Délelőtt 11 óra óta tart a Fenntarhatósági Nap a Magyar Telekom Székházában. A helyszínről jelentkezünk.
Délelőtt 11 óra előtt már izgalmas kiállítások várják a Magyar Telekom székházához (elsősorban kék és zöld ruhában) érkezőket az épület előtt: az elektromos autók mellett máris alkalmunk adódik re-poharat vásárolni (persze a Fenntarthatóság jegyében), ám bent vár az igazi sokadalom: számos zöld szervezet képviselteti magát a rendezvényen, így például a WWF, a Fair Trade, és persze sok-sok design tárgyat is megszemlélhetünk: az első dolog, amit észreveszünk, a hatalmas "Vegyél bazdmeg reklámot" felirat, mely a MOME tehetséges művészeinek standja felett látható: mellettük számos ökö-design, újrahasznosítható, szebbnél szebb királylányruha tekinthető meg. És ha még biosört vagy pálinkát napközben nem is ihatunk, mert még vezetünk délután, de bio házi bicskei szörpöt vásárolhatunk - ahogyan kecsketejfürdőt vagy bio ajakápolót is.Nézegess még több képet a Fenntarthatósági Napról!
Mindeközben a Kultúrpart gondoskodik arról, hogy a jelenlévők ne stresszeljenek: a kis nyomkodható stresszlabdák mellett bilincshez hasonlatos pohártartókat, pólókat és a már jól ismert kitűzőket osztogatnak a szorgos Kultúrpartosok.
Tizenegy óra magasságában elkezdődik a csinnadratta: a Strokes soproni ütős együttes kelti fel a figyelmet és invitálja a látogatókat a nagyterembe, ahol Novák Péter és Christopher Mattheisen, a Telekom vezérigazgatója nyitják meg a rendezvényt egy kis színjátékkal. Novák Péter vázolja a helyzetet: "Ez itt a nagy büdös magyar valóság", mondja, és a földön heverő szemétdombra mutat, melynek összeszedéséhez segítőket keres, és hamar meg is találja: Cseh Laci is a Fenntarthatóság éllovasa, így csatlakozik a társasághoz, ahogyan a teremben szinte mindenki zokszó nélkül áll neki összeszedni a szemetet. A nagy Földlabda eközben a sarokban pihen, és várja, hogy a jelenlévők majd teleirkálják üzenetekkel - Christopher kezdi is az írást, Ausztráliára ír, a kenguruknak, a kengurukért.
Még kivetítőn visszaemlékezünk a Földlabda VOLT fesztiválon való debütálására, majd Dennis Pamlin, a WWF Svédország tanácsadója áll a pulpitusra, és megkezdi lehengerlő és dinamikus előadását, benne megdöbbentő tényekkel a valóságról, és reményteli tervekről, lehetőségekről.
"Jó reggelt, baj van!" - kezdi Pamlin beszédét, majd vázolja a szörnyű tényeket: több mint 1 milliárdan éheznek a Földön, az ökológiai lábnyom túl nagy - ezzel eltapossuk a Földet, és a populáció a következő 30 évben ötven százalékkal fog nőni... Pamlin felhívja a figyelmünket az öregedő nemzetek helyzetére, az urbanizáció katasztrofális következményeire, a jövedelmek egyre növekvő eltérésére. Pamlin úgy fogalmaz: "Hát nem abszurd, hogy miközben a Földön az egyik ember túl sokat eszik (és ezáltal magas a koleszterinje, a vérnyomása, megbetegszik stb.) addig a Föld másik oldalán a másik pedig túl keveset? A Földön az ember az egyetlen olyan faj, ahol ilyen probléma áll fenn!"
Pamlin beszéde végén azt mondja, a fejlődő országok egyre erősebbek, és háborúk alakulhatnak ki például az olaj miatt, mégis, látnunk kell ebben a lehetőséget is.
Pamlin végezetül a napelem lehetőségeire hívja fel a figyelmet, mint mondja, "ha a természet felkínál valamit, ne utasítsuk vissza", majd Gandhi, valamint Mandela nagyságát méltatja.
Az előadás végén az érdeklődők megnézhetik, hogyan használják a Telepresence-t a sztárok, így például Cseh Laci és Szántó Dávid, vagy Papp István, a Magyar Telekom Vállalati szolgáltatások üzletág vezérigazgató-helyettese, a Maszkura és a Tücsökraj, valamint a Zuboly együttes.
Az ebédszünet után aztán folytatódik az előadás sorozat, gazdasági, környezetvédelmi és a társadalmi szempontok értékelése történik egészen 7 óráig, majd a Telekom Székháztól elindul a Földlabda a Millenárishoz.