A brassói származású fotóművészre, a Brassai művésznéven ismertté vált Halász Gyulára emlékeznek szerdán az erdélyi városban; a helyi Szépművészeti Múzeumban aznap nyílik meg a világhírű fotográfusról szóló kiállítás.
A megnyitó előtt emléktáblát lepleznek le a fotós szülőházánál, a Gács Major utca 6.-os számú háznál, majd a nap folyamán nemzetközi szimpoziont tartanak franciaországi, magyarországi és romániai előadókkal.
A világszerte Brassai művésznéven ismert Halász Gyula 1899. szeptember 9-én született az erdélyi nagyvárosban. Berlinben festészetet és szobrászatot tanult és ott ismerkedett meg olyan művészekkel, mint Kandinsky, Kokoschka és Moholy-Nagy.
Később, 1924-ben Párizsban telepedett le és ott élt élete végéig. Pályatársa, André Kertész javaslatára kezdte el fotóművészi pályáját. Az éjszakai Párizs címet viselő első albuma megjelenésekor vált ismertté 1933-ban.
Klasszikussá vált portrékat készített a művészvilág különböző személyiségeiről, olyanokról, mint Salvador Dalí, Pablo Picasso, Henri Matisse, Alberto Giacometti vagy Jean-Paul Sartre. Henry Miller író, Brassai barátja mondta róla: "amikor találkozol vele, rájössz, hogy nem közönséges szemekkel van megáldva".
Ajánlott olvasmány
Budapest: Ellenség a kapuknál