Nem csak a legtöbb férfi, hanem a legtöbb nő is szív- és érbetegségek következtében fejezi be életét - hívja fel a figyelmet a szomorú tényre az Amerikai Szív Szövetség és a Szív Világszövetség nemzetközi kezdeményezése, a Pirosban a nőkért mozgalom. Szeptember utolsó vasárnapja világszerte a szív napja, és ebből az alkalomból Magyarországon is zászlót bont a nők szívének egészségügyi kockázataira figyelmeztető kezdeményezés.
Az idén szeptember 27-re eső Szívünk Napja az előző évekhez hasonlóan sok érdekes programot kínál. Délelőtt 10 órától kezdődnek az ingyenes szűrővizsgálatok, és az érdeklődők a legkiválóbb magyar szívgyógyászokkal találkozhatnak tanácsadás céljából. A mozgás igen fontos: lesz gyaloglóverseny is. Délután 18 óráig mindenki kiválaszthatja a számára legvonzóbb, legérdekesebb eseményt.A Szívünk Napjának minden esztendőben van valamilyen jelszava. Idén a Szív Világszövetség megfogalmazta téma:"Élj, és tégy a szívedért!". Szó lesz az egészséges munkahelyek megteremtéséről, a sportolók szívére leselkedő veszélyekről, a hirtelen szívhalál utáni újraélesztésről, amelynek mindenki által könnyen megtanulható technikáját ugyancsak bemutatják.
A világstatisztika szerint 2005-ben 17,5 millió ember halt meg infarktusban, hirtelen szívhalálban vagy szélütésben. Felük nő volt. Tavaly Kolumbiában megkérdeztek ezer lányt és asszonyt, hogy tudomásuk szerint melyik betegség jelenti a legnagyobb veszélyt a nőkre. Csak minden tizedik tudta, hogy a nők többsége is szívbetegségben vagy szélütés következtében fejezi be életét.
A valóság az, hogy a magas vérnyomással kapcsolatos agyi érkatasztrófák, a koszorúér-betegség okozta tragédiák miatt ma már minden földrészen több nő veszíti életét, mint valamennyi rosszindulatú daganat, tuberkulózis, AIDS és malária miatt együttesen. A legfrissebb adatok szerint a világtörténelemben először Kanadában magasabb volt a nők szív-és érbetegség okozta halálozása, mint a férfiaké.
Kolumbia az előbb ismertetett vizsgálat eredményei miatt csatlakozott a Pirosban a nőkért programhoz, de ha bármelyik országban megkérdezzük az embereket, szinte mindenütt azt a választ kapjuk, hogy a szívbetegség jellegzetes férfikór. A mozgalom célja, hogy fölhívja az emberek figyelmét arra a gyakran elfelejtett vagy fel nem ismert igazságra, miszerint a mai világban a legfontosabb közegészségügyi tennivaló a nők egészségének védelme a szív- és érbetegségek ellen.
A mozgalmat az Amerikai Szív Szövetség indította el, mert kiderült, hogy az Egyesült Államokban szintén csak kevesen tudják: a nőknek is legnagyobb ellensége a szívbetegség valamelyik formája.
A Szív Világszövetség úgy épül fel, hogy az egyes országok szívgyógyász szakorvosainak tudományos társaságai, illetve a szívbetegeket segítő, a szívbetegségek megelőzését szolgáló társadalmi szervezetei egyszersmind tagjai a világszervezetnek. Hazánkban a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Nemzeti Szív Alapítvány szervezi a Szív Világszövetség programjait.
Az idei Szívünk Napja rendezvényen a városligeti Petőfi Csarnok melletti réten indítják útnak Magyarországon is a Pirosban a nőkért mozgalmat. Szó lesz arról, hogy a nők szívének milyen egészségügyi kockázattal kell szembenéznie, milyen életmódi, életviteli változtatásokra lehet szükség a szív egészségének megtartásához mindkét nemben.
A mozgalom nemzetközi szóvivője az Oscar-díjas színésznő, Catherine Zeta-Jones, aki a plakátokon a gallérján viseli a mozgalom szimbólumát, a kis piros ruhát. A Pirosban a nőkért mozgalom jelképe ugyanis a piros női ruha, és a mozgalomhoz való csatlakozás jeleként a szív napján mindenki visel majd valamilyen piros ruhadarabot: kendőt, sálat, nyakkendőt.
A mozgalom jelmondata a piros ruhán olvasható: "Ez nem piros ruha. Ez riadó!" Ezzel szeretnék az embereket ráébreszteni, hogy nem csak a férfiak, hanem a nők többsége is valamilyen szív- és érbetegségben hal meg.