A kapor szép, egészséges, illatos, és nemcsak a tökfőzelékbe vagy a kovászos uborkához való. Még fagyit is lehet készíteni belőle, meg okroskát! Ha azt hiszed, zöldségeket beszélünk, akkor olvass tovább: hűsítő, kapros ételeket főztünk.
A kapor illata számomra a nyarat idézi, bármikor libben is felém! Valószínűleg azért, mert bár manapság már szinte bármikor elkészíthető, mégis hagyományosan nyárinak számító két fontos ételnek: a kovászos uborkának és a tökfőzeléknek is meghatározó íze. És mindkettőt nagyon szeretem!Talán mondanom sem kell, hogy a másfél- két méteresre is megnövő, könnyen termeszthető, ernyős virágzatú növény is gyönyörű! Fűszerként levelét, virágját és a köményhez hasonlatos magjait is felhasználják. Zsenge, pihés leveleit rövid idővel a virágzás előtt kell begyűjteni, a virágokat röviddel a magképződés előtt. Ha a virágfejek megbarnulnak, kezdődhet a magok begyűjtése.
A leveleknek és a virágzatnak más az íze, mint a nálunk kevésbé fogyasztott magnak: ennek kámforosabb, kesernyésebb, a köménymagra emlékeztető a zamata.
A magokat a francia konyha édes sütemények ízesítésére használja, de levesek, kapros vaj, és kenyér ízesítője is lehet.
A virágok és a levelek a házilag eltett savanyúságok fűszerei.
A kapor levele a skandináv konyha alapfűszere, a közkedvelt lazac el sem képzelhető nélküle. Szentiván-éj fontos ünnepi lakomájának is része a kapros vízben kifőzött krumpli. Ízesíthetünk vele gomba- tojás- és halételeket, majonézt, ecetet, páclevet és persze a tökfőzeléket, vagy a hozzá hasonlóan elkészíthető tejfölös cukkinifőzeléket.
A kapor ásványi anyagokban gazdag gyógynövény is. Tartalmaz magnéziumot, vasat, kalciumot és C-vitamint is. Hippokratész szájvizet készített belőle, de jó hatással van emésztésünkre, enyhíti a puffadást, a gyomorfájást, emellett szélhajtó, és csillapítja a bélgörcsöket. Nem véletlen, hogy az indiaiak étkezés után szívesen rágcsálnak kaporlevelet! Talán mivel gyógyír a kisbabák hasfájására, nevezik angolul „dill”-nek, ami a régi dadák által gyakran használt altató szócska (tente…).
Most két, remekül hűsítő kapros receptet osztok meg veled.
Okroska (családi nevén „ökröske”)
Ezzel a hűsítő ukrán levessel barátnőm egy kánikulai napon kínált meg – azóta is áldom, aki kitalálta! Családi receptről lévén szó, nem írok pontos adatokat, ez a leves úgyis ahányszor elkészül, annyi féle. El lehet hagyni, és hozzá lehet tenni tetszés szerint alapanyagokat (pl. zellert vagy céklát…)
Nem kell más hozzá, mint egy kis:
- húsleves (lehűtve, zsírjától megszabadítva)
- kovászos uborka lé
- tejföl, joghurt vagy kefír
- lilahagyma
- paradicsom
- répa lereszelve
- főtt tojás felkockázva
- konzerv kukorica
- só
- kapor
Kapros túrófagylalt
A kapor és a túró nagy barátok: Erdélyben egy régi húsvétkor kóstoltam a se édes, se sós, szédületesen finom kapros-túrós lepényt, azóta házasítom össze azt a két alapanyagot.
A nagy melegben fagyit kevertem az ismerős ízekből.
Hozzávalók
¼ kg túró1,5 dl tejszín vagy joghurt
Ízlés szerint:
kapor
cukor
citromhéj
vaníliaesszencia
Hámozott, szeletelt mandulát is keverhetsz hozzá, ha kicsit ropogósra szeretnéd készíteni. Tedd a fagyigépbe, vagy más módon fagyaszd le.
Jó étvágyat hozzá!