Náblusz palesztin városban a nyáron két évtized óta először megnyílt egy mozi. Az új közlekedési lámpák alatt strázsáló palesztin rendőrök éberen figyelik, becsatolták-e a biztonsági övet az autósok.
Az egy hónapja felállított parkolóórák lassan megtelnek a bevásárlók érméivel. A lemezboltokból szerelmi dalok hangjegyei szűrődnek ki az utcákra, és a zenét nem állítják le nacionalista vagy iszlámista satrafák - írta riportjában a The New York Times a Jordán folyó nyugati partján lévő ciszjordániai városból, kiemelve: azóta, hogy 2000 végén kitört a második palesztin felkelés, amely pokolgépes terrorista robbantásokra és kemény izraeli ellenintézkedésekre vezetett, először uralkodik el a Nyugati parton a személyes biztonság és a gazdasági fejlődés lehetőségének érzete. A folyamat azzal párhuzamosan erősödik, ahogy a Palesztin Hatóság biztonsági erői - már második éve - maguk gondoskodnak a rend helyreállításáról.Rasid asz-Szakel, egy szőnyegbolt tulajdonosa a nyári reggelen boltja bejáratánál állva szemlélte a valóságos csodának tekinthető nyüzsgést, és közben így nyilatkozott Ethan Bronnernek, a lap riporterének: "Az ember csak akkor kezdi értékelni a törvényt és a rendet, amikor elveszíti mindkettőt. Az utóbbi nyolc évben még egy tízéves fiú is utasítást adhatott a sztrájkra, és akkor mindenkinek le kellett húznia a redőnyt. Ma senki sem fenyegethet bennünket".
A Nemzetközi Valutaalap évek óta először üt meg derűlátó hangot, 7 százalékos növekedést jósolva a Nyugati partnak 2009-re. 2008-ban kétszer annyi gépkocsit adtak el itt, mint egy évvel korábban. Jövőre megkezdődik a térség első új, 40 ezer főre méretezett városának építése Ramalláhtól északra. Dzseninben hétemeletes kereskedelmi központ nyílt; a város bejáratánál az izraeli hadsereg két hete bezárta kilenc éve létesített ellenőrző pontját, részeként a biztonsági intézkedések mérséklésére irányuló programnak.
Az, hogy mindez megerősítheti-e a Fatah vezette Palesztin Hatóság hatalmát, mint azt az Obama-kormányzat reméli, ma még nem világos. A közelmúltban Ciszjordániában és Gázában végzett felmérés azonban azt mutatta, hogy a Fatah csaknem kétszer annyira népszerű, mint a Hamász - 35 százalék kontra 19 százalék. Ez lényeges különbség januárhoz képest, amikor még kevéssel a Hamász vezetett.
"Két éve el sem jöhettem volna Nábluszba - jelentette ki Tony Blair volt brit miniszterelnök, aki nemzetközi közvetítőként tevékenykedik a palesztin válságban, miután nemrég jól sikerült látogatást tett a városban. - A biztonság jelentősen erősödött, és a gazdaság sokkal jobban teljesít. Most tovább kell lépnünk, a politika következik".
A még meglévő korlátozások - például a palesztin mobiltelefon-hálózat fejlesztését illetően - palesztin üzletemberek szemében azt jelzik, hogy Izrael egyáltalán nem kívánja segíteni a palesztin gazdaságot. Ám ennek ellenére a Paltel - az egyedüli palesztin mobiltelefoncég - tavaly nagy beruházásokat hajtott végre hálózatának fejlesztésére.
A nábluszi Cinema City menedzsere, Abdel al-Malik kijelentette: "Ma van törvény, és rend uralkodik. A változást valóban érezni lehet."
Ajánlott olvasmány
Ellenség a kapuknál