Több mint 20 évvel ezelőtt, 1989-ben jelent meg Magyarországon Steve Jackson és Ian Livingstone korszakalkotó Fighting Fantasy sorozatának első kötete, A Tűzhegy varázslója. Aligha túlzás azt állítani, hogy a magyar fordításban Kaland – Játék – Kockázat címet kapott széria a hazai fantasy rajongók egész generációját nevelte ki.
A nagy ötlet ugyanakkor 1980-ban, a Dungeons & Dragons egyre növekvő sikerei nyomán pattant ki a két alapító fejéből, amikor elkezdtek dolgozni Mágikus kutatás munkacímű játékkönyvükön, mely a klasszikus fantasy regényirodalom elemeit kombinálta a szerepjátékok vonásaival. A 400 fejezetpontból álló, „lapozgatós” szisztémára épülő könyv nem az első volt, mely hasonló alapelveken működött, de alapossága és professzionális kivitelezése eleve sikerre predesztinálta. A könyv az utolsó pillanatban kapta A Tűzhegy varázslója (The Warlock of Firetop Mountain) címet, majd 1982-ben a Puffin Books adta ki Nagy-Britanniában, fogadtatása pedig minden várakozást felülmúlt. A Fighting Fantasy megjelöléssel kiadott könyv azonnal óriási sikert aratott, akkorát, hogy hamarosan zsinórban követte a többi: 1983-ban négy, 1984-ben öt, 1985-ban pedig már hét további játékkönyv látott napvilágot, és nem túlzás azt állítani, hogy Nagy-Britanniában valóságos őrület övezte a sorozatot. A legsikeresebb rész, az Ian Livingstone által jegyzett '84-es Halállabirintus csak a brit területeken több mint 300 ezer példányban kelt el. Nem csoda, hogy párhuzamosan más országokban is elkezdtek terjeszkedni: a sorozat Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában egyaránt megtalálta a maga közönségét.
vették meg
A játékkönyvek iránt akkora kereslet mutatkozott, hogy a két alapító egy idő után kénytelen volt igénybe venni más szerzők segítségét is (a közhiedelemmel ellentétben közösen mindössze egyetlen könyvet írtak: az elsőt). Livingstone ettől függetlenül a továbbiakban is időről időre jelentkezett egy-egy újabb kötettel, Jackson azonban nála kisebb intenzitással vett részt a világok kiépítésében, igaz, minden esetben kísérletezősebb, formabontóbb művek formájában. Az általa jegyzett – később Magyarországon is kiadott – négyrészes, összefüggő és bonyolultabb szabályokra épülő Sorcery! sorozat nem titkoltan a felnőtt olvasóközönséget célozta meg 1983 és 1985 között, mondván: miért csak a gyerekeknek és a tinédzsereknek legyen jó? Még ennél is messzebbre merészkedett az 1986-os Creature of Havocben, melyet a sorozat hívei azóta is a valaha megjelentetett legjobb Fighting Fantasy kiadványként tartanak számon: ez a szövevényes, felnőtt fejjel is roppant nehezen végigjátszható, ötletes történet aligha véletlenül lett az utolsó, amit Jackson a szériába írt, megfejelni ugyanis jóformán lehetetlen lett volna.
Jackson és Livingstone sorozata Magyarországon a Kaland – Játék – Kockázat címet kapta, és az elsőként kiadott A Tűzhegy varázslója a Rakéta Könyvkiadó gondozásában látott napvilágot 1989 derekán. Nem sokkal utána követte a Halállabirintus is, méghozzá hatalmas sikerrel. Az első kiterjedt hazai fantasy-olvasó generáció alapélményei egyértelműen ezek a játékkönyvek voltak, hiszen korábban itthon igen mostoha volt a műfaj sorsa, kiadványok A Gyűrűk urát és egy-két Kozmosz vagy Galaktika Fantasztikus Könyvek sorozatos fehér hollót leszámítva gyakorlatilag nem is jelentek meg.
sosem jelent meg magyarul, pedig már
be is ütemezték
Mint minden hasonló esetben, idővel persze a lapozgatós könyvek piacán is megjelentek az utánzatok. Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban a Fighting Fantasy mellett számos hasonló szisztémára épülő könyvfolyam került a boltokba, az amerikai Joe Dever Lone Wolfja hazájában például közel akkora sikert aratott, mint a Jackson-Livingstone könyvek.
