Világhírű filmrendezők és színészek írták alá azt a petíciót, amely Roman Polanski "azonnali szabadon bocsátását" követeli, és elítéli a lengyel-francia filmrendezőnek állított "rendőrségi kelepcét".
Ha nem hagyja el Svájcot, szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadon engedhetik Roman Polanski filmrendezőt - jelentette be hétfőn a svájci igazságügyi minisztérium. A szombaton elfogott Oscar-díjas filmes, aki szeretné elkerülni kiadatását az Egyesült Államoknak, közben egy svájci jogi irodát bízott meg képviseletével. Az Eschmann & Erni cég titkára, Gabriele Joesler jelentette be hétfőn, hogy az őrizetbe vett Polanski az iroda ügyvédjét, Lorenz Ernit bízta meg védelmének ellátásával. Guido Balmer, a svájci igazságügyi tárca szóvivője elmondta: a svájci törvények "nem zárják ki teljesen" egy olyan megállapodás létrejöttét, amelynek alapján Polanski óvadékkal szabadulhat.A lengyel és francia állampolgárságú, világszerte elismert filmes ellen az Egyesült Államok hatósága egy harminc évvel ezelőtti bűncselekmény miatt adott ki nemzetközi elfogató parancsot. Polanski 1978-ban szökött az Államokból Franciaországba, mert liliomtiprás miatt súlyos börtönbüntetés várt volna rá. Akkor 13 éves áldozata, a ma már háromgyermekes Hawaiin élő családanya korábban többször kijelentette, hogy nem kívánja Polanski megbüntetését, és nem tartja veszélyesnek a társadalomra. A Los Angeles megyei bíróság azonban elutasította a 76 esztendős rendező tavalyi kérvényét, hogy tárgyalják újra az ügyét, amelyben egy közelmúltban bemutatott dokumentumfilm számos eljárási hibát vélt felfedezni.
A filmművészt, aki életműdíja átvételére érkezett a zürichi filmfesztiválra, szombaton vették őrizetbe. Egyes jogi szakértők szerint a nemzetközi diplomáciai életet is felbolydító eset még "kedvező" is lehet Polanskinak, mert így akár végleg pont kerülhet három évtizede húzódó ügye végére. "Jó eséllyel vagy ejtik az ügyét a bíróságon vagy a büntetését letöltöttnek tekintik" - jósolta Steve Cron bűnügyi védőügyvéd. Mint hozzátette: "a jó hír", hogy annyi évi rejtőzködés után, amely alatt Polanskinak folyton arra kellett gondolnia, hogy mikor tartóztatják le, "most végre lezárhatja ezt az ügyet".
A filmes világot egységesen "megdöbbentette" a 76 éves alkotó őrizetbe vételének a híre. A párizsi Cinématheque (filmmúzeum) igazgatójának, Serge Toubianának a kezdeményezésére elindított tiltakozási akció aláírói között szerepel többek között Costa Gavras, Vong Kar Vai (Wong Kar Wai), Fanny Ardant, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Abderrahmane Sissako, Tony Gatlif, Pierre Jolivet, Jean-Jacques Beineix, Paolo Sorrentino, Barbet Schroeder, Gilles Jacob, Bertrand Tavernier, valamint a Francia Cinématheque, a cannes-i filmfesztivál és több, francia filmeseket tömörítő szervezet.
A petícióban "francia, európai, amerikai és az egész világ rendezői és alkotói" megdöbbenésüket fejezik ki Polanski őrizetbe vétele miatt, és "elfogadhatatlannak tartják, hogy a világ egyik legnagyobb kortárs filmrendezője tiszteletére rendezett nemzetközi kulturális rendezvény rendőrségi kelepcévé válhatott".
Az amerikai, svájci és lengyel hatóságokhoz fordult az Oscar-díjas Andrzej Wajda filmrendező lengyel filmes kollégáival karöltve, hogy elérjék a hét végén Zürichben letartóztatott Roman Polanski szabadon bocsátását.
A Lengyel Filmkészítők Szövetsége hétfőn jelentette meg honlapján azt a nyílt levelet, amely a 76 esztendős lengyel származású Polanski azonnali elengedését követelte Svájctól. Az amerikai hatóságokat a letartóztatás alapjául szolgáló több mint 30 éves ügy felülvizsgálatára szólították fel. A filmesek a lengyel elnököt és az ország kormányát arra kérték, hogy járjanak közbe Polanski kiadatása ellen. Az Amerikai Filmakadémia díjával 2000-ben kitüntetett Wajdán kívül az aláíról között szerepelt Janusz Glowacki író és Jarzy Skolimowski filmrendező is.
A svájci sajtó nagy része, az ország zöldpártja, valamint svájci művészkörök is kiálltak a hétvégén letartóztatott Roman Polanski mellett; eközben a svájci igazságügy-miniszter az eljárás jogszerűségét hangsúlyozza.
Eveline Widmer-Schlumpf igazságügy-miniszter kijelentette: nem érti, hogy a morális kérdések iránt egyébként oly érzékeny művészkörök most miért védik a jogszerűen letartóztatott filmrendezőt. A Blick című svájci bulvárlap szerint ezzel szemben a helvét állam "szégyellheti magát"; a cikkíró szerint az amerikaiak Svájc együttműködését méltató dicsérete "felettébb kínos". Svájc magatartása egy olyan emberéhez hasonló, aki mindent megtesz azért, hogy kiengeszteljen valakit, akit korábban feldühített - írja a lap egy Svájc és az Egyesült Államok közti adóügyi vitára utalva.
A zürichi Tages-Anzeiger is Polanski mellett tör lándzsát. Úgy vélik, az elmúlt 30 évben bebizonyosodott, hogy a rendező nem jelent veszélyt senkire nézve. Megemlítik azt is, hogy az egykor megrontott kislányból mára háromgyermekes anya vált, aki maga is többször szót emelt Polanski védelmében. A Basler Zeitung újságírója azt emeli ki, hogy biztosan lett volna mód a Franciaországban élő rendező figyelmeztetésére svájci útja előtt, akár nem hivatalos módon is. "Svájc igencsak furcsa ország" - vonják le a következtetést.