Szupersztároktól törzsi táncosokig 8000 művész lép fel Algírban a július 20-ig tartó Pánafrikai Fesztiválon, felelevenítve a fekete kontinens utóbbi négy évtizedének történelmét.
Az első algíri Pánafrikai Fesztivál óta negyven év telt el. Azóta számos vérontás, feszültség és pénzügyi válság rengette meg a földrészt, és nem volt alkalom újabb kulturális seregszemle megszervezésére.A héten tartott másfél órás színpompás megnyitón több száz kongói pigmeus vadász, kenyai maszáj és mali peuhl törzsbeli táncolt és énekelt, arab lovasok vágtattak át a színpadon, tűznyelők és trapézművészek szórakoztatták a közönséget.
A több száz algériai színhelyen megrendezett fesztivál nem csak a szórakoztatásról szól: akadémikusok részvételével szimpóziumokat, előadásokat és szemináriumokat is tartanak.
Zuaui Benhamadi, a fesztivál főszervezője elmondta: a fesztivál célja az is, hogy megvitassák, miként lehet a gyarmatosítás utáni kor problémáitól eljutni azokhoz az eredményekhez, amelyekre Afrika valóban büszke lehet, illetve hogyan építse fel jövőjét a földrész.
Az első fesztivált 1969-ben tartották túláradó hangulatban, hiszen jó néhány afrikai nép nem sokkal korábban szabadult fel a gyarmati iga alól. Az azóta eltelt évtizedek kevésbé voltak fényesek: több ország harcolt diktatúrák és katonai rezsimek ellen, polgárháború, éhínség és korrupció söpört keresztül a kontinensen, amely színhelye volt az utóbbi idők legsúlyosabb népirtásának is Ruandában. Algéria "sötét évtizedében", a kilencvenes években az algériai hatóságok és fegyveres iszlamisták közötti "majdnem háborúnak" 200 ezer halálos áldozata volt.
A nyitó műsorban fellépett a zöldfoki-szigeti Cesaria Evora, a szenegáli Youssou N'Dour, és az arab zene nagyasszonya, az algériai születésű Warda. Az előadás résztvevői tánccal és énekkel mutatták be Afrika történetét, a rabszolgaságot és a gyarmatosítást, majd Afrika függetlenségi harcát.
A fesztivál nem volt mentes a bírálatoktól sem: többen vélték úgy, hogy Algériának nem a kultúra támogatására, hanem inkább a súlyos szociális gondok megoldására kellett volna fordítania a dollármilliókat.