Országszerte mintegy húsz helyszínen több száz produkció keretében hangzanak fel magyar szerzemények szeptember 13-án, a magyar dal napján; Presser Gábor, a rendezvény kitalálója az MTI-nek elmondta, hogy nagy várakozással tekint az eseményre.
A fellépők között a magyar rock-, pop-, dzsessz-, nép- és komolyzene ismert előadói lesznek ott."A magyar dal napjának hagyományt szeretnénk teremteni. Az a tervünk, hogy minden év szeptemberének második vasárnapján megrendezünk egy ilyen ünnepet" - fogalmazott Presser Gábor az MTI-nek.
A zenei rendezvénysorozat idei tető alá hozásán sok szervező dolgozik egyszerre. Presser Gábor hangsúlyozta: sem ő, sem pedig Szabó Edit, a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. ügyvezetője nem szól bele abba, melyik helyszínen ki lép fel.
"Örülök, hogy átverekedtük ezt a dolgot, hogy a tavalyi szigetes buli után idén is megrendezzük a magyar dal napját. Mintegy húsz helyszínen rengeteg koncert lesz, köztük több Budapesten, a Zeneakadémiától a Zöld Pardonon és a Gödör Klubon át a XI. kerületi Feneketlen tóig" - fejtette ki.
Presser Gábor kezdeményezésére a Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesülete Szerzők színpada címmel külön programot szervez egy-egy budapesti és vidéki helyszínen, hogy a magyar dal napján is igazolja: komoly esélyt lát egy újra prosperáló hazai popkultúra létrejöttére, és ebben nemcsak a szerzők és előadók közreműködésére, hanem a magyar zeneértő és -kedvelő közönség aktív támogatására is számít.
A fővárosban a Gödör Klubban a hazai alternatív zene előadói várják a közönséget, az óbudai Zichy Kastélyban blues színpad lesz, szintén a III. kerületben a Fő téren Örömzene színpadot állítanak, a Feneketlen tónál gyermekdalok szólnak, a Művészetek Palotája melletti sétányon dzsessznapot tartanak, a Hungexpón pop-rock zene lesz, a Zöld Pardonban áll majd a Szerzők rockszínpad, a Vígszínház előtti téren a színházi zenekarok randevúznak, komolyzene a Zeneakadémia kistermében lesz, de helyszín lesz a KlubRádió parkolója is.
Szabó Edit, az esemény főszervezője az MTI érdeklődésére közölte: a vidéki helyszínek közé tartozik Győr, ahol a magyar népdal, a várpalotai Thury-vár, ahol a rock és Kecskemét, ahol a világzene lesz a középpontban. Az egri Bazilikában kórusművek, Békéscsabán és Zalaegerszegen színházi dalok csendülnek fel, Miskolc ad helyet a vidéki Szerzők rockszínpadnak, emellett a komáromi erődben és a dunaújvárosi főtéren is lesznek programok.
Presser Gábor kiemelte, hogy idén lesz olyan helyszín, ahol a tavalyi szigetes rendezvényhez hasonlóan rövid blokkok váltják majd egymást, és olyan is, ahol nagyobb koncerteket rendeznek.
Az idei fellépők között lesz Sebestyén Márta, a Pa-Dö-Dö, a Heaven Street Seven, Charlie, a Pál Utcai Fiúk, a Balaton, a Besh o droM, a Sebő együttes, a 30Y, a Kaláka, a Bëlga, Berki Tamás, Winand Gábor, a Modern Art Orchestra, Peter Ogi, Péterfy Bori és a Love Band, a Kispál és a Borz, Palya Bea, Jamie Winchester, az Ági és a Fiúk, Török Ádám és a Mini, a Kiscsillag, valamint az Isolated.
A magyar dal napját a tavalyi Sziget fesztivál "mínusz egyedik" napján tartották meg először; az akkori monstre koncertet mintegy 50 ezer néző követte.
Presser Gábor felhívására az idei magyar dal napjára egy külön szám is született, A Nap dala, amelyben több mint harminc előadó működik közre, köztük Szikora Róbert, Tóth Vera, Sub Bass Monster, Dopeman, Benkő László, Ferenczi György, Koós Réka, Leskovics Gábor, Pély Barna, Szekeres Adrien és Bródy János.