A hétvégén elkezdődött ugyan a 10. Barokk Fesztivál, de senki nem maradt le semmiről; a tatai rendezvény egy héten át tart, így bárki parókát húzhat a jelmezversenyre.
A 10. Barokk Fesztivál négy művészeti műfajban kínál színvonalas programokat az érdeklődő művészetbarátoknak: zene, képzőművészet, tánc, irodalom-színház.A programban zenetörténeti előadásokkal, hangversenyekkel emlékeznek F. Händel halálának 250, Purcell születésének 350. ill. J. Haydn halálának 200. évfordulójára. További barokk olyan zeneszerzői nagyságok előtt is tisztelegnek mint a 260 éve született Cimarosa, halálának 270. évfordulóján Marcello, ill. a 300 éve elhunyt Torelli.
Öltözz barokkba!
Az idei fesztivál egyik különleges eseménye lesz a Barokk jelmezverseny, melyre várják a barokk kort idéző ruha és hajköltemények bemutatását gyermek és felnőtt kategóriában. A versenyre bárki jelentkezhet, aki kedvet érez, hogy kipróbálja ötleteit, fantáziáját a különleges, régi divat felidézésében. A legsikeresebb ruhakölteményeket zsűri értékeli és díjazza.
A 10. Barokk Fesztivállal egyidejűleg szervezik meg 3. alkalommal a Nemzetközi Zenei Mesterkurzust világhírű művésztanárok irányításával. A kurzuson résztvevő növendékek aktív szereplői lesznek a fesztivál programnak.
Augusztus 25-én, kedden délután 17 órakor hallgathatjuk meg Dr. Borián Elréd atya előadását "Ellentétek egysége a barokk irodalomban és képzőművészetben" címmel. A Kuny Domonkos Múzeumban templomi hangverseny kezdődik Purcell, Handel és Haydn műveiből.
Másnap fellép az Esterházy Énekegyüttes, majd zenetörténeti előadást hallgathatunk meg Solymosi Tari Emőke zenetudóstól. Szombaton tartják a 3. Tati Nemzetközi Zenei Mesterkurzust, majd az Excanto Együttes hangversenyét hallhatjuk. Ezen a napon 16 órakor az Angyalok és Tündérek galériába várják az érdeklődőket, ahol a "Barokk stílusjegyek napjainkban" (életmód, öltözködés) címmel ellátott kiállításon Juhász Zsuzsanna iparművész barokk ruháit tekinthetik meg az érdeklődők. Az eseményen közreműködnek: Petrozsényi Eszter színművész és a Concerto Zeneiskola tanárai.
A részletes program ITT olvasható.
A Kisalföld és a Dunántúli-középhegység találkozásánál elhelyezkedő város legmagasabb pontja a Kálvária-domb (166 méter magas). Megyeszékhelye Tatabánya.
Tata ősidők óta lakott település, ezt az itt feltárt, ősemberre utaló régészeti leletek is bizonyítják: a tatai porhanyó-bányában körülbelül százezer éves, a Würm-eljegesedés korai szakaszából való származó telepet tártak fel. Valószínűleg a tatai ősembercsoport ideiglenes szállása volt a közeli Szelim-barlang Tatabányán.
Látnivalók
Tatán nagyon sok építészeti műemléket - várat, kastélyt, malomépületeket – találunk. A városban szabadtéri geológiai múzeum működik, és itt találjuk a német nemzetiségi múzeumot is.
Az egykori Tóvárost és a régi Tatát, a két mezővárost 1938-ban egyesítették először Tatatóváros, majd Tata néven. Tatát 1954-ben nyilvánították várossá.
A tatabányai bányászat miatt elapadt források napjainkban élednek újjá. Ezért nevezik Tatát a "vizek városának". A vizekre települt malmok ma is hozzátartoznak a város hangulatához.
Agostyán községet 1985-ben csatolták a városhoz. Egykori lakói a XVIII. században érkezett német telepesek voltak, a községbeliek így ma is őrzik nemzetiségi kultúrájukat.
Tata közepén áll az Öreg-tó, partján található a Tatai vár. A vár mellett az Esterházy-kastély, majd a Hősök tere látható, ahol többek közt az egykori zsinagóga és az I. világháborús emlékmű helyezkedik el. A Tanoda téren a gimnázium és a kollégium található. Ettől távolabb Tata óvárosának központjában a Kossuth tér terült el, a Római Katolikus plébániatemplommal és a városházával.
Ebből nyíllik a Kocsi utca a református templommal, felette magasodik a Kálvária-domb, a kilátótoronnyal és a geológiai parkkal. A vártól északkeletre a tóvárosi városrész található az Országgyűlés térrel, ahol a Harangláb és a Kapucinus templom látható. A város egyik jelképe Fellner Jakab és Éder József alkotása az Országgyûlés téren álló Óratorony.
Jellegzetessége, hogy faszerkezete vasszögek felhasználása nélkül készült el. Innen indul az Ady Endre utca a Kristály Hotellel, e mellett van az Erzsébet tér, ahonnan az Angolkert nyíllik a Cseke-tóval a műromokkal és a kiskastéllyal. A városban levő vízfolyások mellett, fellelhetők a vízimalmok. A város központjától (észak-északnyugati irányban) másfél kilométerre található a Fényes-fürdő.
Hogy jutunk oda?
Az M1-es autópályán Tatabánya felé. Vonatok a Déli és a Keleti pályaudvarról indulnak.
Hol szálljunk meg?
Az Öreg-tó környékén számos lehetőséget találunk, de a luxustól az olcsó szállásig válogathatunk egész Tata területén. Részletek az itthon.hu-n.