Kepes György világhírű képzőművész újrarendezett életmű-kiállítása nyílt meg csütörtökön Egerben a róla elnevezett vizuális központban.
A mester úttörője volt a fény képzőművészeti alkalmazásának. Ennek jegyében alapította meg 1967-ben az egyesült államokbeli Cambridge-ben a Haladó Vizuális Tanulmányok Központját, amely máig a világ egyik legelismertebb fényművészeti intézménye.Ugyancsak az ő nevéhez fűződik a képzőművészet és a tudomány kapcsolatának vizsgálata, és ennek alkalmazása a festészet, illetve a fotográfia területén; önálló fényművészeti alkotásokat is kivitelezett.
Pataki Zsuzsa, a szervező Egri Művészetek Háza programmenedzsere emlékeztetett arra, hogy a Heves megyei születésű Kepes György 1989-ben Egernek adományozta műveinek jelentős részét; ezeket állították ki a Kepes Vizuális Központban.
Az elmúlt egy évben egy vándorkiállítást is útnak indítottak a gyűjtemény felhasználásával. A tárlat megjárta a többi között a debreceni Modemet és a New York-i Magyar Kulturális Központot is.
A több mint húsz, többségében nagy méretű festményt tartalmazó kiállítást most, a művek hazatérése után nyitották újra, megújult formában. A vizuális központ még számos Kepes alkotással rendelkezik, ezeket rendszeresen kölcsönadják más művészeti intézményeknek - mondta a szervező.
Kaczári István, az életmű feltárására és gondozására létrehozott György Kepes Művészeti Alapítvány Kuratóriumának elnöke a tárlat megnyitóján bejelentette, hogy megkezdték a mester tevékenységét feldolgozó nagymonográfia összeállítását.
Egy nagy Kepes életmű-kiállítás megrendezésére készülnek 2012-ben a budapesti Szépművészeti Múzeumban is; a kollekciót később Németországban és az Egyesült Államokban is be kívánják mutatni - mondta a kuratóriumi elnök.
Habis László, Eger polgármestere arról szólt, hogy Kepes Györgynek a művészetet és a tudományt összekapcsoló látásmódja hasznosítható a komplex városfejlesztésben. Hozzátette: Kepes utat mutat ahhoz, miként kezelhetünk műalkotásként egy települést.
Kepes Anna, a mester unokahúga azt emelte ki, hogy nagybátyja élete végéig megőrizte magyarságát. Amerikában is mindig György maradt, soha nem vált George-dzsá. Sőt, még unokáit is Janinak és Gyurinak keresztelték - mondta.
A Heves megyei Selypen 1906-ban született, ám életének legnagyobb hányadát az Egyesült Államokban leélt Kepes Györgyöt a fényművészet atyjaként tartja számon a művészettörténet.
Az alkotót, aki 2001-ben hunyt el, 1952-ben tagjai sorába választotta az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia.