A világ egyik legnézettebb televíziós közvetítése volt Michael Jackson keddi búcsúztatása. A ceremónia nézettsége valószínűleg felülmúlta Diana hercegnő búcsúztatását is. Az elmúlt évtizedekben csupán maroknyi olyan temetést tartunk számon, melyek örökre bevésődtek emlékezetünkbe.
A helyi idő szerint délelőtt 10 órakor (közép-európai idő szerint 19 órakor) kezdődő búcsúztatás élő közvetítésének jogait a Jackson család ingyenesen kínálta fel a televíziós csatornáknak.Los Angelesben már vasárnap este összegyűltek a világ minden szegletéből érkező rajongók. A ceremóniára, illetve a közeli Nokia Theaterbe, ahol élőben közvetítették kivetítőn az eseményt, 17 500 belépőt sorsoltak ki. A Staples Centerbe szóló jegyek némelyikét az interneten kínálták árverésre, az ár akár a 100 ezer dollárt is elérhette.
Mindenesetre, aki nem tudott ott lenni, annak a technika minden eszköze segítségére lehetett: semmilyen eseményt nem néztek még ilyen sokan interneten keresztül, mint Michael Jackson temetését.
Nagyszabású temetések és megemlékezések a teljesség igénye nélkül
Eddig mindössze néhány olyan tévés eseményt tartunk számon, melyek milliókat vonzottak a tévé elé - a net újdonságnak számít. Ilyen volt John F. Kennedy meggyilkolásának közvetítése majd temetése 1963-ban, vagy Diana hercegnő temetése 1997-ben, melynek nézettségét a BBC 2,5 milliárdosra becsülte. II. János Pál pápa négy évvel ezelőtti temetését szintén több milliárd tévénéző kísérte figyelemmel.
J. F. Kennedy
John F. Kennedy (1917. május 29. - 1963. november 22.) temetése az egyik legemlékezetesebb szertartás volt. Az Egyesült Államok 35. elnökét 46 évesen lőtték le, miközben autóval haladt feleségével, Jaqueline-nal el Dallasban, Texasban, 1963. november 22-én; Lee Harvey Oswald lőtte le.
Az elnök felesége nagy szerepet vállalt a férje állami temetésének megszervezésében. Engedélyezte, hogy a nép részt vegyen az elnök gyászában a Fehér Házban és a Kapitóliumban is. A gyászszertartást a Szent Mátyás Katedrálisban tartották.
Több ezren kísérték a zászlóval letakart zárt koporsót, csaknem 100 városból érkeztek a szertartásra képviselők is. Emberek ezrei sorakoztak fel a helyszínen és több millióan nézték a televíziós közvetítést is (minden más aktuális adást megszakítottak). Jacqueline Kennedy és fiatal gyermekeik, John Jr. és Caroline vezették fel a menetet a Katedrális lépcsőjén. Nem mondtak gyászbeszédet, hanem az elnök beszédéből és írásaiból olvastak fel. Az elnököt az Arlington Nemzeti Temetőben helyezték örök nyugalomra, és Jackie volt az első, aki az örök lángot meggyújtotta halott férje sírjánál. J.F. Kennedy volt a második miniszterelnök, akit William Howard Taft után ide, az Arlingtoni Nemzeti Temetőbe temettek el.
Elvis Presley
A rock and roll királya, Elvis Aaron Presley (1935. január 8.- 1977. augusztus 16.) volt az első rockabilly sztár, aki hihetetlen tömeghisztáriát váltott ki az ötvenes, hatvanas években. Leginkább Hound Dog, Blue Suede Shoes és Jailhouse Rock és persze számos más slágerrel vált ismertté, ám színészi karrierje során is több mint 33 filmben és musicalban tűnt fel. Nők ezrei sírtak és keltek ki magukból, mikor meglátták.
Presley drogtúladagolásban halt meg 1977. augusztus 16-án, 42 évesen.
Ellentétben több híresség temetésével, az övé egészen szerénynek bizonyult. Miután testét bebalzsamozták a memphisi temetőben, testét visszaszállították haza, Gracelandbe, hogy a tömeg is részt vehessen a sztár búcsúztatásában. Több mint 30 ezer rajongó jelent meg temetésén, hogy végső búcsút vehessen az ikontól. Jimmy Carter is beszédet mondott a ceremónián.
