Hercegovinai horvát származású bájos énekesnő, Kisha Ady-verseket énekel. Világhírű magyar jazzgitáros József Attilát, cserfes népdalénekes pedig Weöres Sándort. Kisha lemeze nyomán elgondolkodtunk: íme a tíz legjobb megzenésített magyar vers, vagy verses lemez - a Kultúrpart szerint.
Sebő Ferenc és Sebestyén Márta - Weöres Sándor verseiSebő Ferenc és Sebestény Márta, Éri Péter, Halmos Béla és Nagy Albert is énekel Weöres Sándor-verseket Zolnay Pál Megzenésített versek című filmjében (1979). Sebő mindemellett a Hangzó Helikon gondozásában kiadott József Attila, Lázár Ervin, valamint Nagy László megzenésített versek - albumot is. Egy évvel később Sebő Ferenc a Magyar Rádió Irodalmi Szerkesztőségének felkérésére Rongyszőnyeg címmel 19 Weöres - darabhoz készített új zenét. A felvételek a Magyar Rádió 1-es Stúdiójában készültek, Sebestyén Márta és a Zsarátnok együttes alkotó közreműködésével. A Rongyszőnyeg folytatása volt a Rongyszőnyeg Toldalékok. Részlet a Megzenésített versekből, sok-sok Weöres Sándor-verssel:
Cseh Tamás - Ady
A nemrégiben elhunyt zenész 2004-ben adta ki Ady című lemezét, melyen számos megzenésített vers volt hallható. Szám szerint 28.
Novák János, a dalok szerzője így ír Cseh Tamás honlapján: „Sokat köszönhetek az Ady-daloknak. Első szerzői estem 1975-ben a Huszonötödik Színházban Ady est volt. Első rendezésem 1977-ben a régi Egyetemi Színpadon - melyre akkor Surányi Ibolya, Fábri Péter és a Balassi Bálint Szavalókör tagjai bíztattak - Ady műsor volt. Ady-dalokból válogattam első filmzeném is, melyre Gárdos Péter kért fel, s később a televízió Cimbora-adásaiban és irdalmi műsoraiban is ezeket a dalokat énekeltem. Ha a szaldót nézem, már eddig is több ember szeretetét és barátságát nyertem el velük és általuk, mint amit a kezdetekkor remélhettem. Az utóbbi években nem léptem velük közönség elé, mégis megmaradt az a szokásom, hogy jó vagy rossz kedvemben előveszem a gitárt és az Ady-kötetet. Így született meg ez a 43 dal, amelyből most 28 kerül Önök elé. Ihletőjük és legfőbb közönségük azonos. Azoknak a nőknek írtam a dalokat, akiknek a legtöbbet köszönhetem: édesanyámnak, szerelmeimnek, lányaimnak és a feleségemnek. Hogy barátaim számára is fontosak lehetnek az Ady-dalok, erről Cseh Tamás győzött meg. Ez a felvétel az ő biztatására, az ő lelkéből született, s nemcsak az ő hangján szól, de ugyanazzal a hittel és odaadással áll ki velük ország-világ elé, mintha saját dalait énekelné. Köszönöm Neki, és mindenkinek, aki közreműködött és azoknak, akik hozzájárultak a kiadáshoz.”
Palya Bea - Weöres Sándor (Psziché)
Palya Bea 2005-ben adta ki Psziché című lemezét, amelyen 37 dal hallható. A lemezen zenekarának tagjaival és Gryllus Sámuel zeneszerzővel dolgozott együtt a megzenésítésen. A Palya Bea Kvintett albumán az énekesnő saját szövegei és zenei kompozíciói is elhangzanak.
