A Sziget Fesztivál 0. napján, augusztus 11-én nagyszabású koncertet rendeznek a fajgyűlölet elleni harc jegyében. De van itt más is.
Falfestéssel, a Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO) koncertjével és végül "közös öleléssel" csatlakozott a Zene a Rasszizmus Ellen (ZARE) mozgalomhoz a budapesti Zöld Pardon hétfő este. Mint Hamza Gergő, a budai szórakozóhely pr és marketing vezetője a helyszínen elmondta, a szabadon kiszínezhető fal felállításával az volt a céljuk, hogy mindenki megmutathassa, "milyen sokszínűnek gondolja a világot".A Zöld Pardon grafikusa által tervezett fal első négy elemét a Petőfi-híd tövében található szórakozóhelyen kezdték kiszínezni, majd jövő héten kitelepítik az Óbudai-szigetre, így a fesztivál közönsége már a mínusz 1. naptól csatlakozhat a kezdeményezéshez - árulta el.
Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetőjének beszámolója szerint a 0. napra szervezett koncertsorozat alapötlete a budapesti brit nagykövetségtől származik. A fesztivált a brit külképviselet közvetítésével kereste meg két szervezet, a Rock Against Racism (RAR) és a Love Music Hate Racism (LHMR), mert azt látták a hírekben, hogy Magyarországon "egyre inkább terjed az a jelenség, ami ellen küzdenek, ezért jó lenne valami nagyszabású eseményt csinálni" - mondta el.
Mint az ügyvezető hozzátette, végül a fesztivál 0. napját teljes egészében a rasszizmus elleni harc ügyének szentelik: két nagyszínpadon, majd az éjszakai órákban egyéb helyszíneken több mint 50 zenekar és előadó került a programba a legismertebb magyar zenekaroktól külföldi vendégekig.
Az egész napos rendezvényen ismert magyar muzsikusok lépnek fel nagy slágereikkel, "ezt egy kicsit megspékelve vendégzenészekkel", de a meghívott művészek közös zenélésekre is készülnek, "akár a kisebbségekhez tartozó zenészekkel, akár olyan szervezetek reprezentánsaival, akik különben is aktívak a rasszizmus elleni harcban" - emelte ki Gerendai Károly. Elmondása szerint a világzenei színpadon egész nap jazzprodukciókat hallhat a közönség, többek között a Miles from India koncertjét, ahol Miles Davis zenésztársai játszanak együtt indiai muzsikusokkal.
A Nagyszínpadon többek között az Irie Maffia, a PASO, a Quimby, a Kispál és a Borz és a Kiscsillag, az LGT, Bródy János és számos egén hazai előadó és együttes koncertjei után az LHMR zenész-aktivistái állnak össze egy fellépés erejéig - közölte Gerendai Károly.
"Meg akartuk osztani Magyarországgal a RAR és az LHMR tapasztalatait, mert azt gondoltuk, ez segítene itt is" - mondta el Greg Dorey. Mint a budapesti brit nagykövet hangsúlyozta: úgy tudja, a magyarországi kezdeményezéssel elsőként segített brit külképviselet hasonló mozgalmat elindítani, de ennek eredeti ötlete a hetvenes évek Nagy-Britanniájából származik.
Mint a diplomata emlékeztetett, a Sziget fesztivál Európa egyik legnagyobb szabadtéri rendezvénye, amelyre nagyon sok külföldi is eljön, így kiváló alkalmat biztosít arra, hogy a ZARE elinduljon Magyarországon. Greg Dorey hangsúlyozta: szeretnék, ha a Sziget Fesztivál után a hazai aktivisták tovább folytatnák ezt a munkát "hiszen a magyarok a legalkalmasabbak arra, hogy megmutassák a magyaroknak, mennyire nem menő rasszistának lenni".
A szombat esti "ráhangoló estén" és a Sziget 0. napján is fellépő PASO énekese, KRSA (Tóth Kristóf) úgy vélte, megkeresésük "nem lehetett véletlen, mert a ska zenekarok külföldön is nagy úttörői ezeknek a mozgalmaknak, és rengetegen támogatják közülük az LMHR-t".
A zenész megjegyezte, az együttes szellemisége megegyezik a ZARE céljaival, mert zenéjük, szövegeik lényege az elfogadás, az egymás iránti tisztelet. A PASO külön új számmal nem készül az augusztus 11-i fellépésre, de velük egy blokkban énekel majd Harcsa Veronika, illetve "amennyiben lesz idő együtt próbálni, külföldi zenekarokkal is lesz egy jam" - tette hozzá.
A szervezők a hétfői koncert után "közös ölelést" is terveztek a rasszizmus ellen.