Amerikai és lengyel katonák súlyos károkat okoztak az ókori Babilon romjaiban és az ott lévő értékekben, többek között az Istár-kapu sárkányai is sérültek - közölte csütörtökön az UNESCO.
A nemzetközi kutatók által az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) számára készített jelentésből kiderül: 2003 és 2004 között az amerikai és lengyel megszálló csapatok olyan halmokat is elhordtak, amelyek alatt még Perzsia korabeli város ki nem ásott részei voltak."A katonák vélhetően a kincsek után kutatva zúzták össze a köveket" - mondta John Curtis, a British Museum konzervátora. A nehéz katonai járművek súlyos károkat okoztak többek közt az Istár-kapun át vezető 2600 éves felvonulási út díszítésén is.
A legendás Nabukodonozor király rezidenciáját 2003 áprilisa és 2004 decembere között a szövetséges csapatok támaszpontja vette körül, amelyet eredetileg a rablók és a vandálok elleni védelem jegyében emeltek. A tábort végül mégis lebontották. "A katonák vélhetően nem vették észre, hogy régészeti területen mozognak, és egyszerűen szétrombolták azt" - mondta a német archeológiai intézet szakértője. A kilenc négyzetkilométeren elterülő romok nagy részét még nem ásták ki, így valószínűleg a tájat rondító szeméthalomnak gondolták - tette hozzá Margarete van Ess.
A kutatók bíznak abban, hogy egy erős nemzetközi elkötelezettség révén Babilon romjai még megmenthetők. "Azt akarjuk, hogy amilyen gyorsan csak lehet, nyilvánítsák a világörökség részévé" - mondta az UNESCO egyik szakértője.
Az azonban továbbra is bizonytalan, hogy ki állná az ehhez szükséges pénzt, és hogy a nemzetközi kutatók mikor térhetnek vissza Babilonba. Biztonsági okokból ugyanis jelenleg egy külföldi sem dolgozhat a területen.