Keleti Éva fotóművész Törőcsik Mariról készített képeiből nyílt kiállítás hétfő este a budapesti Symbol Art Galériában. A megnyitón bemutatták a Kossuth-díjas színművész életéről készült fotóalbumot is, amelynek felvételeit Keleti Éva a Magyar Távirati Iroda Fotóarchívumából válogatta.
Keleti Éva szinte végigfényképezte Törőcsik Mari pályáját, 1955-től 1976-ig a Magyar Fotó, majd jogutódja a Magyar Távirati Iroda fotóriportereként. A Symbol Art Galériában október 8-ig látható tárlaton 42 kép szerepel az MTI gyűjteményéből.Keleti Éva a távirati irodának elmondta: a kiállított képeket csaknem 10 ezer fotó közül választotta ki, az első kép még Törőcsik Mari főiskolás éveiben készült, 1955-ben, az utolsó pedig 1988-ban. "Pályájának első 35-40 évében szinte minden állomásán ott voltam, ez után már azért nem, mert letettem a fényképezőgépet" - mutatott rá Keleti Éva, hozzátéve, hogy a színésznő és közte kialakult barátság ennek ellenére máig megvan.
Keleti Éva felidézte: ő fotózta a cannes-i filmfesztivál előtt tartott ruhapróbán is a művésznőt 1957-ben. "A kiállítás az életpályáját mutatja be, ugyanakkor a képek korrajzok is: leolvasható róluk, hogy akkor mi volt a divat ruhában, cipőben, táskában, frizurában" - jegyezte meg a fotóművész.
Keleti Éva elárulta: sok kedvenc képe van a művésznőről, de a legkedvesebb az, amelyen Törőcsik Mari szalmakalapban látható. Mint mondta, a művésznő bár gyorsan sztár lett, ezt soha nem éreztette, elengedte magát a fényképezőgép előtt; a kiállításon látható egy olyan civil képe is, amelyen fagylaltozik. Törőcsik Mari az MTI-nek a kiállítás megnyitója után elmondta, számára a legkedvesebb kép a Moszkvában készült virágárus lány, amit Major Tamás kérésére játszott el.
A művésznő bevallotta: maga is meglepődött, milyen sokan jöttek el. "Mindig zavarban vagyok, ha magánszemélyként jelenek meg. Azt hittem, két ember sem lesz, és nagyon jólesik, hogy az emberek szeretnek, hogy a fotósok úgy érzik, még érdemes engem lefotózni. Mondtam is nekik, nem az ő hibájuk, ha nem lesznek a képek olyan jók, mint amilyenek a falon láthatóak" - tette hozzá a Kossuth-díjas színművész.
A kiállítást megnyitó Szilágyi Tibor színész beszédében felidézte, hogy végigkísérhette Törőcsik Mari pályáját, méltatta "fantasztikus karakterizáló képességét", hangját, beszélt számára emlékezetes szerepeiről, s egy kis nemzet nagy színészének nevezte.
"Nagy örömömre szolgál, hogy kortársa lehetek" - tette hozzá, majd kiemelte: ritka, hogy egy színész a filmvásznon és a színpadon is olyan maradandót tud alkotni, mint Törőcsik Mari. Szilágyi Tibor ugyanakkor megjegyezte: a képekhez két nagy művész kellett.
A kiállítás megnyitóján Vince Mátyás, az MTI elnöke mutatta be a Film-Színház-Muzsika könyvsorozat második kötetét, amely a magyar színjátszás legjelentősebb alkotóinak pályájáról ad képet az MTI Fotóarchívumában őrzött felvételek segítségével. A Törőcsik Mariról szóló albumot Keleti Éva szerkesztette, a 97 képből 55 felvétel az ő munkája.
"Törőcsik Mari színészlegenda, bátran állítom, ő nemzetközi szinten minden idők legelismertebb magyar színésznője" - méltatta a Kossuth-díjas művészt Vince Mátyás. Felidézte, hogy Keleti Éva tavaly megkapta a Prima Primissima-díjat a képzőművészeti kategóriában. "A színházi művészetről született fotográfiái arról tanúskodnak, hogy Keleti Éva hiteles képzőművész" - hangsúlyozta az MTI elnöke. "Hogy mi a titkuk ezeknek az elgondolkodtató, művészi képeknek? A szeretet, amivel a színészeket, a színházat fotografálja" - tette hozzá Vince Mátyás.