Idén hatodik alkalommal rendezik meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tarpán a Szatmár-Beregi Szilvanapot, melyen a tájjellegű ételek bemutatóján, kulturális és hagyományőrző programokon túl az idei pálinkák versenye és minősítése kapja a főszerepet.
A szeptember 25-én és 26-án megrendezendő szilvanapok célja, hogy népszerűsítse a helyi tájjellegű termékeket, köztük a pálinkát - mondta Páll István, a Szatmár-Beregi Pálinka Lovagrend tagja, a Sóstói Múzeumfalu igazgatója egy pénteki nyíregyházi sajtótájékoztatón.A kétnapos rendezvény egyaránt tartalmaz a szakmának és a nagyközönségnek szóló programokat: a szabolcsi alma-, a szatmári szilva-, és többi gyümölcspálinka versenye mellett a szatmári tájegység gyümölcseiből készült termékek bemutatójára, kóstoltatására, valamint a szilvafeldolgozás hagyományait ismertető programokra számíthatnak a Tarpára látogató érdeklődők.
Újítás a korábbi rendezvényekhez képest, hogy egy elkülönített, önálló pálinkaudvart alakítanak ki a település művelődési központjának szomszédságában, ahol a meghívott főzdék állíthatják ki folyékony portékáikat - közölte Gönczi András, a 13 tagot számláló lovagrend tagja.
A pálinkalovag hozzátette: az eseményen elkészítik a tavaly az „Ország Tortája” címet elnyerő szatmáriszilva-pálinkás tortát, amelynek szeleteit a közönségnek kínálják majd; ezt egyébként bárki fogyaszthatja, mert szeletenként csak néhány csepp pálinkát tartalmaz.
A tarpai szilvaünnepen kézművesek és népi mesterségek utcájával, szatmári ételek-italok bemutatójával, néptáncegyüttesek - köztük a romániai Szatmár megye táncosainak – fellépésével, valamint gyermekprogramokkal várják az érdeklődőket.
A legnagyobb érdeklődésre számot tartó esemény valószínűleg a szombaton délután két órakor kezdődő lovagrendi felvonulás, valamint az idei pálinkák minősítése és a pálinkaverseny kihirdetése lesz.
Ennek keretében a lovagok 2005 óta minden évben e napon értékelik az adott év pálinkáját és szilvatermékeit, valamint avatnak új pálinkalovagot – közölte Csobolya Attila, a lovagrend főpohárnoka, aki azt is elmondta, hogy a versenyen a bérfőzők és a kereskedelmi főzdék körülbelül száz pálinkamintáját kóstolják meg és értékelik szigorú szabályok szerint a rend tagjai.
Az idei időjárás kedvezett a gyümölcsöknek, így a remények szerint kiváló alma-, szilva- és egyéb gyümölcspálinkákat zsűrizhet a szakma, valamint az ünnepélyes eredményhirdetés után maga a közönség is.