Húsz-ötvenezer éves mamutkoponyát találtak halászok az oroszországi Tura folyó partján, Jekatyerinburg térségében - adta hírül az Interfax hírügynökség. Pavel Kozincev, az Orosz Tudományos Akadémia Növény- és Állatökológiai Intézetének munkatársa szerint a halászok egy földből kiálló tárgyra lettek figyelmesek, melyet kiástak.
"A látott videofelvételek nem hagynak kétséget afelől, hogy mamutcsontokról van szó, és azok jó állapotban vannak" - mondta. A koponya évezredeken keresztül a vízben volt, és csak most érintkezett a levegővel, de ha nem konzerválják rövid időn belül, akkor egyszerűen széteshet - fűzte hozzá.A koponya segítségével meg tudják majd határozni, milyen mamutok éltek az Urálban, és lehetőség nyílik ezen állatok evolúciójának a megismerésére is. A legérdekesebbnek az tűnik, hogy annak az időszaknak az időjárási viszonyairól is képet alkothatunk, és következtethetünk a jövőben bekövetkező időjárás-változásra - mondta a tudós.
Múlt év tavaszán Moszkvától 600 kilométerre délkeletre, a penzai területen több hatalmas mamutcsontot találtak, és azonosításuk után a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy az állat a jégkorszak idején élt.
Az egyik legfontosabb lelet egy ötezer éves mamutkölyök maradványa volt, amelyet 2007-ben a szibériai Longjugan folyóban találtak a Jamalo-Nyenyec autonóm területen. Az állat teteme az örök jég birodalmában sértetlenül megmaradt, még a szeme és az ormánya is. Ugyanezen a területen szibériai halászok egy ötezer éves, két méter hosszú agyart is találtak a múlt évben.