Véget ért a szimulált Mars-utazás: a moszkvai Orvosbiológiai Intézet kertjében helyi idő szerint kedd délután két órakor kinyílt az ott felépített űrhajómakett 105 nappal korábban bezárult ajtaja, és a hatfős nemzetközi legénység "visszatért" a Földre.
Akárcsak a valódi űrhajósok, a kék űrruhában és szemmel láthatóan jó állapotban felbukkanó földi űrutasok is integettek kiszállásuk után az újságíróknak, majd orvosi vizsgálatra indultak.A csapatban négy orosz, egy francia és egy német fiatalember kapott helyet, akiket közel hatezer jelentkező közül válogattak ki. Az oroszok közül ketten kutató űrhajósok, de még egyikük sem járt a világűrben.
Képzeletbeli Mars-utazásuk során több mint hetven tudományos kísérletet végeztek. Tanulmányozták többek között, hogy az emberi szervezet és lélek mennyire tud alkalmazkodni az elszigeteltséghez, az miként hat a hormonháztartásra és az imunrendszerre, az alvás minőségére. Olyan tudományos berendezéseket is kipróbáltak, amelyeket az év végén indítandó újabb szimulált Mars-utazás során terveznek felhasználni. A résztvevők értelemszerűen nem voltak viszont kitéve túlterhelésnek, a makett nem ütközött aszteroidákkal, s nem foglalkoztak az űrbeli sugárzással és a vele szembeni védekezéssel sem.
A hatfős legénység a 105 nap során 550 köbméteren osztozott a makettben, amelyet négy modulra, köztük egy "leszállóegységre" osztottak. Az élethű körülményeket volt hivatott szavatolni, hogy az önkéntesek csak a kísérleti irányító központon keresztül vagy elektronikus levélben érintkezhettek a külvilággal. A kísérlet egyes nagyon fontos szakaszaiban a Moszkva melletti - valódi - földi űrrepülés-irányító központból vezényelték a személyzetet. Az űrhajónak a Földtől való távolodását szimulálandó a kommunikációban egyre nagyobb, a végén már húszperces eltolódás volt a jelek feladása és vétele között: az üzenetváltás így összesen negyven percbe telt.
Vitalij Davidov, a Roszkoszmosz űrügynökség vezetőjének helyettese a szimulált utazást követő sajtóértekezleten elmondta, hogy a 2015-ig érvényes orosz űrkutatási program nem irányozza elő ember küldését sem a Holdra, sem a Marsra, de a program egyes elemeinek végrehajtása elősegíti majd ilyen utazások jövőbeni végrehajtását.
A valódi Mars-utazásokra történő felkészülés jegyében ez év végén, a jövő év elején újabb szimulált utat terveznek indítani, de ez 520 napig tart majd: ez a legrövidebb idő, amely alatt a technika mai állása szerint - a vörös bolygón való egyhónapos tartózkodás mellett - meg lehet tenni az utat a Marsra és vissza.