Több mint 328 ezer eurót (89 millió forint) nyert el a régió kulturális örökségének felkutatására Vas és Zala megye, valamint a Muravidéki Magyar Önkormányzat - tájékoztatta Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke (Fidesz) pénteken az MTI-t.
A Szlovénia-Magyarország Operatív Program keretében elnyert támogatást a három térség egyenlő arányban osztja el. A három térség a Vas Megyei Önkormányzat vezetésével nyújtotta be régiós pályázatát, de a térség hagyományaihoz, örökségéhez igazodó programokat mindhárom térség önállóan dolgozta ki.Majthényi László tájékoztatása szerint már ősszel elkezdődik a 2009 és 2010 között megvalósuló programok szervezése. Vas megyében a levéltári kutatótábor 20 éves jubileuma alkalmából jövőre szakmai konferenciát szerveznek, tábortörténeti kiállítás nyílik, és egy kiadványt jelentetnek meg az eddigi kutatásokról.
Várhatóan három éven belül elkészül a helytörténeti lexikon, amelyben a levéltári táborban készült fotókkal, kutatási eredményekkel, leírásokkal illusztrálva 200 település történetét mutatják be. A kétnyelvű "Virtuális múzeum" a megyei önkormányzat, könyvtár, levéltár és a múzeum honlapján mindenki számára elérhető lesz.
A projekt keretében felelevenítik és adattárban rögzítik a Muravidéki lakodalmas szokásokat is. A lakodalmast mindhárom térségben bemutatják; a táncosok, színjátszók, zenészek nyári táborban készülnek fel a produkcióra.
Szlovén és magyar óvodapedagógusok, tanítók felnőttképzési program keretében tanulhatják meg a régi népi játékokat, amit aztán az iskolájukban, óvodájukban továbbadnak kollégáiknak is.
A Zala Megyei Önkormányzat néprajzi kutatótábort szervez a pályázati pénzből. Felmérik a régió építészeti emlékeit; az egykori parasztházakat, pajtákat. A kutatási eredményeket építészeti adattárban rögzítik, és egy vándorkiállítás keretében mindhárom térségben bemutatják. A régió irodalmi hagyományait szlovén-magyar olvasótáborban, irodalmi esteken elevenítik fel.
Egy felnőttképzési program keretében a népi bútorfestés technikáját, hagyományait lehet majd elsajátítani. A régió étel-italkülönlegességeit egy borászati gasztronómiai adatbázisban gyűjtik össze, de bor- és gasztronómiai fesztivált is szerveznek, hogy a turisták, a kirándulók a valóságban is megismerhessék a különlegességeket.
Muravidéken néprajzi kutatótábort szerveznek, a résztvevők a régi portákon, padlásokon, pajtákban gyűjtik össze a még meglévő tárgyi emlékeket, amelyből helytörténeti gyűjteményt hoznak létre.
A pályázati pénzből bővítik a lendvai születésű Zala György szobrász tiszteletére berendezett emlékszobát. Emlékére hat új kisplasztikát is készítenek, és megjelenik egy új kiállításvezető is. Horváth Károly, zalai népdalkutató hagyatéka alapján szakmai tábort szerveznek, és népzenei tárt készítenek.