Louie Psihoyos amerikai filmrendező akkor is részt vesz a japán delfinmészárlásról szóló The Cove (Öböl) című dokumentumfilmje bemutatóján a tokiói filmfesztiválon, ha a japán hatóságok letartóztatják.
A település öblébe terelve évente kétezer delfint ölnek meg, főleg a húsáért. A kegyetlen módszerességgel elkövetett "delfinmészárlást" megörökítő dokumentumfilm, amely már több mint tucatnyi díjat kapott, sokakat a delfinek pártjára állított Japánban is.
A film eredetileg nem szerepelt az október 17-én nyíló Tokiói Nemzetközi Filmfesztivál programjában, a szervezők részben a nemzetközi nyomás hatására vették fel a műsorba. "Az ember szinte a világ egyetlen más, a látogatók számára létrehozott nemzeti parkjában sem követhet el birtokháborítást. Nem hiszem, hogy jogi értelemben birtokháborító lennék" - érvelt a Helsinkiben tartózkodó 52 esztendős filmes, aki azért jelezte, hogy a perköltségek fedezetére 5 millió dollárra biztosították a produkciót.
A bonyodalmak dacára Psihoyos a "delfinek, a japán emberek és a környezet győzelmeként" értékelte a film japán bemutatóját. A The Cove arra is figyelmeztet, hogy a delfinek húsa mérgező higanyt tartalmaz. Ezt a japán kormány is elismerte, ám cáfolta, hogy kis mennyiségben fogyasztva káros hatása lenne.
A japánok nem nagyon esznek delfinhúst, csak a szigetország néhány vidéken fogyasztják különlegességként. Bár a hagyományos delfinvadászat szeptemberben kezdődik, idén a film hatására úgy látszik, megváltozott a helyzet. A héten az elsőként befogott hetven delfint szabadon bocsátották.
"Mámorító érzés volt" - hangoztatta Psihoyos, s mint mondta "óvatos optimizmussal" tekint a japán változások elé.