Ahogy dagad, egyre unalmasabb a Madonna-koncert botránya. Na de itt van a leghajmeresztőbb helyszín, ez majd újra izgalmas témává teszi. Mert ma eljutottunk a temetőig. Igen.
Ez már a vég: Madonna-koncert a Fiumei úti temetőben
Riportunkból kiderül, hogy az elmúlt napokban felmerülő újabb helyszínek csak a figyelem elterelésére szolgáltak: a Madonna-koncert szervezői titokban a Fiumei úti sírkert vezetőségével állapodtak meg.
Egy, a környéken élő olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy a temető Fiumei út bejáratánál tegnap óriási volt a torlódás: négy, „Sticky Fingers Tour” feliratú kamion parkolt a bejárat előtti belsővárosi főúton. Amikor a helyszínre érkezünk, kamionokat nem, viszont eldobált Evian-ásványvizes palackot annál többet találtunk – egyből rájövünk, hogy szimatot fogtunk.
A temető vezetője, dr. Móri Istvánné először tagadni, majd mellébeszélni próbál – végül egy, a jelenlétünkben lefolytatott, kissé ingerült, angol nyelvű telefonbeszélgetést követően széles mosollyal áll rendelkezésünkre. Elmondja, hogy a világsztárt képviselő menedzsment (mint az a sajtóban is megjelent) valóban fontolgatta Magyarországnak a turnéból való kihagyását, de a temető által elküldött, a halottak neveit és pályájuk rövid bemutatását tartalmazó referencialista komolyan elgondolkodtatta, és igent mondott a meghívásra.
Ezt követően már csak arról kellett meggyőzni, hogy az eredeti időpontban, augusztus 22-én tartsa meg a temetőbeli fellépést – hiszen szinte örült is, hogy marad egy szabad nyárvégi szombatja a magyar koncert elmaradásával. Október végét javasolta, de a temető vezetősége felhívta a figyelmét arra, hogy november 1-jén a helyszínen Halottak Napját tartanak, és a temető rendezése, a sírok és földi maradványok pontos és szakszerű visszahelyezése még annál is időigényesebb munka, mint a Puskás Ferenc Stadion újragyepesítése lett volna. Ráadásul a halottak, a temetőlátogatók, a nemzet nagyjainak tisztelői és a gyászolók együtt nagyobb és erősebb közösséget alkotnának harmincezer megvadult tinilánnyal szemben, mint a futballdrukkerek.
Kérésünkre Juhos Márton, a Sírkert sajtóreferense körbevezet minket, hogy bemutassa az előkészületeket. A Kossuth-mauzóleum mellett konténer áll, a lépcső tetején egyenpólós személyzet sütteti magát a napfényben, köszönésünket zavartan fogadják. Látszik rajtuk, hogy nem tudnak magyarul. Kísérőnk pár mondatot beszél velük, mire azonnal készségesnek mutatkoznak. Nos, a Mauzóleum tetején, a márványbaluszterek mögötti részen fog állni a keverőpult. Arra is rájöttek, hogy a földszinti helyiség nemcsak Kossuth Lajos, de egy 10 fős technikai stáb ideális szállásaként is remekül funkcionál, jelenleg a vizesblokk és a fűtés kiépítésén fáradoznak (a kriptában nyáron is 15-18 fok körüli a hőmérséklet, az élő szervezet ezt nehezen viseli).
A Munkásmozgalmi Pantheon fehér betonján szimmetrikus krétajelek és angol nyelvű feliratok, olyanok, mint pl. RIGHT, LEFT, TOTAL, SUB – itt lesz a küzdőtér nagy része. A Pantheontól délre lévő, ma is használatban lévő kis parcellát felszámolták, és nemsokára azzal az egymásba illeszthető műanyagpaneles megoldással teszik pormentessé, mint a Sziget Fesztivál Nagyszínpada előtti területet szokás. A fölszedett parcella síremlékeit és a hozzá tartozó emberi maradványokat sorszámozták, és a Kincsem Parkban tárolják ideiglenesen – mint kísérőnk mondja, a Park vezetőségének mostani alkupozíciója miatt ezt nem volt nehéz elintézni. A sírok és az emberi maradványok az eredeti helyre és módon való visszatelepítésére a koncertszervező a legtekintélyesebb nyugat-európai céget bízta meg. „Olyan ügyesek, egy éjszaka alatt ötször is ki tudnák ásni és visszatemetni Jim Morrisont a Père Lachaise-ben úgy, hogy a virrasztók észre se veszik” – mondja kedélyesen, és közben nagyokat horkant. Imponáló.
