Egy japán tudományos kezdeményezés keretében a hónap elején olyan régi térképek kerültek fel a világhálóra, melyeket a japán birodalmi hadsereg használt a csendes-óceáni területeken folytatott háborúi során.
A közölt térképek egy része még a 19. század végén készült. A térképek egy része tartalmaz olyan információkat, melyek még ma is „bizalmasnak”, esetleg vitathatóak, ám a kutatók fontosnak tartják a nyilvánosságot. A Japánon kívüli terület helyrajzát magába foglaló gyűjtemény adatai meglehetősen részletesek és nagy részük ma is helytálló, ezért a Tohoku Egyetem kutatói környezet- és katasztrófavédelmi célokra hasznosítanák őket - írja az oriens.hu.A gyűjtemény lefedi az észak-amerikai területek egy részét Alaszkától a keleti partig, Ausztráliát, Délkelet-Ázsia szigetvilágát, Dél-Ázsia területeit a mai Afganisztán és Pakisztánig vonaláig, valamint Hawaii és Madagaszkár vidékét. Ezeket a helyrajzi térképeket a korabeli hadvezetés megbízásából titokban készítették, hogy a későbbiekben katonai célokra alkalmazhatóak legyenek. A legkorábbi darab a kínai-japán háború idejéből származik, de 1888 és 1945 között egy-egy területről több változat is készült.
A körülbelül 6000 térképet a szendai Tohoku Egyetem közreműködésével a Gaihozu Digital Archive honlapján tették közzé (az oldalnak nincs angol nyelvű felülete).