Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Terroristák rombolják le az Eiffel-tornyot

Terroristák rombolják le az Eiffel-tornyot

DUÁ a szerző friss bejegyzései 2009. 08. 07.
Paul McCartney mindent kipakol
2010-01-27 07:50:00

Tudja Ön, ki az a Paul McCartney? Nyilván igen, de lehet, hogy igazából mégsem... Barry Miles könyvéből

„Néha bekerülünk a Legyen Ön is milliomosba”
2010-01-24 07:38:00

Decemberben került a boltokba a Pokolgép 1992-es albumának, a Vedd el, ami járnak újrakiadása. Ennek kapcsán

„Az István, a király erdélyi előadásait sosem a románok gáncsolták el”
2010-01-22 06:34:00

Nemrég került a boltokba Varga Miklós két CD-n soha meg nem jelent lemeze, az Európa és a Játék

„Tódultak ránk a jó nők”
2010-01-17 07:01:00

Január 22-én, egy nagyszabású fesztivál keretében a Petőfi Csarnokban lép fel Török Ádám. Vele

további bejegyzések a szerzőtől »

A Transformers után újabb játékbirodalom elevenedik meg a moziban: a G.I. Joe nem intellektuális élmény, de nem is annak készült, popcorn-filmként azonban tökéletesen támasztja fel a '80-as évek egyik meghatározó márkáját.

Snake-Eyes (Ray Park) akcióban:
színtiszta rajzfilm
A Hasbro játékkonszern eredetileg 1964-ben kezdte el gyártani a G.I. Joe akciófigurákat, legsikeresebb, a korábbiaknál kisebb méretű bábukból álló Real American Hero nevű szériáikat azonban 1982-től 1994-ig dobták a piacra, megtámogatva rajzfilmsorozattal, képregénnyel és még ki tudja, mi minden mással. A G.I. Joe figurák méltán tekinthetők Barbie fiúknak szóló megfelelőjének: világszerte tízmilliós nagyságrendben adták el őket, és okkal feltételezhető, hogy nincs a bolygónak olyan sarka, ahová nem jutottak el a nemzetközi elitkommandós katonák, illetve örök ellenfeleik, a Cobra terrorszervezet tagjai.

Magyarországon először a rajzfilmbe lehetett belebotlani: az égi csatornák ’80-as évek végi bejövetelekor éppen a Super Channelen adták a sorozatot. Ekkor még legfeljebb a Shopping City Südbe tartó karavánok utasai találkozhattak a szereplők plasztik másaival, de nem kellett sokat várni az első játékok beérkezésére sem. Ezek 1989 környékén bukkantak fel a hazai boltokban, és itthon is hihetetlen sikert arattak. Így aztán aki hímnemű, és nagyjából 25-32 éves, annak nálunk sem kell külön elmagyarázni, mi fán terem a G.I. Joe. Mivel az Egyesült Államokban néhány évvel korábban kezdődött a Hasbro akciófigurái körüli őrület, mint itthon, üzleti szempontból még szerencsés is, hogy a témában nagyjából egy évtizede létező filmtervek megvalósulása végül egészen 2009-ig húzódott. Aki annak idején gyűjtötte a G.I. Joe játékokat, annak ma már gyereke van, méghozzá nagyjából éppen olyan korban, hogy fogékony az ilyesmire… Tehát az időzítés körülbelül ugyanolyan szerencsés, mint a másik nagy emblematikus ’80-as évek-beli játékbirodalom, a Transformers esetében, és a készítők vélhetően hasonló sikerekre is bazíroznak Stephen Sommers filmjével, még ha nem is vallják be.