A magyar piac azonban nem bírt el egyszerre ennyi kiadványt. A hazai fejlesztésű, 1992-ben startolt Harcos-Képzelet mellett a trónkövetelők körében idővel megjelent az Új Vénusz Lap- és Könyvkiadó által gondozott Fantázia Harcos sorozat is – a Rakéta által még ki nem adott Fighting Fantasy játékkönyvekkel… Ez a széria ugyanakkor lényegesen rosszabb nyomtatási- és papírminőségű könyvekből állt, mint a Kaland-Játék-Kockázat, ráadásul hemzsegtek benne az otromba sajtóhibák és fordítási következetlenségek. Jellemző, hogy még két igen gyenge színvonalú, vicceskedő paródiakötet is megjelent itthon ennél a kiadónál, bennük magyarul ki nem adott Fighting Fantasy játékkönyvekből kiollózott rajzokkal... Érdekesség, hogy Dever nyugaton óriási népszerűségű - és nem mellesleg kiváló - Lone Wolf-szériája Magyarországon ugyanakkor mindössze egy kötetet ért meg a silány másolatok özönében.
A vég elkerülhetetlen volt: 1993-ban, 17 kötet után a Rakéta úttörő sorozata befuccsolt, a kiadó pedig csődbe ment. Fél évvel később – 11 könyv után – a Fantázia Harcos is követte. Később a Szukits Kiadó részéről két kísérlet is történt arra, hogy feltámasszák Magyarországon a Jackson-Livingstone impériumot, ám mind az 1998-as, mind a 2001-es újrakezdés hamvába halt egy-egy kötet után. Érdekesség, hogy a magyar szerzők által írt Harcos-Képzelet ezzel párhuzamosan – számos fazonigazítás közepette – egészen napjainkig elmenetelt, és eddig 58 részt ért meg, igaz, több mint egy éve nem jelentkeztek új könyvvel.
Hét szűk esztendő
A ’90-es években úgy tűnt, a naponta megjelenő újabb és újabb szerepjátékok, illetve számítógépes fantasy-kalandok közepette teljesen ódivatúvá vált a Fighting Fantasy, ám 2002-ben Angliában a Wizard kiadó felújított artworkkel, számos régi hibát javítva újra elkezdte piacra dobni a klasszikusokat. Eddig 29 könyv jött ki újra – a sikert jelezte, hogy három közülük már teljesen új keltezésű volt, és a Puffin sorozatában annak idején nem is szerepelt. 2007-ben, a sorozat 25. születésnapjára végre keménykötésű verzióban is megjelent A Tűzhegy varázslója. Napjainkig a Fighting Fantasy könyvek összesen több mint 14 millió példányban fogytak világszerte, amivel minden idők legsikeresebb könyvsorozatai közé tartoznak.
Az idő tehát egy kis visszaesést követően igazságot szolgáltatott a 400 fejezetpontos játékkönyveknek, melyek jelentős része egyébként kis utánjárással ma is emberi áron beszerezhető, akár a magyar, akár az angol nyelvű változatokról beszélünk. Bizonyos itthon meg nem jelent címeket már csak a nosztalgia kedvéért is megéri megvenni 2-3 fontért az e-Bay-en: némelyikük a gyermekkorból kinőve is meglepően szórakoztató.
Steve Jackson & Ian Livingstone: A Tűzhegy varázslója (1989)
Ian Livingstone: Halállabirintus (1989)
Ian Livingstone: Az országút harcosa (1989)
Ian Livingstone: A Gyíkkirály szigete (1989)
Steve Jackson (nem azonos a sorozatalapítóval): A skorpiók mocsara (1989)
Steve Jackson: A Káosz fellegvára (1990)
Andrew Chapman: A Vértengerek (1990)
Ian Livingstone: A Hóboszorkány barlangjai (1990)
Ian Livingstone: Bajnokok próbája (1990)
Mark Smith & Jamie Thomson: A Haláltalizmán (1991)
Ian Livingstone: A rémület útvesztője (1991)
Ian Livingstone: Tolvajok városa (1991)
Mark Smith & Jamie Thomson: A szamuráj kardja (1991)
Steve Jackson: Az elátkozott ház (1992)
Robin Waterfield: A pusztítás maszkjai (1992)
Ian Livingstone: A végzet erdeje (1992)
Ian Livingstone: A varázsló kriptája (1993)
Steve Jackson: A shamutanti dombok (1992)
Steve Jackson: Kharé - A csapdák kikötővárosa (1992)
Steve Jackson: Hét sárkánykígyó (1992)
Steve Jackson: Királyok koronája (1993)
Andrew Chapman: Űr-orgyilkos (1992)
Paul Mason & Steve Williams: A mélység rabszolgái (1993)
Andrew Chapman: A ketheri maffia (1993)
Steve Jackson (nem azonos a sorozatalapítóval): Robot kommandó (1993)
Martin Allen: Égi fejedelem (1993)
Robin Waterfield: Lázadók bolygója (1993)
Steve Jackson: Találkozás F.E.A.R.-rel (1993)
Steve Jackson: Csillaghajó (1993)
Luke Sharp: Csillagközi fejvadász (1993)
Keith Martin: Lopakodó lelkek (1993)
Ian Livingstone: A Halál seregei (1993)
Jonathan Green: Démonlovagok (1998)
Ian Livingstone: Zagor legendája (2001)