A világ legnagyobb múzeumának szimbolikus jelentőségű a 2009-es év: a Louvre költségvetésében idén először 50 százalék alá süllyedt az állami támogatás, a finanszírozás nagyobb hányadát saját erőből és magánmecenatúrából biztosítják.



Ennek gazdasági és pszichológiai okai is vannak. Számos cég ugyanis nem kíván a válság idején "feleslegesnek látszó" dolgokra pénzt kiadni. A vállalkozások az idén 5-10 százalékkal csökkentették a kultúrára fordítható költségvetésüket, amit mutat az is, hogy a nyári fesztiválok a szokásosnál kevesebb programot kínálnak. Európa egyik legjelentősebb színházi találkozójának, az avignoni fesztiválnak sikerült ugyan összes támogatóját megtartania, de marketingre és fogadásokra már nem marad pénz.
A bevételeinek egy részét az épület legszebb termeinek bérbeadásából biztosító Louvre-ban nem csökkent a drága magánrendezvények és a céges partik száma, de azok a korábbiaknál szerényebbek. Kaviár helyett inkább csak sós mogyorót kínálnak - vallotta be az igazgató. A Louvre elsősorban az állandó gyűjteményének növelésére fordított összeget kénytelen csökkenteni. "Ezen a területen szünetet tartunk az idén" - fogalmazott egy interjúban Catherine Ferrant, a múzeum legfőbb szponzora, a Total alapítványának vezetője.
A Louvre az év első öt hónapjában 38,6 millió eurót költött 167 műtárgy megvásárlására. Ez a látványosan emelkedő jegybevételeknek is tulajdonítható, amelyeknek húsz százalékát - a 2003-as törvény értelmében - a gyűjtemény bővítésére fordítja a múzeum.
A múzeum híres üvegpiramisát a nyolcvanas években évi 4 és fél millió látogató befogadására tervezték, de már 2001-ben 5 és félmillióan fordultak meg benne. Tavaly az új igazgatónak sikerült 8,5 millióra növelnie a múzeum látogatottságát. Igaz, a rekord csak 200 ezerrel haladta meg a 2007-es adatot, és a növekmény főképpen a hazai közönségnek köszönhető, amely elsősorban az időszaki tárlatokat látogatja. Az állandó gyűjtemény látogatóinak száma - amely iránt 70 százalékban külföldiek érdeklődnek - három százalékkal visszaesett 2008-ban, az idén viszont eddig minden hónapban növekedett a tavalyi év megfelelő időszakához képest.
Az utóbbi években egyre növekedő önállóság nem csak a beszerzések és a kiállítások terén nyilvánul meg, hanem a dolgozók kinevezésébe sincs többé beleszólása a kulturális minisztériumnak. Az igazgató szerint ezért a munkatársak - akiket korábban a tárca bármikor áthelyezhetett egy másik állami múzeumba - sokkal inkább a Louvre-hoz tartozónak érzik magukat. Számuk 1750-ről hat év alatt 2200-ra emelkedett. Az intézmény 2003 óta 106 alkalmazottjának segített szociális lakáshoz jutni. A szervezeti kérdéseket a vezetőség közvetlenül a munkavállalókkal vitatja meg, így az utóbbi hat évben a korábban gyakori sztrájkok végleg megszűntek a világ legnagyobb múzeumában.