A temetést már két nappal Elvis halála után megrendezték. A szetartást Rex Humbard vezette, és Elvis számos kollégája felszólalt; Jackie Kahane, J.D. Summer és Kathy Westmoreland is, továbbá megjelent Caroline Kennedy, Sammy Davis Jr. és James Brown is. A szertartás után Gracelandben indult meg a temetési menet, ahol 14 fehér Cadillac vonult végig a rajongóktól teli memphisi utcákon egészen a Forest Hill-i temetőig. Presley testét később újra átszállították Gracelandbe, ahol a Meditation Gardenben helyezték örök nyugalomra - miután valaki megpróbálta ellopni maradványait.
Diana hercegnő
Diana hercegnő (1961. július 1. – 1997. augusztus 31.) temetése olyan volt mint Charles–szal való esküvője; mindkettő óriási médiaesemény volt, melyeken rajongók ezrei zokogtak.
Diana Spencer autóbalesetben halt meg 1997. augusztus 31-én, 36 évesen. A temetést az egy hetes gyász után tartották meg az Egyesült Királyságban. A hercegnő utolsó útja négy mérföldes volt, a Kensington Palace-ból a Westminster Apátságig tartott, ahol a királyi család és számos politikus, celebritás is részt vett a ceremónián. Több mint egymillió ember kísérte a koporsót. A halottaskocsi mögött két fia, William és Harry meneteltek, valamint Charles, a nagyszülők és testvére. Elton John elénekelte a Candle in the Wind című dalt. A gyászbeszédet testvére, Lord Charles Spencer mondta, amelyben a médiát okolta haláláért. Dianáról azt mondta, ő volt a modern kor legüldözöttebb személyisége. A nyilvános temetés egy privát temetéssel zárult egy, a család tulajdonában lévő szigeten, Northhamptonshire-ben (Althorp).
Több mint 2, 5 milliárd ember kísérte figyelemmel 1997. szeptember 6-án Diana hercegnő temetését a televízióban.
II. János Pál Pápa
II. János Pál pápa (1920. május 18. – Róma, 2005. április 2.) négy évvel ezelőtti temetését szintén több milliárd tévénéző kísérte figyelemmel. A néhai pápa földi maradványait a hívők elől elzártan a Szent Péter-bazilika altemplomában helyezték el. Rómában a délelőtti órákban több millió hívő rohamával kellett megküzdenie a római hatóságoknak. A gyászolók a hatóságok kérése ellenére is mindenáron testközelből akartak jelen lenni a szertartáson. Hajnalban több tízezer gyászoló zarándokot engedtek be a térre, a tömeg hosszan skandálta, hogy II. János Pált avassák szentté.
A pápát kétszáz állam- és kormányfő, köztük Mádl Ferenc, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor is búcsúztatta.
A pápa halála óta a BBC beszámolója szerint Róma lakossága ideiglenesen megduplázódott. A hárommilliós városba akkor egyes becslések szerint csaknem négymillió zarándok érkezhetett - csak Lengyelországból kétmillióan akarták a helyszínen végignézni a temetést.
Az egyházfőt hármas koporsóban temették el. Arcát vékony fehér lepellel borították le, és előbb a lelki alázatosságot jelképező ciprusfa koporsóba, majd a holtestet konzerváló cinkkoporsóba helyezték, amit le is hegesztettek.
II. János Pál pápa szülővárosából, a lengyelországi Wadowicéből származó földet is tettek az egyházfő sírjába. Végül egy tölgyfakoporsó következett, ezt helyezték el a Szent Péter bazilika altemplomában, ahol már hatvan pápa földi maradványai nyugszanak.
Brezsnyev
Brezsnyev temetésére is sokan emlékezhetnek: 1982. november 10-én halt meg, halála után az örökéletűnek hitt Szovjetuniónak is alig tíz éve maradt már csak hátra. Temetése médiatörténeti esemény volt, élőben adta a Magyar Televízió is. A ravatalozáson részt vett többek között Indira Ghandi, Jasszer Arafat, Andropov, Gorbacsov, Grisin, Gromiko, Kunaev és Romanov is.
A Szovjetunió Kommunista Pártja vezető titkárának halála után Csehszlovákia területén elrendelték az általános gyászt, mint ahogyan azt Sztálin halálakor is tették. Most azonban nem minden községben, hanem csupán ott létesítettek emlékszobákat, vagy emléksarkakat, ahol valamilyen fontosabb intézmény volt. Itt Brezsnyev központilag kiadott gyászszalagos képmását helyezték el, melyet a pártbizottság biztosított. A legtöbb településen a temetés közben gyászzene szólt hangosbeszélőben.
Brezsnyev temetéséig az egész ország területén tilos volt táncmulatságokat, diszkókat és mindenféle zenés összejöveteleket tartani,így tehát lakodalmakat is. Előfordult olyan eset, hogy mivel nem tudta az ifjú pár megváltoztatni az esküvő időpontját, kénytelenek voltak csendesen házasodni... Brezsnyev temetését az állami televízió is közvetítette, s természetesen a sajtóban is nagy teret szentelteka politikus méltatására, azonban az ekkor készült beszámolók száma mégsem haladta meg Sztálin, Gottwald, illetve Zápotocký halálakor megjelent cikkek mennyiségét.