Duke (Channing Tatum): a jó fiú
Vajon milyen lehet az a film, amit egy akciójáték és az azt megtámogató rajzfilmsorozat alapján készítenek? Úgy van, pontosan olyan: egyszerű, mint a bot, ám valahol éppen ez adja a dolog báját. A G.I. Joe szerencsére nem is veszi komolyan magát (elmondhatatlanul jó, hogy az első tervekkel ellentétben végül nem Steven Spielbergé lett a projekt, ki tudja, milyen patetikus, zászlólobogtatós giccsröhej sült volna ki belőle akkor), így aztán sztoriról, szereplőkről, karakterekről beszélni igazából felesleges is. A lényeg annyi, hogy a hatalommániákus fegyvergyáros, James „Destro” McCullen megvezeti a komplett NATO-t, és saját földalatti terrorszervezetét fegyverzi fel a katonai szövetség által biztosított dollárszázmilliárdokból, a hivatalosan nem is létező, több száz főt számoló szigorúan titkos nemzetközi elit hadtest, a G.I. Joe pedig felveszi vele a harcot. Akárcsak annak idején a rajzfilmben vagy a gyerekszoba szőnyegén…

Destro (Christopher Ecclestone): gonosz egy dimenzióban
A gyártási költségek 170 millió dollárra rúgtak, ami még mai mércével is kiugróan magasnak számít, így aztán nem csoda, hogy a film jószerivel páratlanul látványos, hangos és impozáns. Képregényfigurák rohangásznak keresztül-kasul a vásznon a hihetetlen valós vagy CGI díszletek között akár a sivatagban, akár Párizsban, akár a sarkvidéki jégpáncél alatt, miközben végig nyugisak és lazák maradnak, és olyan macho dumákat eresztenek meg, amiket már a C-kategóriás filmekben is évek óta tiltanak. De az egész valahogy mégis működőképes. Az egysejtű sztori és az egydimenziós, régről már jól ismert karakterek tökéletesen alkalmasak a nosztalgia felkeltésére a felnőttekben, a mai gyerekek pedig a moziból kijőve már borítékolhatóan Duke-nak vagy Snake-Eyesnak képzelik majd magukat, vagyis a készítők célja teljesült: a G.I. Joe a maga nemében a mítosz ugyanolyan sikeres újraálmodásának tekinthető, mint a Transformers vagy a képregényfilmek közül mondjuk az X-Men. És persze ezekhez hasonlóan itt is bármi megtörténhet: akármikor elő lehet húzni egy újabb karaktert az éppen szükséges szuperképességekkel, felszereléssel, fizimiskával, tehát a sztori tetszőlegesen bővíthető jóformán akármilyen irányba.

Kellemesen buta, ám szórakoztató popcorn-mozi született tehát - bár a párizsi üldözéses jelenet és az Eiffel-torony lerombolása alighanem már 9-10 évesen is túlzásnak tűnt volna -, és hacsak a Föld nem tér ki a pályájáról, a csillagászati bevételek is biztosnak tűnnek. 2-3 év múlva tehát garantáltan itt a folytatás is. Addig pedig a régiek mellé egy egész sornyi új figurát is kénytelen lesz venni mindenki a gyereknek, mert ha megnézi a filmet, egészen biztos, hogy ki fogja követelni.



G.I. Joe: A Kobra árnyéka (G.I. Joe: The Rise Of Cobra)
2009, 118 perc, szinkronizált

Gyártó:
Paramount Pictures
Forgalmazza: UIP-Duna Film
Rendezte: Stephen Sommers
Forgatókönyv: Stuart Beattie, David Elliot, Paul Lovett
Zene: Alan Silvestri
Fényképezte: Mitchell Amundsen

Főszereplők: Channing Tatum (Duke), Marlon Wayans (Ripcord), Rachel Nichols (Scarlett), Sienna Miller (Baroness), Christopher Ecclestone (Destro), Dennis Quaid (Hawk), Joseph Gordon-Levitt (Cobra Commander), Ray Park (Snake-Eyes), Lee Byung-hun (Storm Shadow), Arnold Vosloo (Zartan), Jonathan Pryce (az elnök)

Magyarországi mozipremier: 2009. augusztus 6.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Akciófilm Hollywoodi filmipar Képregényfilmek

Ajánlott bejegyzések:

  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben
  • Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen
  • Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben
  • Meditatív utazás – A PÁN – A belső sziget igazi filmművészeti csemege Meditatív utazás – A PÁN – A belső sziget igazi filmművészeti csemege

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr27857450

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard