Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Torzfejek, angyalok, jazz és komoly

Torzfejek, angyalok, jazz és komoly

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 08. 04.
Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

további bejegyzések a szerzőtől »

Az egyedi hangulatú kulturális, turisztikai, gasztronómiai eseménysorozat idén is rangos komolyzenei koncerteket, színházi- és táncos esteket, kirándulásokat, világzenei- és jazz programokat, kiállításokat kínál. E heti ajánlónkban Sárospatakra invitáljuk az utazni vágyókat.

A Zempléni Fesztivál számos helyszínén fellép többek között Sümegi Eszter, Jaakko Ryhänen, Li Qi,
 
 
Nabil Shehata, Budafoki Dohnányi Zenekar, Liszt Ferenc Kamarazenekar, MR Szimfonikusok, Szent Efrém Férfikar, Sebestyén Márta, Pintér Béla Társulata, Experidance és a Budapest Klezmer Band is.

Augusztus 7-én, pénteken a sárospataki Rákóczi-várban kerül megrendezésre a Nyitóhangverseny a MR Szimfonikusok előadásában 20 órai kezdettel. A nyitókoncert egyesíti a Zempléni Fesztivál összes hagyományát, célkitűzését: Bartók műve képviseli a magyar kompozíciót, a hegedűversennyel pedig az egyik idén jubiláló komponista-óriás előtt tisztelegnek a szervezők.
A szólista, Li Qi a fiatal művészgeneráció reprezentánsa - az ifjú kinai művész a tavalyi Crescendo con Spirito Nyári Akadémia résztvevőjeként nyerte el a Fesztiválon való közreműködés díját.

22 órakor kezdődik az Éjszakai Jazz: a Fesztivál J.S. Bach szülővárosából elsőként a GOOD NEWS nevű kiváló jazz együttest látja vendégül. Az idén először megrendezésre kerülő Zemplén Dixieland- Blues- és Jazznapok sorozatát az ő koncertjük nyitja meg.

Másnap, augusztus 8-án 19 órakor a Sárospataki Szabadtéri Színpadon fellép a Hot Club Hungary, a Little Jazz Band és a Hot Jazz Band.

Augusztus 9-én, vasárnap reggel 10 órakor a Református templomban a Genfi Zsoltárokat hallhatjuk a Crescendo Nyári Művészeti Akadémia tanárainak és növendékeinek előadásában, a vasárnapi istentisztelet keretében. 19 órakor fellép a dr. Valter és a Bohém Ragtime Band, 20 órakor pedig világhírű operacsillagok lépnek színpadra a Rákóczi-várban. Hétfőn, augusztus 10-én este 6 órakor a Református templomban lesz Kaszó Syuzanna zongora koncertje. Augusztus 12-én, szerdán A nagybőbő Paganinije címmel Nabil Shehata és a BDZ előadását tekinthetjük meg.

Pénteken Szamosi Szabolcs orgonakoncertjét nézhetjük meg, majd a Brass Show-t a Vár Vendéglőben (zenés vacsoraest keretén belül), szombaton augusztus 15-én a Szabadtéri Színpadon Sebestyén Márta lép színpadra, vasárnap 10 órakor pedig zenés istentisztelet lesz Sebestény Márta, Andrejszki Judit és Szamosi Szabolcs közreműködésével.

20 órakor a Liszt Ferenc Kamarazenekar ad zárókoncertet a Református templomban. A rendezvény jazz-zel zárul: az Újbástya Rendezvénycentrumban a Gadó Gábor Quartet lép színpadra.

A Zempléni Fesztivál részletes programja és további helyszínei ITT.

A város

A Miskolctól körül-belül 70 kilométerre fekvő város az Északi-középhegység lábánál,
 
a Bodrog folyó mentén helyezkedik el. Több helyen is csak Patakként említik.
Sárospatak a középkorban fontos kereskedelmi állomás volt, a híres várat I. Endre építette. A városnak Zsigmond király szabad királyi városi rangot, majd Mátyás király vásártartási jogot adományozott. 1575-ben hatalmas pestisjárvány pusztított itt.

A sárospataki várban több híres család is lakott - többek között a Dobó család, itt tartotta meg Balassi Bálint esküvőjét Dobó István lányával, Krisztinával, és itt laktak a Lórántffyak és a Rákóczi család is. I. Rákóczi Györgynek itt ajánlották fel az erdélyi fejedelemséget. A Rákóczi szabadságharc igen megtépázta a várost: jöttek a kurucok, majd a labancok is. 1708-ban itt tartották az utolsó kuruc országgyűlést.

Várossá 1968-ban nyilvánították, a mai Sárospatak 1883-ban jött létre a két Bodrog-parti mezőváros, a jobbparti Sáros-Nagy-Patak és a balparti Sáros-Kis-Patak egyesülésével. 1911-ben csatolták hozzá Újpatakot (az egykori Józseffalvát), 1950-ben Bodroghalászt, 1965-ben pedig Végardót.

