Ha fogtál már fügét, vagy láttad félbevágva, tudod, miről beszélek. És nem egyszerű termés, hanem egy különös, virágserlegbe csomagolt termés-rengeteg! Kötelező frissen megkóstolni, aztán jöhet az élmény tartósítása.
Frissen vagy aszalva?
Aszalva nagyon szeretem, de azt, hogy a frisset is megkóstoltam, csak rámenős barátnőimnek köszönhetem. Hála nekik, a füge személyében izgalmas állagú, zamatos gyümölcs került a kedvenceim listájára.Figyelem: a füge meghámozása megbocsáthatatlan vétek, szőröstül-bőröstül fogyasztandó, csak a csumáját hagyd meg belőle!
Nem csak finom, de egészséges is: rost- és kalciumtartalma kiemelkedően magas, de nagy arányban tartalmaz vasat, rezet, foszfort és magnéziumot is.
A füge a legek versenyében igen előkelő helyet foglal el: mai tudásunk szerint a füge a legrégebben (11000 éve) nemesített növény, a Bibliában a legtöbbet emlegetett gyümölcs, és állíthatom, hogy a legfinomabb és legkülönösebb virágserlegbe csomagolt termés-rengeteg. Kultúrákat összekötő kapcsot tisztelhetünk benne, hiszen amióta Ádám és Éva a Paradicsomból kiűzetve fügelevéllel fedte el magát, fontos jelképe kultúránknak, de több vallás, köztük a buddhizmus is szent faként tiszteli, valamint a Korán is külön többször említi. Nem is szólva az egyetemes fügemutatásról, bár az egyes vidékek eltérnek annak megítélésében, hogy ez obszcén vagy éppen elismerő gesztus-e.
Sonkába bugyolált füge kecskesajttal
Ha már eleget ízlelgetted nyersen, próbáld ki ezt a az érdekes ízhatást! A füge vetekszik a sárgadinnyével, a sonkával való párosításban. Lehetőleg papírvékonyra szeletelt, nyersen füstölt sonkával próbálkozz, meg egy kis lágy, karakteres kenhető sajttal: így lesz teljes az ízek és a textúrák kontrasztja!Az elkészítése pofonegyszerű. Vágd le a füge csumáját, és vágd félbe. Tegyél rá egy teáskanálnyi (vagy amennyi jólesik) kecskesajtot, márványkrémsajtot, de jó a fehérpenészes sajt is: lényeg, hogy puha, és karakteres ízű legyen. Ezt tekerd be a sonkába, és már el is kápráztathatod a vendégeidet ezzel a csodálatos és dekoratív előétellel!
Fügelekvár gazdagon
Ha már az előétellel is beteltél, ideje a tartósításnak.Mikor megláttam ezt a receptet, ellenállhatatlan vágyat éreztem, hogy kipróbáljam – természetesen a levendula miatt: így végre használhatom a nyári tartalékokat.
A füge, mivel nálunk naponta egy-két szem érik csupán, és hamar romlik, jó a alany ahhoz, hogy ezzel-azzal „megbolondított” kulináris ritkaságként zárjuk apróbb befőttesüvegekbe.
10 szem fügével már érdemes elkezdeni a főzést. Mivel kis adagot készítünk, hamar megleszünk vele. Mossuk meg és vágjuk kis darabokra a fügét. Vágjunk apró kockára kb. 2 centi gyömbérdarabot. Reszeljük le fél citrom héját és facsarjuk ki a levét. Ezeket a hozzávalókat tegyük egy alkalmas méretű lábosba, szórjunk rá kb. 2 kanál cukrot és 1 kanál levendulás cukrot, vagy 1 kanálnyi levendulavirágot teatojásban vagy muszlinzacskóban. Főzzük 15-20 percig: kevergessük gyakran, és figyeljük, mikor főnek össze az alapanyagok. Amikor kész, szórhatunk bele felaprított mandulát, diót, fenyőmagot.
Kanalazzuk üvegbe, kössük le két réteg celofánnal. A rétegek közé a biztonság kedvéért szórjunk egy kis nátriumbenzoátot, ahogy a többi lekvárral is tettük.
Paplanok közt hagyjuk kihűlni.