Az alkotó maga is "alkotásra" serkentette a műélvezőket: soha ennyien nem rögzítették gondolataikat a vendégkönyvbe a csíkszeredai Kriterion Galériában, mint Petrás Mária vándorkiállításán.
A vendéglátó galéria munkatársa elmondta: az átlagnál több látogató kereste fel a tárlatot, a nyolcvan oldalas nagyméretű vendégkönyv felét teleírták. "Írásvágyukat" a moldvai születésű, Magyarországon élő képzőművész és népdalénekes pirogránit-alkotásai - valamennyi egyházi ihletettségű munka, többnyire Madonna-ábrázolás - ébresztették fel.A primitív kultúrák nőábrázolásai szerencsésen ötvöződnek a hagyományos Mária-ábrázolásokkal, egyedi, lenyűgöző hatást teremtve – mondta el élményeit Márton Árpád, a Csíkszeredában élő képzőművész, aki szerint Petrás Mária a kortárs magyar művészet élvonalába tartozik.
Az erdélyi vándorkiállítás első állomása a székelyföldi Csomafalva volt, ezt követően a zabolai csángó múzeumban láthatta a közönség, majd Csíkszeredában, a Kriterion Galériában váltott kiosztatlan elismerést. A tárlat mostantól folytatja "vándorútját": következő állomása Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós és Kolozsvár lesz, a tervek szerint a moldvai Bákóban is bemutatják majd az anyagot.
Petrás Mária a Bákó megyei Diószénben született 1957-ben. Iskoláit szülőfalujában, majd a barcasági Hétfaluban végezte. Ezután munkába állt, emellett a brassói népfőiskolán, grafika szakon Klement Béla osztályában tanult. Esti tagozaton érettségizett. 1990 nyarán járt először Magyarországon, Domokos Pál Péter születésnapi köszöntésére utazott egy küldöttség tagjaként. A következő évben már a Magyar Iparművészeti Egyetem hallgatója volt kerámia szakon, 1995-ben jelesen diplomázott Csekovszky Árpád növendékeként. 1997-ben volt az első önálló kiállítása, amelyet további száz követett szerte Magyarországon, illetve Európa több országában és a tengerentúlon is.
Petrás Mária népdalénekesként is népszerű, több alkalommal koncertezett a Székelyföldön a Muzsikás együttessel, legutóbb Csíkszeredában lépett fel e hónap elején.