Immár hagyományosan szeptember harmadik hétvégéjén – 19-20-án – rendezik meg a Kulturális Örökség Napjait, amelyek most olyan jelentős évfordulókhoz kötődnek, mint a Pécsi és a Gyulafehérvári Püspökség megalakulásának 1000., valamint Kálvin János születésének 500. évfordulója.
A hétvége különleges célja a „szakrális terek” bemutatása lesz; zarándokutak, búcsújáróhelyek, mauzóleumok, emlékhelyek, kálváriautak, zsinagógák és templomterek várják a látogatókat. Ezeken kívül az ipari örökségtől kezdve a nemzetiségi tájházakig, a kastélyoktól az arborétumokig rengeteg látnivalót fedezhetünk fel, nem beszélve a helyszínekhez kapcsolódó gazdag programkínálatról.A KÖN idejére esik a Szakrális Művészetek Hete, kiemelkedő programjával, a Templomok Éjszakájával, és együtt ünnepelnek a művelődési házak is szerte az országban a Kultúrházak éjjel-nappal elnevezésű program keretében.
Eddig több mint 500 épület, 150 sétaútvonal és 200 rendezvény nevezett látványos és izgalmas programmal, és a folyamatosan bővülő kínálat a KÖN honlapján követhető.
Úticélunknak választhatjuk a fővárost és környékét, vagy utazhatunk vidékre is.
Csak a KÖN szombatján, tehát 19-én látogatható az OPNI szecessziós kápolnája a Hűvösvölgyi úton, a belvárosi Önkormányzati Minisztérium, ahol egykor a királyi sóhivatal, fürdő és lakóház is állt, valamint az Ybl Miklós által tervezett Festetics-palota a VIII. kerület szívében. Az ország első nukleáris létesítménye, a Budapesti Kutatóreaktor, valamint a Deák téri aluljáróban a Földalatti Vasúti Múzeum korhűen felújított földalatti vasúti kocsijai és az MMKM Tatai úti raktárbázisa a restaurálás előtt és alatt álló járművekkel – a hintók, kocsik, szekerek, oldtimer gépkocsik, kerékpárok és motorkerékpárok felejthetetlen kalandot ígérnek.
Észak-Magyarországon bejárhatjuk a Cserhát, a Mátra, a Bükk, a Cserehát és a Zemplén középkori várait, XVI–XVII. századi kastélyait, nevezetes templomait, történelmi városait. Balassagyarmaton például a palóc örökséget tanulmányozhatjuk, Bátonyterenyén vár a pártházból kialakított Szent Antal-kápolna. A bükkzsérci Pelyhe-pince a teljes szőlőfeldolgozást és a kemence körüli régi gasztronómiát mutatja be, a környéken pincesori sétát lehet tenni (biciklitúra-állomás is) és KÖN-hétvégén a mézeskalács-írókázásba is belekóstolhatunk. A cigándi Falumúzeum kalácsfesztivállal várja az édesszájúakat, a verpeléti palotarom látogatásával pedig összeköthetjük a Verpeléti lovas portyát, ahol a helybeli lovas gazdák összejövetele lesz az igazi látványosság, valamint a főhelyszínként szolgáló kovácsműhely.
Az Észak-Alföld szíve egyértelműen a Hortobágy és a híres cívis város, Debrecen, de a környéken számos más programot is találunk: a talán kevésbé ismert Hajdúhadház családi felfedezőtúrát kínál, délután felolvasások, népdalkör és a tárlatvezetés színesíti a programot. A berettyóújfalui Nadányi Zoltán Művelődési Központban 17 órától átveszi az uralmat a mesevilág, este pedig Mese-Túra, játékos próbatétel korhatár nélkül, majd zárásként táncház.
A Dél-Alföldön Baja és Kecskemét mellett Tiszakécske is bekapcsolódik a pogramokba; itt a kékfestőműhely, a Kincsem-parti templomrom is felfedezésre vár. A békési Körösnagyharsány Örökség napjai sport- és kulturális programmal várják a környékbelieket, a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt szintén ajánlott megtekinteni, hiszen Ybl Miklós tervezte neoreneszánsz stílusban, nagyon szép.
A Dél-Dunántúl a magyar mediterránium. A Villány-Siklósi borút méltán népszerű, csakúgy, mint a harkányi fürdő. Pécsre ezúttal a Kultúrák kertje miatt figyelhetünk fel, de izgalmas lehet a bólyi Batthyány-Montenuovo Mauzóleum felfedezése is, este reneszánsz zenével kísérve, és Zengővárkony Míves Tojás Gyűjteménye is.
A Tisza-tó és környéke is várja a látogatókat. Karcagon a református, a görög-keleti és római katolikus templom, valamint a zsinagóga is megér egy sétát, Kunhegyesen pedig íjászbemutató és a Kunkapitány háza hagyományos mesterségbemutatói várják a látogatókat.
A három megyét felölelő Közép-Dunántúlon lépten-nyomon találkozhatunk a magyar történelem gazdag örökségével – elég, ha csak a két megyeszékhelyet, Székesfehérvárt, a „királyok városát” és Veszprémet, a „királynék városát” említjük. Szombaton Fehérváron a Püspöki palotába tehetünk vezetéssel egybekötött látogatást, míg ugyancsak 19-én a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltár kutatóterme mellett a levéltár raktárhelységeire is rácsodálkozhatunk.
Mindössze egy napra 20-án (vasárnap) a Nyugat-Dunántúlra, Szombathelyre
költözik a megyei múzeumi hálózat valamennyi intézménye. Az érdeklődők egy helyen, a Savaria Múzeum előtti parkban ismerhetik meg a szombathelyi és vidéki múzeumok kínálatát. A találkozások városába, Győrbe a Bástya terasz és kazamaták megtekintése mellett reneszánsz és kuruc dallamok, borkostoló, irodalmi negyedóra várja az ide látogatókat. Nagykanizsán kulturális sétát tehetünk a Medgyasszay Ház–Magyar Plakát Ház–Képzőművészetek Háza háromszögben. Sopronban, a „hűség városában” a Szent György Dómtemplomtól indul a Belvárosi templomtúra Szakrális terek Sopronban alcímmel. A műemlékekben gazdag városok mellett a Fertő-tó menti településen álló Fertőrákosi Püspöki kastélyban a Mozart-estet is választhatjuk esti programként.
A Balatont mindenképpen meg kell látogatni a szeptemberi túra alkalmával. Keszthelyen a Fő térről 20-án 15 órától indul vezetett séta a plébániatemplomba, melymek során meghallgathatjuk a ferencesek és a templom történetét. Nagyvázsonyban egy román kori templomot csodálhatunk meg, amit Kinizsi Pál 1481-ben gótikus stílusban újjáépíttetett.
Tehát itt a lehetőség, hogy szakvezetéssel járjuk be a már ismert és kevésbé ismert helyszíneket, vagy bejussunk olyan érdekes épületekbe is, ahová máskor nem mehetünk.
Szállásokat az itthon.hu-n találunk.