Torzfejek és angyalok

A Rákóczi-vár a Pataki vár vagy Rákóczi-vár Sárospatak legjelentősebb műemléke. A várkastély közepe az ötszintes Vörös-torony. A kapuboltozaton torzfejek láthatók, a párkány feletti ormozatban pedig angyalfigura tart egy címerpajzsot.

A torony bejáratainak szintjén konyha, sáfárház, kancellária, kincstár és levéltár helyezkedett el. A torony védelmi jellegét mutatják a harmadik és negyedik szint között a homlokzatok mögött húzódó védőfolyosók és az ezekből nyíló lőrések. A negyedik szinten látható nagy terem az egykori "öreg palota" hajdani pompájáról a reneszánsz faragványok, Perényi-címeres keretelések és a XVI. századi ornamentális falfestés töredékei tanúskodnak.

Az eredetileg famennyezetes teremhez -melyet később leboltoztak-  csatlakozott a bokályos ház, I. Rákóczi György hajdani audenciás szobája. Az ágyúállások céljára 1656–1658-ban épült legfelső, hatalmas gúlatetővel lefedett szint sarkain három figyelőtornyocska emelkedik. A negyedik, a torony délkeleti sarkával együtt 1702 körül leomlott.

A Vörös-toronyhoz nyugat, illetve észak felől csatlakozik a várostól árokkal 
 
elválasztott várkastély, az egykori belső vár. Az udvar legértékesebb része a keleti szárnyat és a tornyot összekötő oszlopos-árkádos lépcső és a loggia, melyet Lorántffy Zsuzsanna építtetett.

Az északkeleti sarokbástya szegletén az emeleten a XVII. századi "Sub-Rosa erkély" ugrik ki. Nevét a kerek erkélyszobácska festett boltozatának zárókövét díszítő stílizált rózsáról kapta. Kívül, a sarokbástyák külső szegletén múlt századi kiugró zárt körerkélyek találhatók. A várkastélyt árok választja el a várkerttől. A mai kapu mellett láthatók az egykori, múlt században befalazott felvonóhidas kapu nyílásának maradványai, s az árokban a híd pillérmaradványai.

A Vörös-tornyot délkeletről a XVI.-XVII. századi nagyméretű, ötszögű kazamatás bástya, a "párkány" veszi körül. A várkastély déli szárnyától indul a déli várfal, melynek felső szintjét a várkert magasságáig lerombolták. Ehhez csatlakozik a romos "Vörös-bástya", majd az 1647-ben épített háromszintes, kazamatás délnyugati fal és bástya.

Ezen fekszik egy XVI. századi kerek bástya alapja látszik. A nyugati várfalat nagyrészt még a Rákóczi út házai takarják, melyek az egykori várárok területén állnak. Az 1631–1647 körül épített "Oroszlán-bástya" falmaradványai is felismerhetők még.

Az északi város falszakasznak igen kevés maradványa látható, kivéve a gótikus templom megerősített északi falát, mely egykor a védművek része volt. A templom északi és déli falába 1670-ben a császáriak kapukat törtek. E fal északkeleten a nagyméretű "Tömlöc-bástyánál" végződik. Innen indul, s a palotához csatlakozik a keleti városfal, középen a "Vízikapuval", melynek nagy félköríves kocsibejárata mellett kisebb gyalogkapu is nyílik. A régészeti ásatások feltárták a kapu előtti elővédbástya alapfalait is.

Múzsák temploma, Tengerszem

A szabadságharc bukása után valósult meg a Fejedelem terve, amikor is 1727-ben a trinitárius szerzetesek elkezdték rendházukat felépíteni. 1738-ban II. József a trinitáriusok rendjét feloszlatta.

Sárospatakon található a Domján-ház, melyben Domján József festőművész festményeiből és metszetekből álló gyűjteményét tekinthetjük meg, de itt található a Szinyei-ház is. A Sárospatai Képtár igen híres, csakúgy, mint a Tengerszem, amely a településtől északra fekvő Megyer-hegy egykori malomkő bányája helyén alakult ki.

Sárospatakon érdemes megtekinteni a Vártemplomot és a rotundát, valamint a Sárospataki termélfürdőt, mely 38 °C-os gyógyhatású termálvizével várja vendégeit. A víz jelentős ásványianyag tartalmú, kálcium-magnézium, nátrium-szulfátos, hidrogén karbonátos jellegű, fluoridos hévíz.

Hogyan jutunk oda?

Budapestről az M3-as autópályán, Felsőzsolcán a 3-as úton, majd a 37-es úton juthatunk el Sárospatakra. Vonatok a Keleti pályaudvarról indulnak.

Hol szálljunk meg?

Kitűnő szállásokat találunk az itthon.hu-n.

Kinek ajánljuk?


Elsősorban a komolyzene kedvelőinek.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene Vidék

Ajánlott bejegyzések:

  • Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében
  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • JJ megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, melyben a Budapest Scoring Orchestra is közreműködött JJ megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, melyben a Budapest Scoring Orchestra is közreműködött

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr427857260

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard