A Parno Graszt roma népzenei együttes bemutatkozó koncertkörutat kezdett az Egyesült Államokban; az első, hétvégi fellépéseken Ohióban nagy tapssal fogadta a közönség a magyar zenekart.
"Éreztük, hogy az amerikai közönség nagyon befogadó, a szó legjobb értelmében hangos; nagy tapssal, füttyel nyilvánította ki tetszését (...) nagyon jól fogadták az együttest" - mondta el az MTI-nek hétfőn Szász Márk, a zenekar menedzsere.Az amerikai hallgatóság - Oláh József zenekarvezető rövid tanítása után - magyarul dalolta együtt a roma zenészekkel a Magyarországon is sokak által kedvelt A Muki fia című számot.
A menedzser elmondta, hogy az első két koncerten, az Ohió állambeli Bowling Greenben - ahol egyébként nagy létszámú magyar közösség él - a koncerteken részt vevő magyarok a Parno Graszt előadását magyar zeneként ünnepelték. "Ilyen messze Magyarországtól (...) ez a zenekar ugyanúgy a magyar kultúrát képviseli, mint a Muzsikás, a BeshoDrom vagy Sebestyén Márta" - mondta.
Oláh József zenekarvezető viszont hangsúlyozta: "annak örülnénk, ha ezt cigány zeneként fognák fel az emberek, ugyanis (...) ez nem egy kitalált, hanem a gyökereinkből jövő és velünk együtt élő, évszázadokon át kísérő zene".
"Örülnénk, ha ezt Magyarországról jött cigányzeneként ismerné meg az amerikai közönség" - mondta, s hozzátette, hogy a cigányzenei gyökereket, az ősi dallamokat némileg modernizált formában mutatják be a nagyközönségnek.
Oláh József azt is elmondta, hogy a zenekar - amelynek nyolc tagja szerepel az Egyesült Államokban - nemcsak a cigányok zenei kultúráját, hanem, hanem tánckultúráját is bemutatja. A közönség megismerheti például a szatmári botolót, amelyet ő asszonynevelő táncnak hív, a férfi ugyanis egy bottal táncol az asszonnyal szemben.
A zenekarvezető arról is beszélt, hogy az egy-másfél órás koncerteken teljesen vegyes a repertoár, régi és új számokat is játszanak, spontán módon, ahogy a közönség reagál. "Ez nagyon közönségfüggő, ha nagyon mulatni akarnak, akkor nagyon mulatós, ha nagyon búsulni akarnak, nagyon búsulós számokat játszunk" - mondta.
Az Amerikában turnézó folkegyüttes 22 koncertet ad 38 nap alatt. Fellépnek a nyugati és a keleti parton, valamint az ország középső részén is, zenélnek egyebek között San Franciscóban és Los Angelesben, továbbá Chicagóban, Minneapolisban és New Yorkban. Egy koncert erejéig ellátogatnak a kanadai Torontóba is.
A zenekar fellép a New York-i Joe's Pubban is, amely a város egyik legnépszerűbb kortárs zenei központja. "A Parno Graszt neve az utóbbi 20 évben azonossá vált az autentikus magyar cigányzenével; a magával ragadó, könnyen együtténekelhető dallamok és a pörgő ritmus sok rajongóra talált világszerte" - olvasható a Joe's Pub honlapán.
A szabolcsi Paszab községben 1987-ben alakult Parno Graszt (jelentése roma nyelven Fehér Ló, a tisztaság és a szabadság jelképe) több generációból álló csapat. Autentikus cigányfolklórból merítik dalaikat, amelyeket hagyományos hangszerelésben, kannával, kanállal, tamburán, gitáron, nagybőgőn és szájbőgőn adnak elő.