Bécsben, a császári palotánál tartják a Michael Jackson-emlékkoncertet. Azt a bizonyosat. A Pop Királyának rokonai a közép-európai birodalom központját nézték ki maguknak.
Nem tudjuk persze, mi igaz ebből. Egy Jackson-testvér arról számolt be, hogy Bécsben lesz a világsztárokkal teli búcsúztató szuperkoncert, aminek felvételét, pólóit, kitűzőit, jegyeit majd szépen eladják, és ha nem is konkrétan Jackson-apuka, a piszkoskezű, horkantó rém zsebébe, de legalábbis keze ügyébe kerül az áruk. A hírre mindenesetre vannak netes találatok. Sajnos. Médiahack már nem lehet.Na mert (és tényleg minden respekt a popzenei előadóé) ha már Bécs kell: az a város a modern korban épített több stadiont is, el lehet menni oda nyugodtan, ha van egy ilyen projekt, kiválasztanak egy megfelelő időpontot, fizetnek bérleti díjat, amiben benne van a takarítás, aztán szépen hazamegy mindenki.
Ha viszont Schönbrunnról van szó, akkor hadd mondjam ki: a popipar megint, megint határt sért. Madonna még csak a futball (szintén popkulturális termék) pesti zátonyán akadt fent. Valamelyik nyert - itt a futballhagyományok erősebbek voltak a popzeneinél. De most... szóval Bécs: birodalmi főváros volt, a középkor top3-as európai szimbóluma. Bécsen belül Schönbrunn nem éppen a vágóhíd, nem egy koncerthelyszín, nem egy sörüzem, egy kamiondepó, egy lóversenypálya. Hanem Schönbrunn. A birodalom persze letűnt, az uralkodók földönfutók lettek, pont úgy, ahogy egy tehetséges fiatalember megjósolta, nem mondom, hogy jó, nem mondom, hogy rossz: a világ fejlődik, fejlődjön, baj lenne, ha nem fejlődne.
De egy szórakoztatóipari termék (jelen esetben Michael Jackson hullájának és emlékének) nyilvánvalóan nem a jószolgálatiság okán való reklámozása ugyan ne folyjon már ilyen helyszínen csak azért, mert a termék imidzsének része valami királykodás vagy mert az egyik tesó szerint Jacko szerette a kastélyokat. Annyi kastély van a világon! A schönbrunni még csak nem is a legszebbek közül való. Menjenek Németországba, Svájcba, elmehetnek akár a magyar vidékre is, annyi ott a rohadó kastély, akkora területekkel, hogy rossz nézni. Elég világos, hogy nem a kastélyvonzalomról van szó. Ez sokkal inkább a szimbólumokkal való játék. A Popkirály családja kiválasztott egy császári rezidenciát.
Nem túl jól jöttünk mi ki ebből az osztrákokkal közös történelmünkből, bár ki tudja, lehet, hogy tényleg ők tanítottak meg minket késsel-villával enni. Minden kellemetlen emléktől, Aradtól, akármitől függetlenül (vagy éppen azokkal együtt) Schönbrunn a felmenőink szimbóluma is. Ha tetszett nekik a gőgös sas, ha nem: azt szolgálták, attól kaptak, ha kaptak, visszaosztást, oda adóztak, miatta vonultak háborúba, Schönbrunnt szolgálva vagy átkozva haltak meg. Schönbrunn nem bohóctréfák helyszíne.
Oké, ti öregedő, de soha fel nem növő Jackson-gyerekek, hogy a lelketlen, sztártenyész apátoknak köszönhetően a showbizniszben nőttetek fel, és értelemszerűen nem mondta el, hogy a világon nem minden játék. De tényleg nem minden játék. Nem minden működhet a show díszleteként. A (Schönbrunnal jelzett) európai történelem fogalmai alapján Michael Jackson egy bohóc, és nem több. Ha szerencséje van, udvari bohóc. De semmiképpen nem király.
És újra szeretném tisztázni: semmi bajom Jackson életművével (még ha azt sem állíthatom, hogy segít élni). Akármennyire szeretett játszani ő is a szimbólumokkal: az életében valahogy nem jutott eszébe ekkora baromság. A pesti Hősök tere díszletként való használata engem személy szerint nem zavart - arról Karinthy is megírta, hogy a szoborcsoport sokkal inkább szól a lovakról, mint a vezérekről.
Titkon még bízom benne, hogy valami interkontinentális álhírről van szó, egyszerűen nem hiszem el, hogy a terület fenntartói akár egy percig is hezitálnak az ügyben. Mert akkor már inkább jöjjenek a román turisták, akik ugye húsz éve megsütötték a schönbrunni hattyúkat a parkban. Azok legalább éhesek voltak. M. J. viszont meghalt, a rokonai pedig nem éheznek.