Zombor Gábor polgármester nyitotta meg a 75 éves múltra visszatekintő Hírös Hét Fesztivált. Most egy ideig jó lesz Kecskeméten.
A Hírös Hét az egykori barackünnepből vált mezőgazdasági termékbemutatóvá, kulturális fesztivállá, az Alföld életét kutató konferenciasorozattá. Amikor 1934-ben az első Hirös Hét megrendezésének ötlete kipattant az ipartestület helyi elnökének, Vincze Mihálynak és a város akkori polgármesterének, Kiss Endrének a fejéből, akkor egy nemzeti traumán volt túl az ország, és a gazdasági világválság hatásaként a visszaesés óriási mértékű volt - mondta megnyitóbeszédében a polgármester, aki utalt arra, hogy a város akkori gazdasági helyzete rosszabb volt, mint amilyen ma.A kecskeméti emberek akkor is azt gondolták, mint ma, hogy hisznek saját munkájukban, hisznek a közösség erejében - tette hozzá a város első embere. Zombor Gábor hangsúlyozta: Kecskemét mindig arról volt híres, hogy a város népe összetartó közösségben élt. A polgármester a fesztivál programjai közül kiemelte a jótékonysági vacsoraestet, melyen az átlagnál rosszabbul élő kecskemétieknek rendeznek.
A megnyitón Kecskemét 16 testvérvárosából 10 képviseltette magát, de megjelent az Osztrák Köztársaság magyarországi nagykövete, valamint a Japán Nagykövetség kulturális tanácsosa is. A vasárnap estig tartó népünnepély a tavaly felélesztett kedves programjával, a babakocsis felvonulással kezdődött. A virágokkal feldíszített babakocsik a Katona József Színháztól indultak sétájukra, majd a zsűri döntése alapján kihirdették a legszebben feldíszített babakocsi tulajdonosait - egy fiatal párt -, akik a díjat felajánló intézményektől százezer forint értékű ajándékutalványt vehettek át.
A Hírös Hét fesztivált ötletét a 30-as években Kecskeméten megrendezett Barack ünnepéből vették. Az első fesztivált még a barack érési idejére, július közepére időzítették. Az első fesztiválon részt vett a város szülötte, Kodály Zoltán is.