Tajvani kutatók feltételezése szerint a sziget eddigi legősibb, mintegy húszezer évvel ezelőtti lakóinak nyomaira bukkantak. A sziget első ismert lakói a negroid nagyrasszba tartoztak.
A tajvani tudományos akadémia, az Academia Sinica kutatói több mint 200, kőből készült szerszámot találtak a sziget keleti partvidékén lévő Pa Hszien (Ba Hsien) barlangnál. Az ásatási területen a szakemberek jövőre folytatják a kutatásokat, és arra próbálnak majd választ kapni, hogy kik használhatták a kőszerszámokat - mondta az ásatás vezetője.Cang Csen-hua (Tsang Chen-hua) szerint a szigeten élt ősi civilizáció a sötét bőrű negroid rasszhoz tartozhatott, amelynek képviselői elszigetelten, számos délkelet-ázsiai területen megtalálhatók, eredetük és vándorlási útvonaluk azonban továbbra sem ismeretes. A tajvani őslakosok származásával kapcsolatban egyelőre csak találgatni lehet, mert az ásatási területről emberi koponyamaradványok még nem kerültek elő.
A kutatók most arra keresik a választ, hogy a barlangok egykori lakói az Indokínai-félszigetről, vagy Kína szárazföldi területéről származhattak-e. A mára már kihalt, 90 ezresre becsült tajvani negroid populáció egyesek szerint Madagaszkárról származott, a másik tábor szerint a 160 kilométer széles Tajvani-szoros túlpartjáról érkezett.