Misztrál - Csend
A Misztrál együttes 1997-ben alakult. 2002 óta évenként megrendezik Nagymaroson a Regejáró Misztrál Fesztivált. Harmadik, 2004-ben megjelent Mezőn széllel járók című lemezükön Balassi - és Balassi korából származó verseket dolgoztak fel a költő 450. születésnapja alkalmából. 2007 májusában jelent meg a Hangzó Helikon sorozat legújabb tagjaként az együttes Dsida Jenő verseit tartalmazó nagylemeze, melyért 2008-ban aranylemezt kaptak.
2008-ban két új műsort állítottak össze a száz éve, 1908 januárjában indult Nyugat tiszteletére és Dunai Tamás színművésszel egy Dsida Jenő verseit tartalmazó irodalmi estet szerveztek.
József Attila: Csend című versének feldolgozása a zenekar 2008-as koncertalbumán jelent meg.
Kaláka - Kosztolányi Dezső
A Kaláka több mint harmincöt éves történetét végigkísérték Kosztolányi Dezső versei - mindamellett, hogy a zenekar készített már Arany János és Kányádi feldolgozásokat is. Gyermeklemezükre is rákerült A játék, valamint az Ódon, ónémet, cifra óra című vers megzenésítése is.
A 2005-ös Kosztolányi lemezen az Akarsz-e játszani mellett még hallható az Azon az éjjel, a Hajnali részegség, a Lánc, lánc, Eszterlánc és a Boldog, Szomorú dal is. Kedvencünk az Akarsz-e játszani.
Orszáczky Jackie - Tiszta szívvel
2007-ben Orszáczky élettársával, Tina Harroddal, ausztráliai és magyar zenészekkel adott közel kétórás műsort Magyarországon: a Sziget Jazz Sátrában koncertezett a valamikori Syrius-tag. Ekkor Orszáczky nemcsak saját dalait, de
József Attila Tiszta szívvel című versének feldolgozását is előadta. Hatalmas sikert aratott. A zenész 2008. február 2-án hunyt el hosszú, súlyos betegség után.
Gerendás Péter - Faludy
Gerendás Pétert Gryllus Dániel kereste meg a ötlettel, hogy készüljön egy Faludy-lemez. Mivel Gerendás baráti viszonyban állt a költővel, örömmel látott neki a feladatnak. A lemezen 10 dal hallható, köztük a Meditáció, a Marrakech, a Kasba, a Koldusdal és a Chanson a párisi szépasszonyokról is.
Ágnes Vanilla - Óh szív, nyugodj
Ágnes Vanilla (ma már csak Ágnes) 11 évesen írta első verseit, 15 éves kora óta zenét és dalokat, szövegeket ír. 2005. április 11-én jelent meg József Attila című albuma, mely jelentős fordulópontot jelentett addigi popzenei munkásságában. Az énekesnő dalszövegeire és verseire nagy hatással volt József Attila költészete, kinek verseit már egészen fiatal korában megismerte. Ágnes azt nyilatkozta, fontosnak tartja, hogy József Attilát gyerekek is olvassanak, megismerjék és megszeressék e nagyszer költőt. A popzenei piac a lemez megjelenésével egy időben fittyet hányt az albumra. A Petőfi Rádió pár évvel később, 2008 körül kezdte leadni az Óh szív, nyugodj című dalt.
Hobo - Ülni, állni, ölni, halni
Földes László, azaz Hobo elsősorban vers-és dalszöveg fordításaival hívta fel magára a figyelmet (lásd Viszockij vagy Morrison). 1991-ben Légy ostoba címmel a budapesti Katona József Színházban bemutatták Hobo első József Attila estjét, Mártha István zenéjével, Jordán Tamás rendezésében, Antal Csaba díszletében. Fontos lemeze volt a Magyarország messzire van (József Attila verseivel) 1993-ban, majd 1999-ban A hetedik címmel jelent meg a másik József Attila - versek megzenésítése, majd a Ballada a senki fiáról (Faludy versek) 2005-ben. A Tudod, hogy nincs bocsánat 2006-ban jelent meg, szintén József Attila-versekkel.