A menő harmincasok klubja, a lombikbébi program, a szerelmes meleg reklámszakember és a Sztár szeretőjének történetéről szóló könyvet nem tudtuk letenni. Igazi multikulti, kozmo-trendiség magas fokon, kiváló nyári, strandos olvasmány. Csak csajoknak.
Azt szögezzük le: aki megveszi Fejős Éva bármely könyvét, nyilvánvalóan nem számít komoly szépirodalmi, ne adj' isten kultúrtörténeti elemzésekre vagy esetleg mély filozófiát boncolgató esszékre. Fejős Éva pont abban segít nekünk, hogy teljes mértékben kikapcsoljunk ott és akkor, ahol és amikor éppen vagyunk.A Csajok három nő és egy meleg fickó, az ún. Vénuszlakók történetét beszéli el.
A trendi konzummacák egyike televíziós műsorvezető, a másik egy vámpírmesét író, és eleinte sikertelen író, és egy utazási irodából kipenderített hölgyemény, valamint egy meleg reklámszakember barátságáról szól; a telefonvonal állandóan izzik, ha valami para van pasi-ügyben, és sok Szex és New York-os közös dumaparti közben hányják-vetik meg magánéletük kínzó, vagy épp izgalmas, netalántán boldog eseményeit. Például azt, hogy a szerető státuszban lévő Flóra vajon meddig várjon még a házas Zolira, vagy hogy Móni hogyan fusson be vámpírmese-íróként, hogy Hanna -aki azért vált el volt férjétől, mert az nem akart gyereket-, hogyan felejtse el Robit, valamint hogy Márk, a meleg srác hogyan esik szerelembe James-szel, és még mással is, és hogyan köt ki végül Londonban.
Még egy személy feltűnik a kötetben, egy 85 éves tökös-dögös nagyanyó, aki tippeket ad csajozáshoz, pasizáshoz, és van egy szex-shopja, vagy fehérneműboltja, ki hogyan nevezi. Szóval, ez már kicsit bizarr. Az meg pláne, hogy ráadásul még erről könyvet is ír.
Nos, ez a szép kis társaság az állandó dumaparti mellett általában cipővásárlással, vagy Londonba utazgatással üti el az időt. Meg egy kis spiritualizmussal is, mivel Márk folyamatos agykontrollos és Univerzum-kommunikátor, aki segít abban a csajoknak, hogyan rendeljenek az Univerzumtól egy Mercedest, vagy történetesen egy pasit.
Mindamellett, hogy a Csajok egyáltalán nem unalmas, azért néha az olvasó fel is háborodhat: hát honnan a jó fenéből van ezeknek Prada cipőjük? Mert ugye valljuk be, utazási irodában nem igazán kereshetünk annyit, amennyit. Az pedig még inkább bizarr, hogy a 85 éves hölgy -aki botoxon gondolkodik- tuti trükkökkel hódítja meg a pasiját. És néha azon is elfilózunk, hogy a valóságtól gyakran elrugaszkodott, a magyarhoz képest igen irreális helyzeteket vázoló kötet inkább (szándékosan) polgárpukkasztó-e, vagy inkább úgy akarja elringatni a kedves olvasót, hogy az maga is úgy érezze, több százezres cipőben ül egy a repülőn, és közben telefonon értekezik a barikkal. Szinte biztos, hogy az utóbbi. Ellentétben a Hotel Balival vagy a Bankok tranzittal a történetek itthon játszódnak, igaz, a vámpírmesét író Móni végül olyan nagyon csoda író lesz, hogy egész Spanyolországot be kell járnia, ahogyan Márk is végül Londonban landol. A Csajokban nincs túlzott szorongás, nincs betegség, nincs komoly konfliktus, csak a pasizás mérhetetlen nagy gondjai.
Fejős Éva gyakorlatilag olyan, mint a jó filmrendező: a semmiből képes felépíteni egy-egy
full extrás várat. A titok abban rejlik,hogy teljesen hétköznapi emberek hétköznapi problémáit helyezi egy színes, rózsaszín és anyagiakban gondtalan világba, ahol csakis az a lényeg, hogy a szerelem beteljesedjen, hogy a szereplő párra leljen, hogy a nőnek gyereke legyen. Mindezt viszont úgy teszi, hogy a szereplőkkel mégis azonosulni tudunk, a dialógusok is igencsak életszagúak, mert persze, hogy mindenki volt már házas, elvált, szerelmes, szerető, vagy mondjuk a lombikbébi-programon járt. És mindemellett azért is szerethető, mert nagyon is távol áll a Romana-regényektől - pontosan Fejős könnyed és sokszor poénosra vett, laza párbeszédei okán.
A Csajok pont az, amit a címe is takar: igazi csajos, strandos olvasmány, sem több, sem kevesebb. Olyan kötet, amit egy nap alatt kiolvasol, de nem leszel tőle sem szebb, sem okosabb, viszont szépen lebarnulsz közben, majd tovább álmodozol, hogy egyszer majd te is kiruccansz Londonba a haverokkal. Szigorúan Prada cipőben.
2009, Ulpius-ház
Oldalak száma: 382
Bolti ár: 2.999 forint