Háromszázhatvan, 1860 és 1935 között készült magyar fotót tár a nyilvánosság elé Győri Lajos galériája a Tolna megyei Kalaznón, amely a Fotóművészeti Nyári Egyetem keretében nyílt meg pénteken a tulajdonos házában.
A galéria Magyarországon látható számos gyűjtemény között egyedülállóan mutatja be a hazai fotótörténet egyes korszakait - mutatott rá a megnyitón Győri Lajos, aki a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének (MAFOSZ) elnöke, egyben a nyári egyetem vezetője.A fotográfus elmondta: mintegy félmillió darabos gyűjteményéből válogatta ki a most kiállított képeket. A galériát egy felújított sváb parasztház két helyiségében rendezte be.
A legkorábbi darabok az 1860-as években papírnegatívra, kézi színezéssel készült úgynevezett talbotípiák, a szintén XIX. századi kabinetfotók és vizitkártyák; utóbbiak között érdekességként látható egy 1872-ben készült, ötszáz uralkodó, hadvezér, főpap fotóját tartalmazó miniatűr montázs is.
A kiállítás a magyar fotó két világháború közötti neves képviselőinek - Kerny István, Vajda M. Pál - munkáiból is ízelítőt ad. A korszak alkotói közül Győri Lajos kiemelte Kinszki Imrét (1901-1945), akit az utókor Magyarországon kevéssé ismert, külföldön viszont André Kertésszel említik egy lapon.
A galéria mellett pénteken egy másik fotókiállítás is megnyílt Kalaznón, amelyet a művelődési házban a Magyar Művelődési Intézet és a Képzőművészeti Lektorátus Benedek Elek születésének 150. évfordulója alkalmából meghirdetett pályázatának anyagából rendeztek.
A hetven fotográfiát felvonultató tárlat, amelynek középpontjában a mese áll, két hétig látható Kalaznón, azt követően Budapesten, a Magyar Művelődési Intézet székházában állítják ki.