Szécsi Pál
Nemcsak politikusok halála, hanem egyéb közéleti személyiségek halála is sokszor felkavarta a közvéleményt: Jávor Pál 1959-es temetése is valóságos tömegmegmozdulás volt, amit csak Szécsi Pál (1944. március 19. – 1974. április 30.) táncdalénekes 1974-es temetése múlt felül.
Szécsi Pál nyolcszor próbált meg öngyilkosságot elkövetni, ám sajnos végül 1974. április 30-án, az utolsó kísérletet már nem tudták megakadályozni: az énekes önkezével vetett véget életének. Mindössze 30 éves volt ekkor. Halála pillanatától mítoszok és legendák fonódnak személye köré, ahogyan számos összeesküvéselmélet is napvilágot látott.
Budapesten, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra. Temetésén hisztérikus és végtelenül szomorú rajongók mindenáron be akartak jutni a ravatalozóba. Még évekkel később is virágcsokrok százai borították sírját, de sokan akadtak olyanok is, akik élelmiszert, főleg befőtteket vittek a sírjára. Sokan próbáltak meg a temetőben éjszakázni.
Zámbó Jimmy
Zámbó Jimmy halála nem kisebb hisztériát váltott ki a rajongók között, igaz, temetése tulajdonképpen mindenféle bonyodalom nélkül zajlott.
Két fekete hintó húzta a koporsóját, míg gyászmenetet az énekes dalaiból készült összeállítás kísérte. A csepeli görög katolikus templom előtt összegyűlt több tízezer rajongó kivetítőn nézhette a szertartást, majd elindultak a temető felé, és csaknem 4 kilométert tettek meg. A templom szentélyénél felállítandó ravatal körül csak a család és a meghívottak gyűltek össze, a művész emlékének adózó több tízezer rajongó pedig a templomkertben felállított kivetítőn kísérhette figyelemmel a szertartást. A kápolnában Tóth Mihály csepeli polgármester köszönt el az elhunyttól a kerület lakosai nevében, és Kozsó is elbúcsúztatta a művészt, és a rokonságon kívül ismerősök, barátok, köztük Mészöly Kálmán, Fási Ádám és Komáromi István is jelen volt.
Nemrégiben egyébként a Zámbó család bejelentette, be akarják kamerázni Jimmy sírhelyét. Az utóbbi időben ugyanis állítólag egyre több rajongó próbálta meg saját életét kioltani a Király sírjánál.
Puskás Ferenc
Puskás Ferencet (1927. április 1. – Budapest, 2006. november 17.) 2007. december 7-én ravatalozzák fel a Szent István-bazilikában.
Az eredeti elképzelések szerint a Bp. Honvéd és a Real Madrid egykori kiváló játékosát hamvasztották volna, végül mégis temetésre kerül sor.
A valaha volt legnagyobb magyar labdarúgó özvegye Schmitt Pált kérte fel a temetés irányítására, aki a búcsúrendezvény megszervezését Koltay Gáborra bízta. A stadionban számos közéleti és sportéleti személyiség felszólalt, így az MLSZ, a MOB, a FIFA, az UEFA, a REAL MAdrid és a Kispest elnöke, Lamperth Mónika és a Köztársasági elnök, Sólyom lászló, valamint Buzánszky Jenő, az egykori csapattárs is. A kivetítőn a londoni 6:3-on szerzett csodálatos gól, a Wright mellett elhúzott labda, majd az 1986-os hazatérés képei voltak láthatóak.
A gyászmise után a koporsót kivitték a Bazilika elé, és újra az ágyútalpra tették,
amely eztán a Hősök terére érkezett, ahol katonai tiszteletadás mellett búcsúztatta a Magyar Honvédség saját halottját - Szabó Tamás dandártábornok, katolikus tábori lelkész búcsúztatta a Nemzet sportolóját. Az ablakokban is többen gyertyát gyújtva emlékeztek a legendás futballistára.
A Puskás Ferenc Stadionban megtartott megelékezésre 36 külföldi újságíró érkezett, köztük 14 tévéstáb. Nemcsak a brit BBC-től, de még Brazíliából is Budapestre utazott egy forgatócsoport. Az írott sajtó képviselői között jöttek románok, oroszok, szlovákok, délszlávok és spanyolok is, és érkezett munkatárs a France Footballtól és a német Kickertől is.