Egyfajta keresztmetszetet kaphatnak Csernus Tibor, a XX. század második felének egyik legkiemelkedőbb magyar származású festőművésze életművéből azok, akik ellátogatnak a szegedi Reök-palotában szerdán nyíló kiállításra.
Ezt Fertőszegi Péter művészettörténész mondja. A szeptember 25-ig látható tárlaton bemutatott több mint harminc alkotás között Csernus Tibor életművének minden fontos korszakából szerepel néhány kép - mondta a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány gyűjteményéből összeállított kiállítás kurátora.Az anyag válogatása során a rendezők ügyeltek arra is, hogy a stiláris sokféleség mellett a kiállításon megjelenjenek mindazon témák, melyek a Kossuth-díjas, kétszeres Munkácsy-díjas festőt élete során foglalkoztatták. A Reök-palota második emeleti termeiben berendezett tárlat látogatói a 2007 őszén elhunyt művész olajfestményei mellett pasztellekkel és akvarellekkel is találkozhatnak.
Fertőszegi Péter elmondta: a mintegy háromtucat alkotás között szerepel néhány szür-naturalista kép Csernus Tibor magyarországi korszakából. A Képzőművészeti Főiskolán Bernáth Aurél tanítványaként végzett festőművész 1964-ben Párizsba emigrált és a hetvenes évektől a hiperrealizmus foglalkoztatta. Művészetében a nyolcvanas években egy nagy stílusváltás következett be: Caravaggio inspirálására sötét, fény-árnyék kontrasztos, bibliai témájú képeket kezdett el festeni. A kilencvenes évektől újra kivilágosodnak képei és közvetlen környezetét, többek között a párizsi kávéházak világát örökíti meg, az ezredforduló után pedig ezek mellett irodalmi témákkal is foglalkozik.
Csernus Tibor 1927-ben született Kondoroson és életének 81. évében hunyt el Párizsban. 1952-ben végzett a Képzőművészeti Főiskolán. Több jelentős nemzetközi tárlata után első magyarországi kiállítása 1989-ben volt a Műcsarnokban, majd 2006 első napjaiban nyílt meg a budapesti Kogart Házban egy egész életművet bemutató tárlat. A művész hagyatékát a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány vásárolta meg a festő örökösétől.