Határon túli magyar társulatok színesítik a Kárpát-medencei kincsei programsorozatot. Szeptember 16 és 20. között fellép Egerben a Háromszék Táncegyüttes, a szabadkai, a zombori és a komáromi színház.
A “Kárpát-medencei kultúrák találkozója” nyitóelőadása egy különlegesség: a Csávási ballada lesz szeptember 16-án. A sepsiszentgyörgyi hivatásos táncegyüttes a Jászság Népi Együttessel közösen mutatja be a szászcsávási zenészek mosolygósan szomorú, egyszerre komoly és vidám történetét a falu cigánysorától a Chicago-i koncertszínpadig. Így rajzolódnak ki a magyar, román és cigány tradíciók nyomán a Kárpátmedence kulturális kincsei a Gárdonyi Géza Színházban.Bulgakov: Kutyaszív című darabjával gazdagítja a Zombori Népszínház a fesztivál kínálatát szeptember 17-én. A mű a huszas évek közepén íródott, kulcsfigurája és egyben főhőse egy nagy kísérletező Preobrazsenszkij professzor, a zservátültetések mestere, aki egy kutyába emberi szerveket ültet át. A természet öntörvényű világába való beavatakozás azonban képtelen és hajmeresztő bonyodalmakat szül.
A Szabadkai Népszínház Seress Rezső-Müller Péter: Szomorú vasárnap című darabját játssza szeptember 18-án. A szellemes, jó humorú darab az otthonról és s küzdésről szól, arról, hogyan lehet akár áldozatok árán is a szülőföldön maradni, humorral venni az akadályokat. A darab a 2007/2008-as évadban elnyerte a Színikritikusok által adományozott legjobb zenés/ szórakoztató előadásnak járó díjat.
A rendezvény keretében a Gárdonyi Géza Színház új bemutatóval jelentkezik szeptember 19-én. Egy kiürült világ, sodródó fiatalok, pótcselekvések érzelemvilágát tüktözi a Bifidus Essensis, avagy tűsarkon a téboly című mozgás!-színház, megidézve a valóságot, amelyben senki sem érzi jól magát, mert nem találja a helyét. Tárgyak pótolják a kapcsolatokat, vásárlás a simogatást.
A komáromi Jókai Színház Tamási Áron: Énekes madár című székely népi játékával lép fel szeptember 20-án. A darab az emberi tisztaság és az igaz szerelem diadala az irigység és a jót mindenáron elpusztítani akaró erők felett. Mint egy tündérmese, melyben a humor, a könnyes kacagás, az édes évődés a szárnyaló szerelem mögött fájdalmasan nevetséges, örökérvényű szánalmas emberi sorsok és cselekedetek rejtőznek. A megkeresedett kényszerházasságba menekülő öregek összefognak a fiatalok tiszta szerelme ellen. A világ és az emberek ma is úgy működnek, mint ahogy azt Tamási Áron 1933-ban megírta azzal a különbséggel, hogy itt a csodák valóban meg is történnek.