Fischer Iván 58 éves korára történelmet írt a zene világában: 25 év alatt sikerült a Budapesti Fesztiválzenekart a világ legjobb 10 együttese közé juttatnia; a BBC Proms koncertsorozatában adott keddi londoni hangverseny kapcsán azonban egy másik történelmi eseményről beszélt a Reuters-nek, arról, hogyan segített zenekara "lyukat ütni" 1989-ben a berlini falba.
"1989. augusztus 18-án Budapesten adtunk koncertet Beethoven műveiből. Azokban a napokban a hírek tele voltak a keletnémet menekültekkel, akik elözönlötték a prágai nagykövetséget, és azután Budapestre jöttek. Hirtelen az az ötletem támadt, hogy hadd hallgassanak Beethovent, és felajánlottunk nekik négyszáz ingyen jegyet" - emlékezett vissza Fischer Iván.Felidézte, hogy a szünetben az öltözője megtelt nyugatnémet diplomatákkal, akik nagyszerű gesztusnak tartották a felajánlást, mert, mint mondták, mindenki csak beszél ezekről a keletnémetekről, de nem tesz semmit értük. A koncert végén arra kérték ezt a négyszáz fiatalt, hogy másnap reggel menjenek az osztrák határhoz, ahol egy pikniket szerveznek.
Ők elterjesztették a hírt sorstársaik között, és másnap hatszázan meg is jelentek a páneurópai pikniken, ahol a határ megnyitásakor átkeltek Ausztriába. "Később felhívott egy német diplomata, és azt mondta, nem lett volna ott ennyi ember, ha nincs a koncertünk" - tette hozzá Fischer Iván.
A karmester hangsúlyozta: nem akarta "megváltoztatni a világot", csak azt akarta, hogy ezek a fiatalok meghallgathassák Beethovent. "Ha valaki, akkor úgy gondolom, Beethoven volt az, aki megváltoztatta a világot, Beethoven indította el a berlini fal lebontását".