Az 1960-70-es évek magyar filmművészete áll majd a középpontban a Wroclawi Nemzetközi Filmfesztiválon, amelyet július 23. és augusztus 2. között rendeznek.
Jancsó Miklós munkássága előtt tisztelegve retrospektív mini-sorozatot vetítenek: látható lesz legendás filmje, a Fényes szelek is. A Djabe együttes, amely a dzsessz, a magyar és a világzene ötvözetét játssza, fergeteges sikerrel szerepelt július elején a varsói Óváros piacterén a szeptemberig szombatonként megrendezett ingyenes koncertek keretében - sorolta egy szuszra Gordon István, a varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatója.Az intézet 2008 decemberében - hosszú évtizedek után - a Marszalkowska sugárútról még beljebb, a város szívébe, a Moniuszko utcába költözött modern, a XXI. századi igényeket is kielégítő épületbe.
- Varsóban 1935 óta működik magyar intézet, a II. világháborús évek után 1948-tól ismét jelen van a magyar kultúra Lengyelországban. Kicsit aggódtunk, hogy utánunk jönnek-e az emberek, mert a Marszalkowskán levő régi, "lelakott" helyet szerették, de ez a fél év bebizonyította, hogy programjaink rendre telt házat vonzanak, minden rendezvényen kevés a hely - fejtette ki az igazgató. - Valamennyi rendezvényünket úgy állítjuk össze, hogy abban benne legyen a lengyel fél is. Könyvbemutatót tartottunk abból az alkalomból, hogy megjelent lengyel nyelven Márai Sándor Eszter hagyatéka című kötete. A könyvet Teresa Worowska, a neves műfordító ültette át lengyelre, és ő is mutatta be a közönségnek. Az érdeklődést jelzi: annyian voltak, hogy még a padlón is ültek. Ha a szerző élő személy, akkor a fordító vele beszélget a műről.
Az egymás irodalmának jobb megismeréséhez elengedhetetlenek a műfordítók, ezért a varsói intézet - külön figyelmet fordítva rájuk - sorozatot kezdett Oda és Vissza címmel. Egy magyar és egy lengyel műfordítót ültetett egy asztalhoz. A műfordítói utánpótláshoz járult hozzá az intézet műfordítói pályázata is, amelyet Varsó, Krakkó és Poznan egyetemei magyar tanszékeinek írtak ki. A nyertes hat fiatal lehetőséget kap, hogy dolgozhasson a Balatonfüredi Fordítóházban.
- Radnóti Miklós költő 100. születésnapjáról úgy emlékeztünk meg, hogy versmondó versenyt hirdettünk a magyar szakos fiataloknak. Magyarul verseltek, és az első három helyezett budapesti utat kapott a kulturális tárcához tartozó Égtájak Irodától - jegyezte meg az igazgató.
A film szerelmesei keddenként járnak az intézetbe, az első Art kino sorozatukban Mészáros Márta filmrendező öt alkotását vetítették le. Bevezetésként Mészáros Mártával beszélgetett a Lengyelországban igen népszerű színésznő, Grazyna Szapolowska, aki gyakran játszott magyar filmekben is, így például ő volt az egyik főszereplője az Egymásra nézve című Makk Károly filmnek.
- Emlékezetes volt május 16., ekkor tartják Lengyelországban a Múzeumok Éjszakáját. Az intézetben zsíros kenyér és lilahagyma, meg tea mellett a közönség megnézte a márciusi varsói Omega koncertről és a 100 tagú cigányzenekar föllépéséről készült dokumentumfilmet. Levetítettük a Kontroll című játékfilmet is... Éjjel háromig elfogyott 10 kilogramm zsír - mesélte Gordon István.
A wroclawi filmfesztivál, az Era Nowe Horizonty alapítója, Roman Gutek - a magyar kultúra, a magyar film szerelmese - idén Magyarországot hívta meg fővendégnek. Három magyar kritikus válogatott ki 15 filmet a hatvanas és hetvenes évekből, köztük Böszörményi Lívia, Sára Sándor, Kovács András, Huszárik Zoltán, Gaál István, Fábri Zoltán, Szabó István egy-egy alkotását. Jancsó Miklós életművéből mini-sorozatot mutatnak be, öt filmet, köztük a Fényes szelek és az Égi bárány címűt vetítik.
A mustrán lengyel alkotások mellett német, orosz, dán, svéd, izraeli, francia, ausztrál, kanadai és egyesült államokbeli filmeket láthatnak a nézők július 23. és augusztus 2. között. Gordon István elmondta még, hogy az Omega együttes két föllépést is vállalt, július 25-én Slupskban és szeptember 18-án Szczecinben (mindkét város a Balti-tengernél fekszik).
Ami a komolyzenét illeti, Katowicében augusztus 9. és 17. között nemzetközi Kodály-szimpóziumot tartanak, öt kontinens 60 országából, köztük Magyarországról érkeznek szakemberek, és föllép három magyar kórus is. A délkelet-lengyelországi Krosnóban augusztus utolsó hétvégéjén megrendezik a magyar borok napját azzal a szlogennel, hogy magyar bort krosnói üvegbe, ugyanis a városban üveghuta működik - tette hozzá a varsói magyar intézet igazgatója.