Franciaországban kiállítás nyílt Brigitte Bardot-ról; az ötvenes évek szexszimbóluma hétfőn volt 75 éves, a tárlat a Párizs közelében lévő Boulogne-Billancourt-ban, a hajdani filmstúdiók városában tekinthető meg.
Az Espace Landowski kiállítóhelyiségben 900 négyzetméteren január 31-ig látható az anyag, amely bemutatja Brigitte Bardot (ahogy mindenki nevezi: BB) "gondtalan éveit" és merész döntéseit, köztük azt is, hogy 39 évesen búcsút intett a színművészetnek és azóta minden energiáját az állatvédelemnek szenteli.BB visszautasította, hogy ebből az alkalomból fényképet készítsenek róla vagy lefilmezzék, de a Paris Match című lapnak adott születésnapi interjúban nosztalgia nélkül és büszkén kommentálta a barátja, Henry-Jean Servat újságíró által rendezett kiállítást. "Hosszú időn át bojkottáltak, támadtak. Ha most mód nyílik arra, hogy másként tekintsenek rám, annál jobb" - jelentette ki az egykori filmcsillag.
"Fajgyűlölőnek és fasisztának neveztek, ez teljes tévedés" - fűzte hozzá azokra az ítéletekre utalva, amelyekben a muzulmán közösség elleni izgatás címén marasztalták el.
Maga a kiállítás azonban nem ezekkel a polémiákkal, hanem a Bardot-legendával foglalkozik, és tizenhét leghíresebb filmjén át kronológikusan mutatja be, miként tárta fel bájait, milyen mozgalmas életet élt, amelyek világszerte hozzájárultak a nők és az erkölcsök felszabadításához.
"Nemcsak Bardot-t fedezzük fel, hanem az egész korszakot, az 50-es évek Franciaországát. Így lehet jobban megérteni, miért változtathatta meg BB az erkölcsi kódexet" - mondta Servat az AFP-nek. Úgy vélte, Bardot mindig követte vágyait és ezzel megváltoztatta saját korszakát. Állítását olyan híres asszonyok Bardot-ról szóló korabeli nyilatkozatai illusztrálják a kiállításon, mint Simone de Beauvoir, Marguerite Duras vagy Francoise Sagan.
A kiállításon több mint ezer fotó, plakát, filmrészlet, dokumentum és személyes tárgy tekinthető meg, köztük BB híres rózsaszínű menyasszonyi ruhája és a monogramját viselő Harley-Davidson motorkerékpár. Alain Delon filmszínész és Günter Sachs, BB egyik volt férje a kiállításra egy-egy Andy Warhol által készített Bardot-portrét kölcsönzött, ezeket eddig nem ismerte a nagyközönség.
"BB ezelőtt harminc évvel mindent eladott állatvédő alapítványának javára, egy évvel ezelőtt semmit nem tudtunk volna bemutatni" - emlékezett vissza Servat. Bardot elmondta, hogy nem nézi meg egyetlen régi filmjét sem. "Igazából nem egy-egy forgatásra voltam színésznő: amikor arra kértek, hogy valamit játsszak el, azt átéltem" - magyarázta a Paris Match-nak nyilatkozva.
Az első híres filmje, az És az Isten megteremtette a nőt történetét bemutató anyag után a látogató megismerheti Bardot szerelmeit; a listán Roger Vadim, Samy Frey, Jacques Charrier (BB fiának apja), Serge Gainsbourg, Gilbert Bécaud és Jean-Louis Trintignant is szerepelt.
Kiállították a Saint-Tropez-i polgármesteri hivatal mását is; Brigitte Bardot birtokába ebben a tengerparti kisvárosban telepedett le. Látható továbbá Marianne, a francia nemzetet jelképező nő több mellszobra, ezeknek számos településen BB kölcsönözte vonásait.
Bardot egyik híres filmjének - Babette háborúba megy - címét viseli az utolsó rész, amelyben BB állatvédő küzdelmét mutatják be; itt az állatkínzást ábrázoló kegyetlen fotók is láthatók. Ezt Brigitte Bardot akarta így: ez volt az egyedüli feltétele a kiállítás megrendezéséhez.