Az egyedi hangulatú kulturális, turisztikai, gasztronómiai eseménysorozat idén is rangos komolyzenei koncerteket, színházi- és táncos esteket, kirándulásokat, világzenei- és jazz programokat, kiállításokat kínál. E heti ajánlónkban Sárospatakra invitáljuk az utazni vágyókat.
A Zempléni Fesztivál számos helyszínén fellép többek között Sümegi Eszter, Jaakko Ryhänen, Li Qi,Augusztus 7-én, pénteken a sárospataki Rákóczi-várban kerül megrendezésre a Nyitóhangverseny a MR Szimfonikusok előadásában 20 órai kezdettel. A nyitókoncert egyesíti a Zempléni Fesztivál összes hagyományát, célkitűzését: Bartók műve képviseli a magyar kompozíciót, a hegedűversennyel pedig az egyik idén jubiláló komponista-óriás előtt tisztelegnek a szervezők.
A szólista, Li Qi a fiatal művészgeneráció reprezentánsa - az ifjú kinai művész a tavalyi Crescendo con Spirito Nyári Akadémia résztvevőjeként nyerte el a Fesztiválon való közreműködés díját.
22 órakor kezdődik az Éjszakai Jazz: a Fesztivál J.S. Bach szülővárosából elsőként a GOOD NEWS nevű kiváló jazz együttest látja vendégül. Az idén először megrendezésre kerülő Zemplén Dixieland- Blues- és Jazznapok sorozatát az ő koncertjük nyitja meg.
Másnap, augusztus 8-án 19 órakor a Sárospataki Szabadtéri Színpadon fellép a Hot Club Hungary, a Little Jazz Band és a Hot Jazz Band.
Augusztus 9-én, vasárnap reggel 10 órakor a Református templomban a Genfi Zsoltárokat hallhatjuk a Crescendo Nyári Művészeti Akadémia tanárainak és növendékeinek előadásában, a vasárnapi istentisztelet keretében. 19 órakor fellép a dr. Valter és a Bohém Ragtime Band, 20 órakor pedig világhírű operacsillagok lépnek színpadra a Rákóczi-várban. Hétfőn, augusztus 10-én este 6 órakor a Református templomban lesz Kaszó Syuzanna zongora koncertje. Augusztus 12-én, szerdán A nagybőbő Paganinije címmel Nabil Shehata és a BDZ előadását tekinthetjük meg.
Pénteken Szamosi Szabolcs orgonakoncertjét nézhetjük meg, majd a Brass Show-t a Vár Vendéglőben (zenés vacsoraest keretén belül), szombaton augusztus 15-én a Szabadtéri Színpadon Sebestyén Márta lép színpadra, vasárnap 10 órakor pedig zenés istentisztelet lesz Sebestény Márta, Andrejszki Judit és Szamosi Szabolcs közreműködésével.
20 órakor a Liszt Ferenc Kamarazenekar ad zárókoncertet a Református templomban. A rendezvény jazz-zel zárul: az Újbástya Rendezvénycentrumban a Gadó Gábor Quartet lép színpadra.
A Zempléni Fesztivál részletes programja és további helyszínei ITT.
A város
A Miskolctól körül-belül 70 kilométerre fekvő város az Északi-középhegység lábánál,
Sárospatak a középkorban fontos kereskedelmi állomás volt, a híres várat I. Endre építette. A városnak Zsigmond király szabad királyi városi rangot, majd Mátyás király vásártartási jogot adományozott. 1575-ben hatalmas pestisjárvány pusztított itt.
A sárospataki várban több híres család is lakott - többek között a Dobó család, itt tartotta meg Balassi Bálint esküvőjét Dobó István lányával, Krisztinával, és itt laktak a Lórántffyak és a Rákóczi család is. I. Rákóczi Györgynek itt ajánlották fel az erdélyi fejedelemséget. A Rákóczi szabadságharc igen megtépázta a várost: jöttek a kurucok, majd a labancok is. 1708-ban itt tartották az utolsó kuruc országgyűlést.
Várossá 1968-ban nyilvánították, a mai Sárospatak 1883-ban jött létre a két Bodrog-parti mezőváros, a jobbparti Sáros-Nagy-Patak és a balparti Sáros-Kis-Patak egyesülésével. 1911-ben csatolták hozzá Újpatakot (az egykori Józseffalvát), 1950-ben Bodroghalászt, 1965-ben pedig Végardót.
