Benedek Elek születésének 150. és halálának 80. évfordulójára emlékkiállítás nyílt csütörtök este a budai Várnegyed Galériában. Az október 3-ig látható tárlaton fényképek, cikkek, mesék, könyvek idézik fel Benedek Elek életútját.
"Benedek Elek-év van, amit az Országos Széchényi Könyvtár kiemelten fontosnak tart. Január végétől március elejéig a könyvtárban már szerveztünk egy Benedek Elek-kiállítást. Azon az összes könyvét bemutattuk, amit csak lehetett. Az ott kiállított anyagot ide nyilvánvalóan nem lehetett elhozni. Amivel viszont több ez a tárlat, hogy itt el lehet olvasni Benedek Elek parlamenti beszédét, belenézhetünk a Nemzeti iskola című kiadványba, valamint a Cimborába is" - mondta el az MTI-nek Perjámosi Sándor, az OSZK munkatársa, a kiállítás kurátora.Mint rámutatott, a tárlattal túl szerettek volna lépni a hagyományos irodalomtörténeti megközelítésen. "Meg akartuk mutatni, hogy Benedek Elek nem csak a meseirodalomban tevékenykedett. Árnyalni szeretnénk az ősz, fotelben ülő mesemondó alakját, ő ugyanis nemcsak ilyen volt. Harcos publicista, igazságkereső is volt, többször elmondta, ő mindig a gyöngébb oldalára állna, ha a róka a nyulat üldözi, akkor a nyúléra, de ha az a káposztát akarja megenni, akkor a káposztáéra" - mesélte a kurátor, aki szerint Benedek Elek életműve megérne egy hatalmas, több intézmény összefogásával létrehozandó tárlatot.
A kiállításon látható egy székely zeke is, amelyről Perjámosi Sándor elmondta: az több szálon is kapcsolódik Benedek Elekhez. "Az író Pestre kerülése után nem szívesen hordta már a székely népviseletet. Amikor hosszas önmarcangolás és egy sikertelen öngyilkossági kísérlet után eldönti, hogy újságírónak áll, elhatározza, hogy nem fogja szégyellni a hagyományos ruhákat, és onnantól saját székely zekéjében jár. Az irodalomtörténeti vonatkozása pedig az, hogy Rákosi Jenő látva ruháját, Zekének nevezte el az írót, aki a későbbiekben felvette azt a több mint félszáz álneve közé" - idézte fel a kurátor.
Bóka László, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója a kiállítás megnyitóján arról beszélt, hogy bár "kevés író neve fonódott össze annyira a meseirodalommal, mint Benedek Eleké, az író egyszerre volt bátor publicista és politikus is. Az irodalomtörténész ugyanakkor hozzátette, hogy Benedek Elek politikusként parlamenti felszólalásaiban is gyakran a gyermekirodalom támogatására buzdított.
Bóka szerint a 2006 óta folyó kutatások nagy részben feltárták már az író publicisztikai munkásságát, erről szól az Ismeretlen Benedek Elek című könyvsorozat, amelynek harmadik része októberben várható.
Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester a megnyitón az író életútját és műveihez kapcsolódó személyes élményeit felidézve hangsúlyozta: "nem nőhet fel gyermek" Benedek Elek meséi nélkül.
Kiemelte azt is, hogy a rendezvény A magyar nyelv és a magyar könyv ünnepének - amelyet szeptember 4. és 6. között tartanak számos határon túli kiadó részvételével budai Várban - nyitánya is egyben.