Walter Gropius német építész, iparművész, a Bauhaus iskola megalapítója, a modern építészet egyik legnagyobb hatású alakja negyven éve, 1969. július 5-én halt meg.

Magánéletét alaposan felforgatta az első világháború és viszonya Gustav Mahler feleségével, Almával. Alma a zeneszerző halála után rövid ideig Oskar Kokoschka festő karjaiban vigasztalódott, majd Gropius-szal kötött házasságot. Manon lányuk 1916-ban született és 18 évesen halt meg gyermekbénulásban. Miközben Gropius a nyugati fronton harcolt, sőt súlyosan meg is sebesült, felesége Franz Werfel író iránt lobbant szerelemre, s a kapcsolat kitudódása után, 1920-ban elváltak. Az építész magánélete 1923-ban rendeződött, amikor Ise Frankot vette feleségül, aki élete hátralevő részében hűséges társa maradt.
Szakmailag is egyre sikeresebb lett. 1919-ben Weimarban Bauhaus néven egyesítette és átalakította az Iparművészeti, a Képzőművészeti Iskolát, valamint a Képzőművészeti Akadémiát. Az új modell már nem választotta szét az építészetet, a képzőművészetet és a technikát, a hallgatókat arra biztatták, hogy modern és újító, akár tömegtermelésű anyagokat, technikákat használjanak. Később az orosz konstruktivisták és Le Corbusier alkotásainak hatására átszervezte az iskolát, amelyet a nagyobb anyagi támogatás reményében Dessauba költöztetett. Olyan művésztársakkal tanított együtt, mint Johannes Itten, Moholy-Nagy László, Oskar Schlemmer és Vaszilij Kandinszkij.
1937-ig több híressé vált épületet tervezett, közöttük a Dessaui Állami Bauhaus öt épületből álló komplexumát. 1934-ben elhagyta a fasizálódó Németországot és Angliában, majd 1937-től az Egyesült Államokban telepedett le. Breuer Marcellel dolgozott együtt a saját maga számára tervezett Gropius-házon a Massachusetts állambeli Lincolnban, valamint Pennsylvaniában a New Kensington-i lakótelep épületein. Másik jelentős magyar tanítványa Molnár Farkas volt.
1937-ben a Harvard Egyetem építészeti professzora, majd tanszékvezetője lett. 1946-ban megalapította a The Architect Collaborative (TAC) nevű irodát, s elnyerte a Harvard posztgraduális épületének tervezését. Többek között az Egyesült Államok athéni nagykövetsége, a PANAM New York-i székháza (ma a Metlife), a Bagdadi Egyetem viselik kézjegyét.
Gropius 1969. július 5-én halt meg Bostonban. Emlékét nemcsak különböző épületei, hanem Berlinben az általa tervezett városrész, a róla elnevezett Gropiusstadt is őrzi.