Szombaton indul útjára a Helyi Termék Fesztivál elnevezésű országos rendezvénysorozat, mely három vidéki helyszínen, elsőként Nyíregyházán népszerűsíti a tudatos vásárlási szokásokat és a helyi termékek fogyasztását.
A fesztivál célja, hogy megismertesse a városlakókkal azokat a lehetőségeket, amelyek révén a lehető legkisebb környezetterheléssel és a legnagyobb társadalmi haszonnal lehet vásárolni, szabadidőt eltölteni vagy éppen közlekedni. A szervező Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint a magyar fogyasztók több mint ötven százaléka hajlandó lenne több pénzt kiadni egy-egy környezetbarát termékért, viszont sok vásárló egyszerűen nem tudja, hogy ezek pontosan hol hozzáférhetőek.A fogyasztók érdekképviseletével foglalkozó közhasznú egyesület vidéki partnerszervezetei segítségével felmérte, hogy milyen vásárlási alternatívák, módszerek állnak az adott városokban élők előtt - mondta az eseményt beharangozó hétfői sajtótájékoztatón Sutákné Kolos Lívia, a szervező nyíregyházi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület munkatársa.
A kezdeményezés eredményeképpen jött létre a három állomásos országos rendezvénysorozat, mely elsőként Nyíregyházára látogat el szeptember 12-én. A szabolcsi város termékfesztiválja a helyi iparosok és civil szervezetek bemutatkozásán kívül számos tartalmas programot kínál: a kirakodóvásár és a termékbemutatók mellett bioételek kóstolójával, koncertekkel és gyermekműsorokkal várják a látogatókat.
A rendezvényen terápiás kutyák bemutatóján túl ingyenes kerékpárszerviz, gabonaiskola, uborka-kozmetika és fóbiasátor várja az érdeklődőket, de ismert előadóművészek is népszerűsítik majd a fenntartható életmód előnyeit - tette hozzá az egyesület munkatársa.
Tavaly Vácott, Miskolcon és Esztergomban volt hasonló rendezvény, idén pedig az Európai Unió támogatásával Nyíregyházán kívül Pécsre és Veszprémbe látogat el a fesztivál. A programsorozat nyírségi állomásán mutatkozik be a Tudatos Vásárló Kalauza című kiadvány is, amelyben a helyi élelmiszer-lelőhelyek, biopiacok és gazdaságok, javítóműhelyek, kölcsönzők, valamint ökoturizmussal kapcsolatos hasznos információk szerepelnek - közölte Haraszti Anikó, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa.
Az elektronikus és a papíralapú formában egyaránt megjelenő kiadvány távlati célja, hogy az alternatív lelőhelyeket megismerjék a helyi közösségek, tudatos vásárlásra sarkalljuk őket és a fogyasztói aktivitás segítségével folyamatosan bővítsük és frissítsük a meglévő adatbázist - fűzte hozzá Haraszti Anikó.
Ajánlott olvasmány
Budapest: Ellenség a kapuknál