ebben a tekintetben párhuzamot vontak a dohányzás és az egyéb szenvedélybetegségek között.
A heidelbergi egyetem egyik szakértője felhívta a figyelmet arra is, hogy tapasztalatok szerint fokozatosan csökken a dohányzók toleranciaküszöbe, és a cigaretta esetleges megvonása esetén a legsúlyosabb elvonási tünetek jelentkeznek náluk. Ezen kívül a dohányzás agyi, egyebek között genetikai elváltozásokat is okoz - állította.
Mindennek alapján a tanulmány készítői sürgették, hogy az illetékes hatóságok a nikotintól való függőséget ismerjék el betegségként, mégpedig annak minden orvosi, illetve pszichoterapeutai következményével együtt. És tegyék lehetővé azoknak az orvosi, illetve gyógyszeres kezelési eljárásoknak betegbiztosítói elszámolását, amelyek elősegítik a cigarettáról, a szivarról vagy a pipáról való leszokást.