Először nyílik átfogó kiállítás Magyarországon a négy évvel ezelőtt Párizsban elhunyt festőművész, André Mészáros (Mészáros Endre) alkotásaiból; Zebegényben, a kalandos életű alkotó 40 képét láthatja a közönség - mondta a múzeum igazgatója.
Klemmné Németh Zsuzsa elmondta, hogy az 1924-ben, Kisbéren született művész Koffán Károly szabadiskolájában tanulta a mesterség alapjait, tehetsége hamar megmutatkozott. 1944-től a budapesti képzőművészeti főiskola hallgatója volt, ahol Szőnyi István és Bernáth Aurél is tanította az ecsetkezelésre. Közbeszólt azonban a világháború: szökött katonaként, hamisított iratokkal, élete kockáztatásával zsidókat mentő akciókban vett részt a holokauszt alatt. Vakmerő tettéért 2006-ban posztumusz megkapta a Jad Vasem intézet Világ Igaza elismerését.André Mészáros a háború után Bécsbe távozott, majd Párizsba költözött, ahol a festészet mellett építészetet tanult. Sikeres tervezőmérnök vált belőle, ám a festészet volt az igazi hivatása. Képeire a színgazdagság, a belőlük áradó életöröm és erő a jellemző. Közéjük tartozik például a kiállításon látható több csendélet, amelyek sajátos, vibráló feszültséget árasztanak. Sokféle stílusban festett, egyik önarcképe például Cézanne-t idézi, alkotásait mégis egyfajta, Szőnyire jellemző hangulat lengi át.
Munkáira hamar felfigyeltek, több kiállítás is nyílt műveiből az Egyesült Államokban és Párizsban. Magyarországon először 2000-ben, egy Szőnyi-tanítványok műveiből rendezett gyűjteményes kiállításán szerepelt önarcképével. A mostani tárlat gazdag életművéből ad válogatást. A francia és a magyar posztimpresszionista, modern piktúra hagyományait ötvöző műveiből a zebegényi kiállítással egy időben Budapesten, a Ráday Galériában is nyílik kiállítás.
A zebegényi André Mészáros-tárlat augusztus 1-jétől szeptember 13-ig tekinthető meg a Bartóky út 7. alatt - tette hozzá az igazgató.