Torzfejek és angyalok
A Rákóczi-vár a Pataki vár vagy Rákóczi-vár Sárospatak legjelentősebb műemléke. A várkastély közepe az ötszintes Vörös-torony. A kapuboltozaton torzfejek láthatók, a párkány feletti ormozatban pedig angyalfigura tart egy címerpajzsot.
A torony bejáratainak szintjén konyha, sáfárház, kancellária, kincstár és levéltár helyezkedett el. A torony védelmi jellegét mutatják a harmadik és negyedik szint között a homlokzatok mögött húzódó védőfolyosók és az ezekből nyíló lőrések. A negyedik szinten látható nagy terem az egykori "öreg palota" hajdani pompájáról a reneszánsz faragványok, Perényi-címeres keretelések és a XVI. századi ornamentális falfestés töredékei tanúskodnak.
Az eredetileg famennyezetes teremhez -melyet később leboltoztak- csatlakozott a bokályos ház, I. Rákóczi György hajdani audenciás szobája. Az ágyúállások céljára 1656–1658-ban épült legfelső, hatalmas gúlatetővel lefedett szint sarkain három figyelőtornyocska emelkedik. A negyedik, a torony délkeleti sarkával együtt 1702 körül leomlott.
A Vörös-toronyhoz nyugat, illetve észak felől csatlakozik a várostól árokkal
Az északkeleti sarokbástya szegletén az emeleten a XVII. századi "Sub-Rosa erkély" ugrik ki. Nevét a kerek erkélyszobácska festett boltozatának zárókövét díszítő stílizált rózsáról kapta. Kívül, a sarokbástyák külső szegletén múlt századi kiugró zárt körerkélyek találhatók. A várkastélyt árok választja el a várkerttől. A mai kapu mellett láthatók az egykori, múlt században befalazott felvonóhidas kapu nyílásának maradványai, s az árokban a híd pillérmaradványai.
A Vörös-tornyot délkeletről a XVI.-XVII. századi nagyméretű, ötszögű kazamatás bástya, a "párkány" veszi körül. A várkastély déli szárnyától indul a déli várfal, melynek felső szintjét a várkert magasságáig lerombolták. Ehhez csatlakozik a romos "Vörös-bástya", majd az 1647-ben épített háromszintes, kazamatás délnyugati fal és bástya.
Ezen fekszik egy XVI. századi kerek bástya alapja látszik. A nyugati várfalat nagyrészt még a Rákóczi út házai takarják, melyek az egykori várárok területén állnak. Az 1631–1647 körül épített "Oroszlán-bástya" falmaradványai is felismerhetők még.
Az északi város falszakasznak igen kevés maradványa látható, kivéve a gótikus templom megerősített északi falát, mely egykor a védművek része volt. A templom északi és déli falába 1670-ben a császáriak kapukat törtek. E fal északkeleten a nagyméretű "Tömlöc-bástyánál" végződik. Innen indul, s a palotához csatlakozik a keleti városfal, középen a "Vízikapuval", melynek nagy félköríves kocsibejárata mellett kisebb gyalogkapu is nyílik. A régészeti ásatások feltárták a kapu előtti elővédbástya alapfalait is.
Múzsák temploma, Tengerszem
A szabadságharc bukása után valósult meg a Fejedelem terve, amikor is 1727-ben a trinitárius szerzetesek elkezdték rendházukat felépíteni. 1738-ban II. József a trinitáriusok rendjét feloszlatta.
Sárospatakon található a Domján-ház, melyben Domján József festőművész festményeiből és metszetekből álló gyűjteményét tekinthetjük meg, de itt található a Szinyei-ház is. A Sárospatai Képtár igen híres, csakúgy, mint a Tengerszem, amely a településtől északra fekvő Megyer-hegy egykori malomkő bányája helyén alakult ki.
Sárospatakon érdemes megtekinteni a Vártemplomot és a rotundát, valamint a Sárospataki termélfürdőt, mely 38 °C-os gyógyhatású termálvizével várja vendégeit. A víz jelentős ásványianyag tartalmú, kálcium-magnézium, nátrium-szulfátos, hidrogén karbonátos jellegű, fluoridos hévíz.
Hogyan jutunk oda?
Budapestről az M3-as autópályán, Felsőzsolcán a 3-as úton, majd a 37-es úton juthatunk el Sárospatakra. Vonatok a Keleti pályaudvarról indulnak.
Hol szálljunk meg?
Kitűnő szállásokat találunk az itthon.hu-n.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban a komolyzene kedvelőinek.