Láthatóan remekül érezte magát Budapesten, a Sziget fesztiválon a brit rockzene egyik élő klasszikusa, a Manic Street Preachers; a csapat basszusgitárosa, a két méter magas Nicky Wire interjúban a turnézásról, az új lemezről és politikáról is beszélt.
A több mint húsz éve alakult walesi Manic Street Preachers egykor botrányzenekar volt, mára kissé lehiggadt, de a meghökkentés továbbra is része tárházuknak, miközben milliókat adnak el albumaikból. A Sziget fesztiválon nagy slágereik (Motorcycle Emptiness, A Design For Life, If You Tolerate This Your Children Will Be Next) mellett idén megjelent új lemezükről, a Journal For Plague Lovers-ről is játszottak.
A színpadon a basszusgitáros sötétre sminkelt szemekkel, hófehér öltönyben, tengerészsapkában ugrándozott basszusgitárjával.
"Tíz évvel ezelőtt azt mondtam volna, nem szeretek fesztiválokon játszani, de az elmúlt években nagyon élvezzük, ha olyan helyen lehetünk, ahol korábban még nem voltunk. Szemben állni a tömeggel és zenélni nekik rendkívül izgalmas, és nagy lehetőség megszerettetni az emberekkel, amit csinálsz" - fogalmazott Nicky Wire közvetlenül a szombati koncert előtt. Hozzátette: az elmúlt években olyan helyeken jártak, mint Isztambul, Zágráb, Belgrád vagy most Budapest, ahol most játszottak először.
A nemrég megjelent új album valamennyi szövegét Richey Edwards, a zenekar egykori gitárosa írta, aki 1995 februárjában eltűnt, de hivatalosan csak tavaly nyilvánították holttá.
"Az ösztöneink diktálták, hogy elővegyük Richey meg nem jelent szövegeit. Kiváló szövegíró volt, és mi vele kezdtük együtt, a közös munka az első három Manic Street Preachers albumot jelentette. James (James Dean Bradfield, a frontember) számára különösen fontos volt, hogy ezek a remek írások ne vesszenek el számunkra. Úgy láttuk, hogy a 2007-es Send Away The Tigers jó lemez volt, de túlságosan kommersz és rock-központú. Richey szövegei megint a posztpunk énünket hozták ki belőlünk, mintha egy másik zenekar lennénk. Hatalmas élmény volt így dalokat csinálni" - mondta Nicky Wire.
Megjegyezte, hogy az album készítésének egyéves folyamata világossá tette számára, mennyire más szövegeket ír, mint írt annak idején Richey.
"Soha nem tudnék olyan sötét mélységekbe menni, mint ő. Talán az én szövegeim szociálisabbak, politikusabbak, ha úgy tetszik, jobban fogyaszthatóbbak az átlagember számára.
Az első nagy sikerünk, a Motorcycle Emptiness szövegét egyébként együtt írtuk" - emlékezett Nicky Wire. Szólt arról, hogy Steve Albinit nem csak amiatt választották az új album producerének, mert annak idején a Nirvanával is együtt dolgozott, bár kétségtelen, a Nirvana nagy kedvencük. (A Pennyroyal Tea-t élőben is gyakran játsszák.)
"Albini megérezte, milyen hangzást szeretnénk és a végeredmény olyasmi lett, mint a The Holy Bible, az utolsó lemezünk, amit Richey-vel készítettünk. Teljesen más módszerei vannak, mint másoknak, nem igazán producer, inkább rögzítőnek mondanám" - fogalmazott.
Mint elmondta, bár a júliusi japán turné néhány állomását betegsége miatt le kellett mondani, most már teljesen jól van. Néhány hete még komoly gyomorfájása volt, miután egy vírusra rossz antibiotikumot kapott; ez két és fél hetes szünetet okozott a Manic Street Preachers turnéján.
"Nem félek igazán a H1N1 vírustól, a turné során legalábbis is nem, persze ha majd visszatérünk az Egyesült Királyságba, nem tudom mi lesz..." - közölte félig komolyan Nicky Wire. Hogy az óriási európai és ázsiai népszerűség ellenére a Manic Street Preachers-nek miért nem sikerült Amerikát meghódítania? A basszusgitáros azt mondja, talán a fő oka ennek az, hogy első amerikai élményeik nagyon rosszak voltak, 1996-ban például az Oasis-szel együtt turnéztak volna, de az Oasis-ből a Gallagher-fivérek éppen összevesztek egymással, így lefújták az egészet.
Nicky Wire gitárosként kezdte a Manic megszületésekor, aztán egy tagcsere nyomán váltott át a basszusra. "Andy Fraser a Free együttesből, Geddy Lee a Rush-ból vagy Mike Mills a R.E.M.-ből szerintem minden idők legjobb basszusgitárosai közé tartoznak. Syd Vicious-t a Sex Pistols-ból nem annyira a stílusa, mint a termete miatt szerettem. Érdekes, hogy a basszusgitárosok többsége nagyon magas termetű, akárcsak én" - mondta.
A Manic-et mindig is balos zenekarként tartották nyilván szövegeik és egyéb megnyilatkozásaik alapján. 2001-ben Kubában adtak koncertet és személyesen is találkoztak Fidel Castróval. A szívesen politizáló Nicky Wire bíztatónak nevezte, hogy Barack Obama amerikai elnök azt mondta, új alapokra kívánja helyezni az Egyesült Államok Kuba-politikáját.
"Nem gondolom, hogy Kuba egy tökéletes kommunista állam lenne, de az országban rengeteg lehetőség van. Nevetséges, hogy az amerikai kormány teljesen elszigeteli Kubát, miközben számtalan korrupt és elképesztő rezsimet pénzel" - szögezte le ezzel kapcsolatban.
Nicky Wire végül elmondta, hogy az őszi amerikai turnét követően a tervek szerint ismét bevonulnak saját cardiffi stúdiójukba, és megkezdik egy új album előkészületeit. Mintegy húsz szöveget már meg is írtak James Dean Bradfielddel.
"A stílus a heavy metal mezsgyéjén, némi Motown-os fekete hatással lesz. Phil Spector, a nagy producer szeretett ilyen jellegű lemezeket csinálni; az 1996-os lemezünkön, az Everything Must Go-n már volt ilyen hatás. Nemrég írtunk egy dalt Shirley Bassey-nek, ami szintén mutatja, merre is akarunk menni" - árulta el a Manic Street Preachers zenésze.
Ajánlott olvasmány
Balhés különcök a Szigeten