A színpad a Sírkert déli felén, a kínai piac melletti falnál fog állni, értelemszerűen északi tájolással. A kínai piacot egy hétre a Kincsem Parkba költöztetik. „Vajtó Lajosnak (a lóversenypálya vezetője – a szerk.) most valahogy ez is belefért” – mondja Juhos, és kacsint. Mint hozzáteszi, a visszaköltöztetés itt is ugyanúgy szakszerű lesz: a piacosok bódéi milliméterre ugyanott fognak állni – ami, ismerjük el, embert próbáló feladat lesz.
„Ha már ekkora, most már külföldön is észlelhető sajtója lett ennek a hercehurcának, próbáljuk ezt kihasználni az országimázs építésére!” – mondja a szóvivő, és el is mondja, mire gondol. A leghíresebb költők, művészek, államférfiak síremlékeit Adyétól Blaha Lujzáén át Faludy Györgyéig a mostani helyükről oszlopszerűen a küzdőtér szélére állítják, persze ideiglenesen. „Nézze, mi egy temető vagyunk, mi csak azzal tudunk tisztelegni a világ legnagyobb énekesnője előtt, amink van – ennek a csöpp népnek a nagyjai egyszerre lesznek aktív résztvevői, egyszerre méltó őrei a szuperprodukciónak.” Megtudjuk, hogy Madonna legszűkebb stábjától kiszivárgott: az énekesnő meghatódott a figyelmességtől. Juhoson látszik, hogy mondana valamit… végül kiböki: „Az én ötletem volt… de nem azért mondom, hogy leírják!” Leírjuk.
Az a rajongó, aki azt írta az elmúlt napokban, hogy van egy jegye élete egyik legfontosabb napjára, nem fog csalódni. De megkockáztatjuk, tízezrek fogják a koncerten azt érezni, hogy valami nagy dolog történik. Mert Juhos elmondja a legnagyobb meglepetést: a színpad körül a Hősök tere szoborcsoportja fog állni félkörívben, az eredeti helyszínen a leszerelés máris megkezdődött. A Michael Jackson HIStory-jának fölvezető klipje által világhírűvé vált alkotás népszerűségét vétek volna nem kihasználnunk – erre kísérőnk vezet rá bennünket. „Ezzel a gesztussal lényegében a nemrég elhunyt, nálunk is ismert előadóművésznek számító Popkirályra is utalunk, hiszen: a kutya mindenit, mi ahhoz értünk, hogy meglássuk a halálban rejlő lehetőségeket” – mondja.
Lassan a kijárathoz érünk. Arany János sírjánál lépkedünk. Mint köztudott, a költő testét nem a földbe temették, hanem a felszín fölött, egy szarkofágban található, tehát neki a maradványait is vinni kell majd a küzdőtérre, nem mint a többiekét, akik egy felépítmény alatt nyugszanak. „Ő személyesen is ott lesz, a kis ravasz” – mondja Juhos, és egy alsó tagozatos osztályfőnök engedékeny mosolyával megpaskolja a Toldi írójának síremlékét.
......................................................................................................
FIGYELEM!
A koncertszervezők, a Fiumei úti Sírkert vezetősége és Kossuth Lajos örököseinek kérését megelőzendő előre közöljük, hogy cikkünk fikció. A fikció azt jelenti, hogy nem igaz, és az egészet csak úgy kitaláltuk. Ez ilyen poén, értitek, gyerekek? Nehogy megint baj legyen.