Az abszurd a vizuális művészetekben - Hódolat Eugéne Ionescunak címmel nyílik kiállítás csütörtökön a budapesti Román Kulturális Intézetben a nemzetközi hírű drámaíró születésének centenáriuma alkalmából.
2009-ben több évfordulós rendezvényen emlékeznek meg Eugéne Ionescuról (1909-1994), az abszurd dráma úttörőjéről, az abszurd színház megteremtőjéről, A kopasz énekesnő című darab szerzőjéről, aki a romániai Slatinán született száz éve, s Párizsban halt meg 15 évvel ezelőtt.A budapesti Román Kulturális Intézetben Ionescura emlékezve a Romániai Képzőművészek Szövetsége (RKSZ) Temesvári Szervezetének 46 tagja, köztük 4 magyar művész 60 munkáját láthatja augusztus végéig a magyar közönség - közölte Armanka Brindusa, az intézet igazgatója, hozzátéve, hogy a kiállításmegnyitó előtt néhány művész részvételével kerekasztal-beszélgetést is tartanak az abszurdról a vizuális művészetekben.
Mint azt Szekernyés János művészeti író, az RKSZ Temesvári Szervezetének elnöke, a tárlat társkurátora elmondta, szervezetüknek összesen 250 tagja van, munkáikból meghívásos alapon válogattak a csoportos tárlatra román kolleganőjével, Ileana Pintilie Teleaga művészettörténésszel, műkritikussal.
Mielőtt az anyagot elhozták volna Budapestre, előzetesen bemutatták Temesváron, ahol a közönség igen jól fogadta - jegyezte meg.
Hozzátette: nem várták el a művészektől, hogy Ionescut illusztrálják, "mert amúgy is az abszurditás világában élünk" és a kiválasztott munkák - amelyek néhány kivételtől eltekintve erre az alkalomra készültek - beillettek a tárlat koncepciójába.
A kiállított műtárgyak - képek, objektek, szobrok - között ott lesz Eugéne Ionescu egy festményének kinagyított, digitális másolata is. Az abszurd dráma "atyja" ugyanis mindig kapcsolatban volt a képzőművészettel, s élete vége felé festett is.
Az abszurd, vagyis a töredezettség, a groteszk, a bizarr beállítások jellemzőek a kiállított munkákra, beleértve az idősebb nemzedék, mint Szakáts Béla vagy Nutiu Romul alkotásait. A fiatal művészek közül ketten, Alina Slimovski és Toma Claudiu egymás utáni évben, idén és tavaly a nemzetközi festőverseny közönségdíját nyerte el a Pécsi Országos Színházi Találkozón, a POSZT-on - mutatott rá Szekernyés János, aki szerint ez annak is köszönhető, hogy "Temesvár úttörő szerepet visz a román kortárs művészetben, s mint a modern művészet fészke, megtermékenyítőleg hat az ország más régióiban, köztük a Bukarestben működő alkotókra".